16. İstanbul Caz Festivali açılış konserini gerçekleştirecek Fatih Erkoç & Kerem Görsev ile konuştuk

16. İstanbul Caz Festivali açılış konserini gerçekleştirecek Fatih Erkoç & Kerem Görsev ile konuştuk

Uzun süredir duyurduğumuz "Festival Özel" yazılarına festivalin açılışını yapacak olan ve yıl başında çıkardıkları "The Lady From Istanbul" isimli CD DVD albümleriyle Türk cazseverlerin büyük beğenisini kazanan Fatih Erkoç Kerem Görsev konseri ile başlıyoruz. 2 Temmuz 2009 Perşembe gecesi, Esma Sultan Yalısı harika bir açılış ve caz gecesine tanık olacak.

 

Fatih ile Kerem ve tabii Cengiz Baysal, Kağan Yıldız, sonradan davulun başına geçen Ferit Odman ile geçtiğimiz yıl bu albümü kaydederlerken ve albüm 2009 başında yayınlandığında kaydettikleri parçaların bu yılın festival açılış konserine kısmet olacağını tahmin etmişler miydi bilmiyorum ama bana sorarsanız son yılların en güzel festival açılış konserlerinden biri olacağı kesin. Şahsen ben bu albümle ve müzisyenlerle (en azından Fatih ve Kerem ile) epey zaman geçirdim, albümün öncesini ve sonrasını yakından bilen biri olarak öylüyorum ki bu konserin kesinlikle kaçırılmaması gerekiyor.

 

Albümü aldıysanız okumuşsunuzdur, içindeki kitapçıkta her müzisyen albüme dair her kendi görüşlerini anlatıyor, daha orada dikkatimi çekmişti Fatih’in zaten bildiğimiz caz yorumlama özlemi  hakkında söyledikleri; “Uzun zamandan beri caz çalan birisi olarak bugüne kadar diğer müziklerden, özellikle pop müziğinden fırsat bulup gerçekleştiremediğim caz müziği albümü böylelikle bu proje ile birlikte hayata geçmiş oldu. Bu anlamda çok mutluyum, özellikle uzun zamandan beri Kerem Görsev Trio ile sık sık grup ve bazı konser çalışmaları yaptık ama ilk kez böyle bir albüm kaydı yapıyoruz, bayağı heyecanlandım ama çok güzeldi. Çünkü çaldığım arkadaşlarım Türkiye’nin en iyi caz müzisyenlerinden üçü. Davulda Cengiz Baysal (albümde), kontrbasta Kağan Yıldız ve piyanoda Kerem Görsev, ben onlara çok teşekkür ediyorum.”

 

Sevgili Cazkolik okurları, biliyorsunuz festival günleri yaklaştıkça festival konserleri ile ilgili “Festival Özel” yazılarımızın da başlayacağını belirtiyorduk, ilk “festival özel”in bu konsere denk gelmesinden dolayı biz de gerçekten çok mutluyuz, bu sebeple sadece yazı değil de mini bir röportaj yapalım istedik, bu açılış gecesi ile ilgili ilk bilgileri müzisyenlerin kendilerinden öğenip duyurmayı tercih ettik, Fatih Erkoç çoğu zaman İstanbul dışında yaşadığı için erişmesi daha zor ama sevgili Kerem sağolsun her durumda biz cazseverlere kapısını ilk açan insanlardandır, onu sıkışık temposu arasında yakaladık ve bu konsere dair aklımıza gelenleri sorduk. Aşağıda bu mini öportajı okuyabilirsiniz ama ondan önce size açılış gecesi çalacakları parçalardan (tabii tam olarak hangilerini çalacaklar tam listeyi bilmesekte geniş bir seçki olarak) bahsedelim, gecenin ilham kaynağı olan “The Lady From İstanbul” isimli albümleri çoğu dünyanın en tanınmış ve sevilen caz standartları ve 4 adet de Fatih Erkoç’un kendi bestesi olmak üzere tam 26 parçadan oluşuyor, içlerinde “What is this thing called love”, “Our love is here to stay”,  “Green dolphin street”, “I should care”, “caravan”,  “A day in the life of a fool (black orpheus)”,  “Secret love (my secret love)”,  “Moon river”,  “Route 66”,  “When i fall in love”, “Fy me tho moon”, “Nat king cole medley (too young/mona lisa/love)”,  “my funny valentine”,  “the way you look tonight”, “what a wonderful world”, “i love paris”, “pennies from heaven”, “over the rainbow”, “misty”,  “bye bye blackbird” gibi parçalarında olduğu harika bir caz standartları listesi geceye katılacak olan şanslıları bekliyor. Konseri albümdeki müzisyenler bir farkla aynı, vokal ve trombonda Fatih Erkoç, piyanoda Kerem Görsev, basta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman olacak (albümde kaydında davulda Cengiz Baysal vardı).

