Gezegenler 20 yıl sonra yeniden aynı hizada

Gezegenler 20 yıl sonra yeniden aynı hizada

Sonbaharın güzel haberi uzun süredir çıkmasını beklediğimiz Sun Ra'nın yeni albümü "Swirling" 30 Ekim günü yayınlandı.

 

Afrofütüristik cazın dünya dışı sanatçısı Sun Ra (Herman Blount) yıldızlar arası yolculuğuna 1993 yılında çıkmıştı. Artık ondan sadece müziği ve geride uzun yol arkadaşı Marshall Allen'a emanet ettiği topluluğu Sun Ra kalmıştı. Allen bugün 96 yaşında ama hâlâ grubun başında emanete sahip çıkıyor.

 

Sun Ra tam 20 yıldır albüm çıkarmayı hedefliyordu. Hedefe birkaç gün önce vasıl olundu. Esasen topluluk Marshall Allen yönetiminde Herman Blount'un ölümünden beri sadece bir repertuvar topluluğu olarak hareket ediyordu. Üstüne, Allen üç yıl önce ileri yaşında geçirdiği felç sonucu hareketi kısıtlanınca grubunun faaliyetleri de azalmıştı ama Allen bu esnada beste yapmayı sürdürdü.

 

Tabii, uzun süreli grubun orijinal üyeleri de zamanla birer birer dünyadan ayrılmaya başladı. Grubun tanınmış sesi June Tyson 1992 yılında ölmüştü. Danny Ray Thompson, Atakatune gibi isimler de yakın zamanda. Michael Ray, Vincent Chancey, Knoel Scott, Cecil Brooks, Elson Nascimento ve Tyler Mitchell ile topluluk yola devam ediyor.

 

Marshall Allen ve ekibinin yeni çalışması "Swirling" topluluğun 20 yıl sonra yayınladığı ilk çalışma. "Satellites Are Spinning" haricinde tüm müzikler yine Sun Ra'nın repertuvarından ziyaret edilmiş çalışmalar.

 

Çoğu cazsever topluluktan yeni bir şey beklememeye razıyken bu albüm ve konserleri hâlâ sürdürüyor olmaları önemli. Yalnız, bu albüm yine de çok yeni sayılmaz, Nisan-Haziran 2018 arası kaydedilmiş bir çalışma. Yukarda adı geçen iki topluluk üyesi bu kaydın yapılmasından sonra sırayla hayata veda etti.

 

Yeni albüm "Swirling" Sun Ra Arkestra'nın bildik büyük topluluk sounduna dahil edilen özgür caz ve türlü sonik katmanların eklenmesiyle oluşan bir kaynaşma. Kayıtlar esnasında topluluğa dahil edilen başka genç müzisyenler de olmuş.

 

Sun Ra'nın topluluk tarihindeki repertuvarını yakından bilenler albümdeki parçaların izlerini rahat takip edecektir. Sun Ra'nın bizzat oluşturduğu melodik yapı yeni düzenlemelerde yine görülüyor ama Allen'ın taze düzenlemeleri yeni şeyler de katmış. Allen'ın EWI enstrümanına dair seslere de sık rastlıyoruz.

 

Albümün çıktığı günlerde kaleme alınan eleştirilerin ortak noktası Sun Ra yani bizzat Herman Blount'un orijinal malzemesindeki atmosferik his eskisi kadar güçlü olmasa da albümün çıkmış olmasından herkes memnun. Allen'ın ileri yaşında topluluğun erdemine ve mirasına sahip çıkan yeni nüansları ayrıca övgüye değer bulunuyor.

 

Cazkolik.com / 04 Kasım 2020, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X Advertisement