Gitar tasarımcılığının Leonardo da Vinci'si luthier John Montelone

Gitar tasarımcılığının Leonardo da Vinci'si luthier John Montelone

John Montelone'nin adı müziksever kitlelerce bilinmeyebilir ama onu özellikle ünlü gitaristler için önemli kılan ürettiği özel yapım gitarların birer tasarım harikası olmasıdır. Montelone bu yüzden gitarın Stradivarius'u olarak anılıyor. Vintage tabir edilen tasarımları ikinci el piyasasında 6 haneli dolarlara satıldığı söylenen Montelone için biz diyelim Stradivarius, siz deyin Leonardo.

 

 

15 Aralıkta John Montelone hakkında belgesel yayınlandı

 

 

 

Özellikle, caz gitarların 'archtop' yani baş bölgesine getirdiği sembolleşen tasarımıyla tanınan Montelone belgeseli "The Chisels are Calling" adını taşıyor. Belgesel, Montelone elinden çıkma telli enstrüman tasarımlarınının ardında yatan ilham ve yaratıcı süreçler hakkında bilgilendiriyor.

 

Gitar dünyasından Mark Knopfler, Ben Harper, Julian Lage, Anthony Wilson, Woody Mann, Frank Vignola gibi gitar ustalarının tercih ettiği Montelone tasarımları hakkında Ber Harper; "John'un yaşama sevgisi ve tutkusu -yemek, müzik, sanat veya mimarlık- ne varsa enstrüman tasarımlarına etki ediyor" diyor.

 

Metropolitan müzesinde kalıcı olarak sergilenen Montelone gitarları sanatçının özellikle 20. yüzyıl Art Deco tarzını tasarımlarında nasıl etkili kullandığını gösteriyor. Art Deco'nun karakteristik çizgilerini belgeselde ustalıkla gösterilen fotoğraflar Montelone'nin elinden çıkma el yapımı gitarların kıvrımlarına, sesine ve ruhuna dönüşüyor.

 

"John Monteleone: The Chisels Are Calling" belgeseli 15 Aralıktan iTunes ve Google Play üzerinden dijital olarak satın alınabilir.

 

Cazkolik.com / 15 Aralık 2022, Perşembe

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.