Efsane geri dönüyor... 30. Akbank Caz Festivali “JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması” başlıyor

Efsane geri dönüyor... 30. Akbank Caz Festivali “JAmZZ Akbank Caz Festivali Genç Yetenekler Yarışması” başlıyor

Akbank Caz Festivali'nin 2011 ile 2015 yılları arasında gerçekleştirdiği JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması Türkiye caz sahnesine genç müzisyenlerin tanıtılıp keşfedilmesi bakımından yoğun işlev görmüş, seçmelerde birçok ismi izleme fırsatı bulmuştuk, hatta, o birçok isim şu an Türkiye caz sahnesinin önde gelen isimleri arasında yeralıyor. Caz dünyası olarak, JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması'nın yeniden başlamasını önemsiyoruz ve festivalin bu sene 30. yılı ile birlikte gelecek yıllara çok daha önemli etki edeceğine inanıyoruz.

 

JAmZZ Genç Yetenekler Yarışması'nın kendine has özellikleri var

 

Daha önce de, şimdi de JAmZZ tipik bir seçme/sıralama yarışması olmadı. Cazkolik olarak daha önce pek çok kez haber yaptığımız yarışmaların özelliği genç sanatçılarla usta sanatçıların aynı sahnede beraber çalmaları oldu. Cazın geçmişten bugüne doğası gereği  kuşakların aynı sahnede buluşması geleneği JAmZZ ile bugün de sürüyor. Ayrıca, yarışmanın 5 kategori üzerinde hareket etmesi de ilgili enstrümanların yeni sanatçılarını teşvik etmesi bakımından önemli hassasiyet oluşturuyor.

 

Efsane geri dönüyor

 

Cazda "jam" özelliğinden ilhamla M harfini logosuna ustaca yerleştiren yarışma Türkiye’nin en uzun soluklu festivallerinden Akbank Caz Festivali'nin 30’uncu yılında genç yeteneklere 'yeniden' Türkiye’nin önde gelen caz müzisyenleriyle “jam session” yapma fırsatı sunuyor.

 

Beş farklı kategoride katılım olacak

 

Daha önce profesyonel bir müzik kariyeri olmayan, 30 yaşını aşmamış amatör ve yarı profesyonel genç yeteneklere festivalin parçası olma fırsatı sunan yarışmaya başvurular; “Nefesliler”, “Vurmalılar”, “Telliler”, “Tuşlular” ve “Vokal” olmak üzere beş ayrı kategori altında kabul ediliyor.

 

Yarışmanın ön elemesi için adayların 20 Temmuz - 11 Eylül 2020 tarihleri arasında hazırlayacakları demo kaydı, kısa özgeçmiş ve müzik tarzlarını anlatan ön yazıyla birlikte akbankcaz.com/jamzz adresinde bulunan başvuru formunu doldurarak başvurularını tamamlamaları gerekiyor.

 

Jüri kimlerden oluşuyor?

 

Jüri üyeleri arasında Türkiye caz sahnesinin önemli temsilcilerinden; Alp Ersönmez, Cem Tuncer, Çağrı Sertel, Ediz Hafızoğlu, Elif Çağlar, Engin Recepoğulları, Ercüment Orkut, Ferit Odman, İlhan Erşahin, Kağan Yıldız ve Sibel Köse’nin bulunduğu yarışma sonuçları 1 Ekim 2020 Perşembe günü açıklanacak.

 

Organizasyonu ve içerik programlaması Pozitif iş birliğiyle gerçekleşen yarışmada; “En İyi Performans”, “En İyi Doğaçlama” ve “En İyi Yorum (vokal)” kategorilerinde dereceye giren yetenekli genç cazcılar, 30. Akbank Caz Festivali kapsamında usta sanatçılarla aynı sahnede yer alma fırsatını yakalamanın yanında Zuhal Müzik'ten hediye çeki ve Zuhal Müzik’in desteğiyle stüdyoda kayıt ödüllerinin de sahibi olacaklar.

 

Cazkolik.com / 22 Temmuz 2020, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.