Melody Gardot'dan tüm müzisyenlere davet var!

Melody Gardot'dan tüm müzisyenlere davet var!

 

Reuters'in haberine göre ABD'li caz ve pop şarkıcısı Melody Gardot korona virüs salgını karantinasının neden olduğu ekonomik sıkıntıları aşmaya yardımcı olması amacıyla dünyadaki müzisyenleri yeni albümündeki bir parçanın kaydı amacıyla oluşturacağı 'digital global orchestra'ya katılmaya davet ediyor. Müzisyenlerin, yeni albümünde yer alacak "From Paris with Love" şarkısına uzaktan eşlik ederek katkıda bulunmalarını istiyor. Bu süreç sonunda seçilecek müzisyenler küresel bir dijital orkestraya dönüşecek ve müzisyenlere stüdyo ücretleri ödenecek. Gardot şu an Paris'te. Salgın başlamadan önce yeni albümünü Londra Senfoni Orkestrası'yla kaydetmeye başlayacaktı. Kayıtların bir kısmı yapıldı ama salgın başlayınca kayıtlar yarıda kaldı ve albüme böyle bir katkı yapılma fikri planlandı. Katılmak isteyen müzisyenlerin videolarını 18 Mayısa kadar göndermeleri isteniyor.

 

Cazkolik.com / 16 Mayıs 2020, Cumartesi

 


 

Klarnet efsanesi Selim Sesler daha önce yayınlanmamış bir kaydıyla anılıyor

 

 

Ölümünün 6. yılında Türkiye'de klarnetin John Coltrane'i diye anılan emsalsiz Selim Sesler'in daha önce yayınlanmamış bir kaydı dünya müziği ve güncel müzik üzerine çalışmalarıyla tanıdığımız Caféturc tarafından yayınlandı. Klarnete Keşan'da başlayan Sesler 1980'li yıllarda İstanbul'a gelmişti. Olağanüstü icra tekniği ve yarattığı estetikle İstanbul müzik ortamına seneler boyu silinmez izler bırakan büyük klarnetçiyi Türk asıllı Alman sinema yönetmeni Fatih Akın'ın 'Duvara Karşı' ve 'Crossing the Bridge: The Sound of Istanbul' filmlerine katkısıyla da hatırlıyoruz. Hayatta olduğu yıllarda sayısız Trakya/Balkan festivaline katılan Sesler tüm nesillerin gelmiş geçmiş en önemli ustalarından biri kabul ediliyor. Sesler'in bayrağını şimdi oğlu Ramazan Sesler devraldı ve Ramazan Sesler Babadan Oğula Bir Gırnata Efsanesi isimli projesiyle geleneğini yaşatmaya çalışıyor.

 

Cazkolik.com / 15 Mayıs 2020, Cuma

 


 

Cennet, tahmin ettiğim gibi, cazla dolu bir yer olmalı

 

 

Multi enstrümantalist ve caz bestecisi Kamasi Washington, Michelle Obama ile ilgili yeni Netflix belgeseli Becoming'in müziğini üstlendi ve müzik bugün yayınlandı. Obama’nın aynı adı taşıyan ve çok satan anılarına dayanan Becoming, kitabın kaldığı yerden devam ediyor. Eski First Lady hatıralarında çarpıcı anılarından bazılarını tekrar ziyaret ediyor. Film, belgeseli daha çekmeden Kamasi Washington ile çalışmak istediğini belirten Nadia Hallgren tarafından çekildi. Cazla ilgili bir diğer açıklamada “Bayan Obama müziği çok seviyor ve; ‘Ve cennet, tahmin ettiğim gibi, cazla dolu bir yer olmalı". sözünü hatırlatıyor. Washington da belgesel hakkında yaptığı açıklamada; "Becoming üzerinde çalışmak büyük bir zevk ve onurdu. Michelle Obama inanılmaz bir insan ve bu film kim olduğuna, nasıl düşündüğüne dair benzersiz bir fikir veriyor. Film gerçekten ilham verici! Filmde yönetmen Nadia Hallgren ile çalışmak ve film için müzikal palet oluşturmak benim adıma gerçek bir nimet oldu. Bunun bir parçası olma fırsatı için minnettarım. Barack ve Michelle Obama’nın Başkan ve First Lady olarak geçirdiği zaman, bu ülkenin tarihi ve dünya üzerinde sözlere dökülmesi zor bir etki yarattı".

