Editörü Ediz Hafızoğlu`na Drum&Bass dergisini sorduk...

Editörü Ediz Hafızoğlu`na Drum&Bass dergisini sorduk...

Geçtiğimiz günlerde "Drum&Bass" dergisi ilk sayısını yayınladı. Biz de Cazkolik olarak haberini yapmıştık ama sadece çıkış haberiyle sınırlı bırakmayı istemedik, istedik ki bu zamanda (ekonomik koşullar nedeniyle) herkes elini taşın altından çekerken böylesi bir işe cesaret eden insanlara ulaşalım ve dergiyi, yapmak istediklerini soralım, nasıl oldu, nasıl gelişti, ilerde neler olacak, projeleriniz neler... Sevgili arkadaşımız Mehmet Çağlar’ın gerçekleştirdiği röportajda okurlar dergi ile ilgili merak ettikleri soruların cevaplarını alabilirler ama en önemlisi sadece davul ve bas severlerin değil, tüm müzikseverlerin derginin her yeni sayısını düzenli olarak satın almaları ve destek olmaları. Müzik sektörünün çok ihtiyacı olan böylesi sektör dergileri Drum&Bass gibi belirli konulara odaklanmış yayın politikalarıyla tanınsalar da esasen müziğin geniş evrenine büyük katkıda bulunan kültürel ortama yayınlarıyla etkili imzalar atarlar.

Mehmet Çağlar: Derginin içeriğinde müzikal tür ayırt etmeksizin davul ve bas ile ilgili konuları mı okuyacağız, daha doğrusu içeriği oluştururken yola çıkış noktalarınız nelerdi?

Ediz Hafızoğlu: Okurlarımız dergimizde konsept olarak tür gözetmeden ve davul & bas ile ilgili işlenecek, merak edilen, bugüne kadar ülkemizde konuşulmamış ne kadar konu varsa hepsini bulabilecek. Bunların yanında birkaç konsept dışı konumuz da olacak. Mesela Richard Laniepce’in ilk sayıda kaval ile ilgili çok ayrıntılı bir yazısı vardı. Bu köşe her sayı başka bir enstrümanla devam edecek. Serdar Barçın’ın müzisyenlerin konserlerde uğrayabilecekleri muhteşem yemek mekanlarını tanıttığı bir köşesi var. Müzisyenlerin çoğunun yemeğe ne kadar düşkün olduğu bilinir, bu konuyu da gerçekten yemek zevkiyle iyi bilinen Serdar anlatıyor. Tanımayanlar mutlaka tanışmalı, Serdar ile mümkünse bir yerlerde yemek yemeli.

Mehmet Çağlar: Günümüzde böyle bir şeye kalkışmak büyük bir cesaret, arkadaşlarımızı kutluyoruz, nasıl gelişti bu dergiyi yapma fikri, bunu okurlarımızla da paylaşabilir misiniz?

Ediz Hafızoğlu: Dergi fikri benim plak şirketi projemden sonra gelişmeye başladı. Aslında benim çok uzun zamandıir yapmayı hayal ettiğim bir şeydi. Eşime bu fikrimden bahsettigimde o da çok destekledi ve arkadaşlarımızla oturup uzun uzun tartıştık. Aramızda birçok toplantı yaptık, yapıp yapamayacağımızdan çok emin değildik. Mayıs ayının sonlarında insanlara röportaj vs e-maillerini göndermeye başladık. Tek tek yakın arkadaşlarım olan dergi yazarlarıyla irtibata geçip böyle bir projenin içinde yer almak isteyip istemediklerini sordum. Neredeyse hiçbirinden ret cevabı gelmedi ama bazıları vakitsizlikten yakınarak ve şimdilik ne olup biteceğini görelim diyerek yazmadı. Yazanlar ise sağolsunlar değerli vakitlerini ayırıp muhteşem yazılar yazdılar, onlara ne kadar teşekkür etsek azdır çünkü onlar sayesinde Türkiyenin ilk Davul ve Bas dergisi olan Drum&Bass Magazine yayınlanmış oldu.

Mehmet Çağlar: Türkiye de meraklısı ve ilgilisi çok gibi görünen bir alan ama hakikaten öyle mi? Tüm bu drum&bass severleri derginin çevresinde toplamak için ileriye dönük hayata geçmesi düşünülen projeler var mı? Bir takım promosyonlar, etkinlikler, workshoplar vs. gibi...

