Franco Ambrosetti'nin telefondaki gizemli güzel kadını Nora ile cazın şampanya ve robdöşambr hali

Franco Ambrosetti'nin telefondaki gizemli güzel kadını Nora ile cazın şampanya ve robdöşambr hali

Güneşli gölgeler içinde alımlı kadın kıvrımlı kablosunu parmaklarına doladığı eski telefonda gülümseyerek konuşuyor. Belli ki sevgilisiyle üçüncü şahısları ilgilendirmeyen cümlelerle dolu bir telefon flörtü bu. Güneşin cilveli gölgeleri genç kadını gizliyor belki ama güzelliğini saklamıyor. Adının Nora olduğunu anladığımız gizemli güzel Fellini filmlerini hatırlatıyor. Telefonun ucundaki sevgilisi Marcello Mastroianni olabilir mi?

 

 

İtalyan estetiğinin caz hali; Franco Ambrosetti'nin Nora albümü çıktı

 

 

İtalyan trompetçi ve flugelhornist Franco Ambrosetti 81 yaşında Avrupalı bir caz devi. Caza, alto saksofoncu babası Flavio Ambrosetti'nin Charlie Parker hayranlığıyla başlamış babadan cazcı bir usta.

 

Sık albüm yayınlayan bir müzisyen değil Ambrosetti ama cazın nostaljik estetiğine Avrupa havası katarak Chet Baker'vari şık bir gizemle çalan bir Avrupa devi.

 

Yeni albümü Nora da müziği yaylı orkestranın salıncaklı kucağına, diğer enstrümanları ise her biri işinin ehli ustalara teslim etmiş. Piyanoda Uri Caine, gitarda John Scofield, basta Scott Colley ve davulda Peter Erskine'den oluşan harika bir caz kadrosu.

 

Ambrosetti'nin Nora'yı anlattığı müzikleri bana Charlie Parker'ın string kaydını veya Baker'ın, Tadd Dameron'ın yaylı kayıtlarını hatırlatıyor.

 

 

 

Ambrosetti'nin şık, cazip ve davetkâr zarafeti

 

 

Günümüzde olmayan bir asûdeliğin müzikleri bunlar. Trompet ve diğer nefesliler inci kolyenin taneleri gibi enfes tonlamalar ve nüanslar üretiyor. Düzenlemeler kime ait diye akla gelen sorunun haklı karşılığı elbette şaşırtamayacak; maestro Alan Brodbent. Böyle bir estetiğin hakkından ancak onun gibi biri gelebilirdi zaten.

 

Ayrıca, 81 yaşındaki trompetçi Ambrosetti'den dinleyicisi için teknolojik bir sürpriz de var. Dijital platformlardan değil herhalde öyle bir uyarı yok ama Nora albümünde ses cihazda saklı kalmasın, odalara dolup taşsın diye 3D ses teknolojisi kullanılmış.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 14 Kasım 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.