 

Cazkolik.com / 15 Mayıs 2020, Cuma

 


 

İstanbul Film Festivali bu sene internete taşınıyor

 

 

Salgın günlerinde köklü bir film festivali de dijital ortama taşındı. Gelen son habere göre, her sene yoğun ilgi gören İstanbul Film Festivali bu sene programındaki 15 yabancı filmin Türkiye prömiyerini evlere taşıyacağı bilgisi oldu. Filmler 15-29 Mayıs arası çevrimiçi gösterimde olacak. 36 yıllık köklü festival geleneksel olarak her sene Nisan ayında gerçekleşiyordu. İlk yıllarından beri özellikle üniversite öğrencileri arasında büyük ligi gören festival bu sene geleneği içinde bir ilke imza atarak Cannes, Berlin ve Venedik Film Festival'lerinden seçtiği 15 filmin Türkiye prömiyerlerini internet üzerinden yapacak. filmonline.iksv.org adresinden erişeceğiniz filmlere site üzerinden bilet almanız gerekiyor. Biletler 14 Mayıs (bugün) satışa başladı. Peki hangi filmler var? Hemen yazalım; Berlin Alexanderplatz, 20 Yaşında Öleceksin, Hizmetkârlar, Daha Büyük Bir Dünya, 5 Kusursuz Sayıdır, Söz Senettir, Davacı, Deniz Mavileşene Dek Yüzmek, Kız Kardeşim, Lillian, Söğüt, 1982, Walchensee Forever, Martin Eden, Küçük Kız.

 

Cazkolik.com / 14 Mayıs 2020, Perşembe

 


 

Tiyatroya kurumsal destek var!

 

 

Sizde biliyorsunuz, son yıllarda tiyatro salonları büyük yoğunluk yaşıyordu. Oyunlar doluyor, çoğu oyun için günler sonrasına ancak bilet bulunabiliyordu. Sinema salonlarıyla adeta yarış vardı, derken salgın geldi, herşey bıçak gibi kesildi. Oyun yoksa gelir de yok. Tüm gelirleri kesilen tiyatrolar için Tiyatro Kooperatifi ’Bizde Yerin Ayrı’ adını verdiği bir kampanyayla destek çalışması başlattı. Bu kampanyaya ilk kurumsal destek Anadolu Efes'ten geldi. Türkiye'de yıllar önce ilk Blues festivalini yıllarca gerçekleştiren şirket şimdi tiyatroya destek veriyor. Anadolu Efes Türkiye Genel Müdürü Tuğrul Ağırbaş, ‘1987’den bu yana kültür sanata kesintisiz destek veriyoruz. Amacımız, Türkiye’nin sosyo-kültürel gelişimine katkı sağlamak. COVID-19 sürecinde birçok sektörde olduğu gibi kültür sanat alanında da zor günler yaşanıyor. Anadolu Efes olarak bu zorlayıcı dönemde tiyatrolarımızın yanında olmamız gerektiğine inanıyoruz. Bu kapsamda, Bizde Yerin Ayrı kampanyasından 1000 gösterim kartı alarak bunları COVID-19 sürecinde aktif çalışmalar yapan Türk Tıp Öğrencileri Birliği’ne hediye ediyoruz. Buna vesile oldukları için Tiyatro Kooperatifi’ne teşekkür ediyor, sahnelerin yeniden açılmasını sabırsızlıkla bekliyoruz’ açıklamasında bulunarak desteğin kapsamını belirtti.

 

Cazkolik.com / 14 Mayıs 2020, Perşembe

 


 

Cazseverlerinde artık bilgisayar oyunu var!

 

 

Fonda caz müziğin olduğu, siyah beyaz görüntüler ve kara film tadındaki olay örgüsüyle Büyük Patlama (Big Bang) öncesi, sırası ve sonrasında hayatınızın aşkını kurtarmak için evrenin genişlemesini durdurmaya hazır mısınız? Karmaşık bir cümle değil mi? Bu, Genesis Noir isimli bir bilgisayar oyunu. Şahsen bilgisayar oyunlarından anlamam, vakit kaybı gibi geliyor, hep uzak durdum, bunu da oynamadım ama işin içinde caz olunca neymiş merak ettim. Uluslararası oyun sektöründe ondan fazla ödülü varmış. Şirket, basit etkileşimli ve üretken, sanat ağırlıklı, dünya, evren ve daha yüksek boyutlarda gerçekleşen entelektüel bir macera oyunu olduğunu söylüyor. Zaman ve mekânı kapsayan bir hikâye örgüsünde tanrılar ve insanlardan oluşan bir rol dağılımına sahip. No Man isimli karakter deterministik bir cehennemdeki bir seyyar saat satıcısıdır. Golden Boy isimli karakter yaratımı ve yoketmeyi seven narsist bir sanatçıdır. Miss Mass ise yakınlaşan herkesi kendine çekebilen bir caz şarkıcısıdır. Firma oyunun tasarımında Italo Calvino'nun Cosmicomics isimli kitabındaki soyut hikâye anlatımından ve Windosill isimli dokusal oyundan etkilenmiş. Aslında, konuya uzak biri olarak benim burada oyunu izah etmeye çalışmam faydasız, ben linkleri vereyim meraklısı konuyu kendi takip etsin; Genesisnoir