Ediz Hafızoğlu: Dergi çıkmadan biz de tam olarak ne olacağını kestiremiyorduk doğrusu fakat gördük ki gerçekten insanlar böyle bir derginin çıkarılmasını bekliyorlarmış. Elbette bu bir ilk adımdı. İleriye dönük birçok projemiz var. Bundan sonra önemli olan şey bu dergiyi aksatmadan çıkarmaya devam etmek ve her sayıyı bir öncekine göre biraz daha ileriye taşımak. Gelecekle ilgili gerçekten güzel hayallerimiz var, klinikler, workshoplar, özel seminerler, festivaller vs düzenlemek. Tüurkiye pazarında güçlü firmalarla ortaklaşa gerçeklestirmeyi düşündüğümüz bir takım organizasyonlar var. Bu dergi de bir hayaldi ama gerçek oldu, bu hayallerimiz de gerçek olur mutlaka. İlk sayıda da duyurduğumuz gibi, abone olanlara güzel hediyeler veriyoruz, ziller, practice pad’ler, bas telleri, bagetler vs. Bunlar tabii ki devam edecek. Umarız birçok kişi dergiye abone olur, gider dergiyi satın alır ve böyle bir konsept derginin satmayacağını düşünenleri yanıltırlar. Müzisyenler ilgi gösterirlerse bu sayıda karşılaştığımız zorluklarla ikinci sayıdan itibaren karşılaşmamayı umuyoruz. Umarız okuyanlar memnun kalmıştır. Ulaşamayanlar da mutlaka bize info@drumandbassmagazine.com adresinden ya da www.drumandbassmagazine.com sayfasından ulaşıp dergiyi edinmeye çalışsınlar. İstanbul dışındaki birçok noktada olmamıza rağmen dergiye ulaşamayanlar olacaktır. Onlar için en pratik çözüm abonelik gibi gözüküyor. Dergiye yıllık abonelik 35 TL. Bu da gerçekten günümüz koşullarında çok uygun bir rakam. Abone olanlar hem dergiyi indirimli alıyor, hem dergi kapılarına kadar geliyor, hem de yıl içinde birçok hediye kazanma şansı elde ediyor. Söylemeyi unuttuğum birşey var. Abonelere enteresan hediyelerimiz de olacak. Mesela sevdikleri bir davulcu ya da basçının konserine bilet, back stage kartı kazanmak. O kişi ile tanışmak, ders yapmak, grubun konserini sahne arkasından izlemek, Drum Club’tan ücretsiz 1 saatlik ders kazanmak ve bunun gibi birçok hediye. Umarız gittikçe çoğalır, birçok alanda başka dergilerin de çıkmasına ön ayak oluruz.

Mehmet Çağlar: "Davulcu ya da basçı olmayanlarda alsınlar’’ diyebilmek adına onlara bir sebep sunacak olursak ne diyebiliriz, onlar neden almalılar bu dergiyi?

Ediz Hafızoğlu: En başta söylediğim konsept dışı konuların yanında grup müzikleri ve müziğin değişik alanlarının konuşulduğu konuları da içeriyor dergi. Klinik tarihleri, yeni ürünler, kapsamlı bir ajanda bölümümüz var, iki ay boyunca nerede, kimler, hangi konserleri çalıyor, hangi mekanlara gitmeli, kimleri dinlemeli. Önemli başlıklardan biri de Uzaklarda Eğitim. Yurtdışındaki müzik okulları, hangi alanlarda eğitim verdikleri, burs imkanları, şehirle ilgili bilgiler, oraya nasıl gitmeli, aylık kaç paraya ihtiyaç olduğu, nerede kalınacağına kadar ayrıntılı bir köşe bu. One Drummer/Bassist&One Country köşemizde de roportaj yaptığımız davulcu/basçının bakış açısından kendi ülkesi, o ülkenin müzikleri, onun bu müziklerle olan ilişkisi, sevdiği yemekler, gittiği kulüpler, şehirler vs. anlatılıyor. Davul ve Bass’a yeterince eğilip aynı zamanda herkesin merak ettiği konuların da işlendiği bir dergi oldu Drum&Bass Magazine.

Bize destek olup zaman ayırıp bu röportajı yaptığınız için çok teşekkür ederiz. İlk günden itibaren bize destek olan okurlarımıza ve derginin çıkmasında emeği olan herkese çok teşekkür ediyoruz. İyi ki varsınız.

Mehmet Çağlar: Böyle bir dergiyi çıkarmak için sahip olduğunuz istek ve kararlılıktan dolayı bir müziksever olarak biz de teşekkür ederiz.

Cazkolik.com / 1 Aralık 2009, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Orbay Yazganarıkan
    05 Aralık 2009 Cumartesi 08:01

    Ediz Beeey, bir de arada maillerinize baksanız , dergi ile ilgili öneri ve görüşlerimiz vardı, yapabileceğim her desteği vermek isterim , umarım her hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.