Federico Albanese'nin her ân için yeni hikâyeler yazdıran müzikleri

Federico Albanese'nin her ân için yeni hikâyeler yazdıran müzikleri

"By the Deep Sea" albüm kapak fotosunda entelektüel bunalım içindeymiş gibi görünen kişi İtalyan besteci Federico Albanese.

 

"By the Deep Sea" dört yıl önce yılın albümü olarak görülen alkışlarla karşılandı.

 

Piyanist ve besteci Albanese 3 Aralık gecesi Zorlu PSM'de konser verecek.

 

"By the Deep Sea"deki müziklerin çoğu sanatçının çeşitli yerler ve farklı piyanolarla kaydettiği bir yol albümü olarak gelişti ama bu yol besteleri stüdyoda farklı türden klavyeler, sintiler, muhtelif elektrik/akustik tellilerle harmanlanarak beslendi ve ham kompozisyonlar insanî duygusal karmaşaların ifadeleri olarak melankolik anlatılar halinde yayınlandı.

 

Albanese'nin besteleri -ki ağırlıklı sinematik besteler demek doğru olur- her dinleyişte yeni bir ânın müziği olarak inşa edilebilecek türden müzikler.

 

Mesela, aşağıda okuyacağınız çeviri metni sinematik perspektiften okumayı deneyin lütfen;

 

"Bu kış ilk kez bugün kar yağdı. Çok değil. Hiçbir şeyin üstünü örtecek, ayak izleri bırakacak kadar bir kar da değil, belki günün rengini biraz değiştirecek, pencerenin dışındaki dünyaya fazladan bir ağırlık katacak kadar."

 

Bu ânı kısa bir sinema ânı içinde düşünmeyi deneyin ve şimdi Albanese'nin "By the Deep Sea" albümündeki "We Were There" isimli müziği dinlerken yeniden okuyun, bakın müzikle beraber okuduğunuz o ânın tasviri nasıl yeni bir anlam kazanmış olacak.

 

 

 

Müzikler ve sinema ânları arasında modüler oyunlar

 

 

Albanese'nin melodik anlatılarının tamamı yoğun insanî durumların karşılığı gibidir.

 

Kompozisyonlar sürükleyici, duygu yükü ağır ve melankolik, iç sızıları derin çatlaklar oluşturacak kadar güçlü akustik etkiler. Bu ânları sinematik olarak hayal etmek kadar dinlerken canlandırmak da mümkün.

 

Federico Albanese 2019'da "The Twelve" isimli film için aynı adlı bir soundtrack kaydetti.

 

Albüm halinde yayınlanan temalar aynı adlı filmin akışındaki yoğunluğu aktarmakla birlikte bu ânları yeni oyunlara dönüştürmek de mümkün.

 

Bu müziklerin hangi ihtiyaçlar için yazıldığına aldırmadan 3 Aralık akşamı Zorlu PSM'deki konser başladığında Albanese'nin piyanosundan çıkan müzikleri dinlerken siz de kendi kısa hikâyenizi hayal edin.

 

Çağrışımlarla dolu ânlık hikâyelerin nasıl sürükleyici olabileceğini şaşıracaksınız.

 

Albanese'nin ürettiği gibi müziklerin o ânlar içindeki kreşendo karşılığı bu müziklerin gizli sırrı gibidir. Müziğin aynı temayı ısrarla bir üst tona yükselerek sürdürmesi duygusal girdap etkisi yaratır ve sürükleyiciliği işte asıl o an başlar.

 

Kimbilir siz de konserde bu ânların karşılığı olarak hangi hikâyeleri hayal edeceksiniz?

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 13 Aralık 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.