 

Cazkolik.com / 02 Mayıs 2020, Cumartesi

 


 

Charlie Parker'ın ilk çizgi romanı çıkıyor

 


 

"Bird" efsanesi albümlerin, gazete ve dergi sayfalarının, plâk kapaklarının, festival afişlerinin, filmlerin ve bilumum materyalin ardından bu kez çizgi romana dönüşüyor. Z2 Comics isimli bir firma "Chasin' the Bird:" Charlie Parker" isimli çizgi romanı eylül ayında yayınlamaya hazırlanıyor. Firmadan gelen açıklamalara bakılırsa kapsamlı bir yayın olacak bu çalışma. Çizgi romanın yanısıra bir takım bülten ve koleksiyon eşyaları da romanla ilgili planlanan etkinlikler kapsamında meraklısına sunulacak. Peter Markowski'nin çizgileri ve müzisyen, besteci Dave Chisholm -ki sanatçının bu konuda daha önce yaptığı başka çalışmalar da var-, Parker'ın Karilforniya'da geçirdiği döneme odaklanan bir planlama yapmış çizgi roman için. Parker'ın Kaliforniya dönemi esasen pek anlatılmamış dönemdir. Camarillo hastanesinde kaldığı günler ile "Orinotoloji" ve "Relaxin'" kayıtlarının yapıldığı dönemin çizgi romanda nasıl anlatılacağı merak konusu olsa da Chisholm yaptığı açıklamada 'iki temel takıntım var; Müzik ve çizgi roman' diyor. Ayrıca büyük bir Parker hayranı. İki temel takıntısına bir de "Bird" hayranlığı eklenince ortaya çıkacak bu çizgi eseri doğrusu insan merak ediyor.

 

Cazkolik.com / 28 Nisan 2020, Salı

 


 

Evden çalışmak kulağa havalı geliyor ama?

 

 

Karantina dönemi evden iş yapma konusu çok konuşuldu. Televizyonlarda, büyük medyada gündeme geldi, aslında, batıda bilişim dünyası uzun süredir bu konuyu ısıtıyor, virüs onlara yaramış görünüyor ve bu çalışma şekli en azından belli sektörlerde giderek artıyor. İyi yanları da var kötü yanları da. Evden çalışma fikri kulağa havalı gelse de ne kadar gerçekçi? Belli sektörler dışında kaç alanda böyle çalışmak mümkün? Unutmayın, iş yapmanın hâlâ en hızlı yolu yüzyüze çalışmak, yüzyüze konuşmak. Şu salgın dönemi hariç normal zamanda fotoğraftaki gibi kanapeye uzanarak iş yapmanın mümkün olduğuna emin misiniz? Batıda işe alım şirketleri denilen beyin avcısı şirketler var, onlardan birinin işe alım direktörü kişilerde şu niteliklerin önemli olduğunu belirlemiş; Organizasyon, teknik uzmanlık, işbirliği, iletişim ve motivasyon. Eğer evden çalışıyorsanız organizasyon ve planlama becerinizin en küçük hataya dahi yer vermeyeceğini, doğabilecek teknik sorunları ofiste olduğunuzdan daha hızlı ve hatasız çözmeniz gerektiğini, kimsenin size yardım etmeyeceğini, kimsenin sizinle işbirliği yapmak için yakınlık duymayacağını, iletişimin çok daha zorlaşacağını, saçınızı başınızı yolmaya aday olduğunuzu, topluluk motivasyonundan uzak kalacağınızı unutmayın diyor ama bu notlar hep verimlilik yani işveren bakış açısı, bence önemlisi bu tarz işlerin sizi sosyal devlette ihtiyacınız olan iş güvencesinden uzak tutmak için tuzaklarla dolu olduğudur. Şirketlerin evden çalışanları sözleşmeli dışardan faturalı hizmet alımına yönlendirdiğini, özlük hakları, tazminat ve sigortadan uzak tutmak için binbir dolap çevirdiklerini unutmayın. Kanapeden iş yapma rüyası kurarken bunları düşünmeyi de ihmal etmeyin.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 27 Nisan 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.