 


 

Kerem Görsev’e açılış gecesi ile ilgili sorduk, neler çalacaksınız, bu konser nasıl gerçekleşti diye... İşte sorduklarımız ve işte sorularımıza verilen cevaplar.

 

 

Yeni projeler var, durmak olmaz!

 

 

Cazkolik: Sevgili Kerem, merhaba, bize zaman ayırdığın için sana özel bir teşekkürümüz var. 16. İstanbul Caz Festivali açılış konserini Fatih ile birlikte yapıyorsunuz, neler düşündünüz, açılışa özel bir program mı var? Neler çalacaksınız?

 

Kerem Görsev: 3 ay önce piyasaya çıkan albümümüzü biliyorsun, ondan, yani  "Lady from İstanbul"dan çalacağız...

 

Cazkolik: Tahmin ettiğim gibi, peki, son 10 yılı düşününce Türk müzisyenlerle açılışı yapılan bir festival hatırlamıyorum, daha önceki yıllarda da hatırlamıyorum ama diyeceğim şu ki, aslında keşke bunu bir gelenek haline getirsek mi, ne dersin?

 

Kerem Görsev: Biliyor musun, bu birazda tesadüf oldu. Tabii ki Fatih’te bende çok mutlu olduk. Gruptaki Kağan Yıldız ve Ferit Odman’da çok keyiflendiler.

 

Cazkolik: Açılışa dörtlü mü yoksa daha geniş bir kadroyla mı çıkacaksınız?

 

Kerem Görsev: Quartet formatıyla çıkıyoruz, Fatih Erkoç vokal, trombone, flüt ve Kerem, Ferit, Kağan yani benim geleneksel trio...

 

Cazkolik: Gece TVden canlı yayınlanacak mı? Eger öyleyse buradan gidemeyecek olanlara duyurmuş olalım!

 

Kerem Görsev: İnan bilmiyorum, bu konuda hiç bir bilgim yok ama umarım böyle bir şey olur, gerçekten çok sevinirim...

 

Cazkolik: Fatih ile harika bir uyum yakaladınız, bu son albümün devamını düşünüyor musunuz? Belki kendi bestelerinizin daha ağırlıkta olduğu bir albüm? Olabilir mi?

 

Kerem Görsev: Olmaz olur mu? Tabii ki başka hayaller, projeler var! Durmak olmaz...

 

Cazkolik: Biliyorsun, bu yıl New York JVC festivali yapılamıyor, kriz Amerikayı daha derin sarstı, müzik dinleme ve tüketme alışkanlıkları festival yapılarına yakın gelecekte yeni bir bakış açısı getirme mecburiyeti doğurur mu acaba? 70’lerden bu yana büyük çıkış yakalayan ve yeni kuşaklar yetiştiren büyük marka festivallerde sarsıntı olduğu söyleniyor çünkü, katılıyor musun?

 

Kerem Görsev: Büyük olmanın hem avantajları var faydalarından yararlanırken herşey süt liman, fakat işler ters gitmeye başlayınca neden ilk neşter kültür sanata vurulur  anlaşılmaz. Sanki dünyanın ekonomisini sanatçılar yönetiyorda terslik durunda suçlular onlar. Festivallerin iptali sırf sanatçılara dokunmuyor, festivalleri izleyen sanatseverlere verilende bir ceza durumu ortaya çıkarken yanlış yöneten CEO’lar milyon dolarlar cepte istifa edip rahat yaşantı, keyifle müzik dinleyip kalan festivalleri takip ediyorlar...

 

Cazkolik: Seni tekrar bulmuşken, son yaptığımız görüşmede bu festivalde hangi konserleri tavsiye ettiğini söylemiştin, bize tekrar tavsiye edebilir misin, kimlere gidelim? Biletler de bitiyor, okurlarımız halen almamışlarsa mutlaka ellerini de çabuk tutsunlar bu arada...

 

Kerem Görsev: Bizim grup festivalin önemli konser günlerinde ne yazık ki İstanbul dışında konserlerde olacağız. Benim favori 3 konserim var; 3 Bass projesi, George Benson "Nat King Cole" anısına yaylı proje, Brad Mehldau Trio konserleri banko favorim.

 

Cazkolik: Kerem, Fatih’e, sana ve Kağan Yıldız’la, Ferit Odman’a şimdiden bu güzel olacak açılış gecesi için cazseverler ve festival izleyicileri adına teşekkür ediyorum.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 29 Haziran 2009, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.