Günümüz caz basının en tanınmış isimlerinden John Patitucci yeni albümü "Rememberence"ı çıkardı.

Günümüz caz basının en tanınmış isimlerinden John Patitucci yeni albümü "Rememberence"ı çıkardı.

Umarız John Patitucci kim diye düşünmüyorsunuzdur zira geçtiğimiz kış sezonunda en az 2 kez İstanbula geldiğini hatırlıyoruz, İş Sanat'ta ki büyük Wayne Shorter'ın konserindeki basçı ta kendisiydi, bu satırları yazana kadar halen anımsayamadık ama bir konserde daha buradaydı...

John Patitucci günümüz caz basın genç sayılmasına rağmen yaşayan en önemli isimlerinden biridir. Pek çok eleştirmen Mingus, Ray Brown, Ron Carter, Dave Holland gibi büyük bas kuşağının ardılı olarak ismini telaffuz eder. Kendi kuşağının basta lider özelliklere sahip müzisyenlerinden biridir aynı zamanda.

Bir önceki albümü "Line by Line"ı 2006 yılında çıkarmıştı ünlü basçı. Aradan 3 yıl geçtikten sonra ancak yeni albümü için vakit bulabilmiş ki bunda şaşıracak bir şey yok bu çeşit müzisyenlerin inanılmaz bir çalışma ve konser temposu var. Aslına bakarsanız arkalarında mutlaka iyi bir menajerlik ekibi olmasa kendi hayatlarını iyi organize etmeleri mümkün değil kuşkusuz. Bırakın bu yılı gelecek yıl ve sonraki yılların bile bir çok haftası, ayı şimdiden dolu olarak çalışan müzisyenler bu insanlar.

Evet, biz yeni albüme dönelim; Albümde Patitucci'ye birbirinden ünlü müzisyenler eşlik etmiş. Son sıralarda üst üste bir kaç albümde çaldığını bildiğimiz büyük Joe Lovano bu albümde de arz-ı endam ediyor muhteşem sounduyla ki Lovano'nun şöyle bir-iki parçada göründüğü albümler bile kesinlikle alınması muteber albümlerdendir. Albümde Patitucci'ye yine bir başka ünlü isim Brian Blade davulda eşlik ediyor ki Blade'i de yine Shorter konserinden hatırlarsınız muhtemelen adını halen hatırlamadığımız diğer konserde de Blade vardı! Bir parçada "One More Angel"da Patitucci'nin karısı Sachi Patitucci ve perküsyonist Rogerio Boccato ek olarak eşlik ediyorlar.

Patitucci albümü "Rememberence"ta 11 klasik caz kökenli parçaya funk ve klasik dokunuşlarla sıradışı bir ruh katmış ama bu ruhun merkezindeki isim şüphesiz Lovano.

Albümü hakkında şöyle diyor Patittucci; "Bir basçı olarak böylesi bir kadroya müzikal liderlik yapmak hiç de kolay bir iş değil. Bu işi, yani ekip liderliğini üstlenmeyi uzun süre gözlemledim, bu işi biraz yapabilmişsem bunu halen kendileriyle çalıştığım Roy Haynes, Jack DeJohnette, Wayne Shorter gibi ustalara borçluyum." diyor.

Albümde üst üste kayıt tekniği neredeyse hiç kullanılmamış ya da şöyle söyleyilim çok az kullanılmış ki günümüz kayıt tekniğinde vazgeçilmez bir tekniktir bu biraz da müzisyenlerin zamansızlıklarından kaynaklanan bir işlem. Bir araya gelmeye bir türlü denk getiremedikleri için zamanı bulan hemen stüdyoya gidip kaydını yapıyor diğeri de kendi uygun zamannında kaydını yapıyor, böyle bir şey ama birlikte müzik yapma ruhunu öldüren bir teknik bizce.

Başta da dediğimiz gibi albümde 11 parça var, isimleri ise şöyle;

01 Monk / Trane
02 Messaien's Gumba
03 Sonny Side
04 Meditations
05 Mali
06 Scenes from an Opera
07 Blues for Freddie
08 Safari
09 Joe Hen
10 Play Ball
11 Rememberance

cazkolik.com / 7 Ağustos 2009, Cuma


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.