Hayallerimizi seslendiren müzisyen Saygun Arpalı yeni albümü "Hayallerim"i yayınladı

Hayallerimizi seslendiren müzisyen Saygun Arpalı yeni albümü "Hayallerim"i yayınladı

Sevgili Saygun Arpalı ile ilk albümü "Merhaba"yı yayınladığı 2010 yılında tanışmıştım. Usta bir davulcu, harika bir insan.

 

2011'de "Sahne Işıkları", 2014'de "Kış İnsanları" albümleri geldi. Bu albümler sırası sık görüştüğümüz oldu. "Kış İnsanları" albümü sonrası uzun bir boşluk dönemi oldu, o ara neler yaptığını ben de yakından takip edemedim, sonra zaten herkesin malumu iki yıllık pandemi dönemi araya girdi.

 

 

Pandemi sonrası bugüne ait güzel haberlerden biri oldu sevgili Saygun Arpalı'nın yeni albümü "Hayallerim"

 

 

Sevgili Arpalı gerçek bir hayal ve melodi insanıdır. Müziğinde melodik sevinçler gizlidir. Albümün çıktığı haberi gelince hemen dinlemeye başladım, şarkıların isimlerinde saklanan anlatımlar yine melodilerin gizli gücüyle dinleyiciye ulaşan naif ve zarif müziklere dönüşmüş.

 

'Albümde öne çıkardığım parça “Hayallerim” ve sıralamada ondan sonraki parça “Neden Olmasın” isteklerimi anlatır gibi' diyor sevgili Saygun.

 

'Hayallerimde mutluluk, huzur, duygu, aydınlık günler, sakinlik ve savaşsız bir dünya var' diye devam ediyor. Hangimizin yok ki! Bu albüm benzer hayallerimizin tercümanı olsun.

 

'Albümüm, pandeminin zor şartlarında yapılmasına rağmen, tonmeister ve müzisyen dostlarımın beste ve aranjmanlarıma büyük katkı sağlamasıyla tamamlandı. Hepsine çok teşekkür ediyorum' diye tamamlıyor notlarını.

 

"Hayallerim" albümünde 10 parça yer alıyor. 'Jazzy pop' bir enstrümantal albüm "Hayallerim". Albümde Arpalı'ya usta bir müzisyen kadrosu eşlik etmiş. Gitarda yılların usta ismi Erdem Sökmen, piyanoda bir efsane Turhan Yükseler, basta Eylem Pelit, nefeslilerde Batu Şallıel, klarnette Göksun Çavdar, çelloda Gül Sıvacı, keman ve vokalde Öznur Delibaşı'nın yer aldığı kayıtar Stüdyo 6/4 Records'da gerçekleştirilmiş. Albümün görsel illüstrasyonu ise dünyaca ünlü illüstratörümüz Doğan Ür imzasını taşıyor.

 

Saygun Arpalı 1960'lardan bugüne, 1970'leri, 80'leri, 90'ların melodik anlatım gücünü sırtlayarak gelen günümüzün nadir müzisyenlerinden biri. "Hayallerim"e yüklediği duygular hepimizin hayata dair dilek ve beklentileri. Bu güzel albüme hayatınızda yer açın isterim.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 13 Mayıs 2022, Cuma

 

 

Üstte, Saygun Arpalı Turhan Yükseler ile, altta Anıl Şallıel ile

 

 

 

Saygun Arpalı hakkında biyografik bilgi:

 

 

17 Eylül 1953'de İstanbul'da doğdu. 1968 yılında amatör olarak müziğe başladı.
Avrupa ve ABD dahil genel olarak dünya kaynaklı metot çalışmaları ile kendini geliştirdi.

 

1972 yılında Melih, Faruk, Serdar, Saygun adı ile ilk 45’lik plak çalışmasını yaptı.

 

1977 yılında Grup Uyanış adı altında ikinci 45’liğini yaptı. 1978 yılında Edip Akbayram-Dostlar grubuna katıldı ve üçüncü 45’lik çalışmasını yaptı. (Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz)

 

1980 yılında müziklerini Turhan Yükseler’in yaptığı bir müzikalde Beyaz Kelebekler'le çalıştı.

 

1981'de ise Aydın Esen Trio 'da çalıştı.

 

1982'de Edip Akbayram-Dostlarla ilk L.P çalışmasını yaptı. ( Nice Yıllara Gülüm )

 

1984'de Edip Akbayram-Dostlarla ikinci L.P çalışmasını yaptı. (1984 adlı albüm)

 

1985'de Edip Akbayram-Dostlarla üçüncü L.P çalışmasını hayata geçirdi. (1985 adlı albüm)

 

1985 yılında Edip Akbayram, Kemal Sunal, Muazzez Abacı, Sezen Aksu ile birlikte Almanya turnesinde yer aldı.

 

1986'da Edip Akbayram - Dostlarla dördüncü L.P çalışmasını yaptı. (Yeni Gelen Güne Türkü)

 

1987'de Kerem Görsev Trio ile, 1989'da Doğan Canku ile çalıştı.

 

1993'de Edip Akbayram - Dostlara tekrar katıldı. İngiltere, Fransa, Almanya'da konserler verdi.

 

1995'de Ahmet Koç'un “Yedi Karanfil” projesi dahilindeki konserlerde yer aldı.

 

1995'de Zülfü Livaneli, Edip Akbayram, Aylin Livaneli ve Leman Sam'dan oluşan Avrupa Turnesi için kurulan grupta yer aldı.

 

1996-97 yılları arasında TRT 2 'de yayınlanan Ali Saydam'ın sunduğu "Ne var ne yok" programında Tahsin Ünüvar’In caz grubunda birlikte yer aldı.

 

1997'de 500 bin kişinin katıldığı Ankara Hipodrom konserinde Zülfü Livaneli’nin Grubu’na katıldı. Bu grupta Halil Karaduman, Selim Atakan, Göksun Çavdar, Ferhat Livaneli ile birlikte çalıştı.

 

1997 Temmuz ayında Zülfü Livaneli ve Giora Feidman ile Almanya'da sahne aldı.

 

1998 de ise bu kez Zülfü Livaneli ve Lisbeth List ile Hollanda konserlerinde yer aldı.

 

1999 yılından sonraki dönemde Şafak Yaprak, Orhan Şallıel, Baki Duyarlar, Röne Macaroğlu, Nezih Yeşilnil, Metin Çotal gibi müzisyenlerle çalıştı.

 

2003 yılında Zülfü Livaneli + Maria Faranduri ile Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki Barış Konseri'nde yer aldı.

 

Beste ve aranjmanlarından oluşan 2010 yılında Merhaba ,2012 ‘yılında Sahne Işıkları ve 2015 yılında Kış İnsanları adı altında üç solo albüm yaptı.

 

2017 de Acıbadem Üniversitesi kongre salonunda konferans ve performans yaptı.

 

1977'den günümüze kadar gerek sahne gerekse stüdyo çalışmalarında birlikte çalıştığı müzisyenler: Adnan Ergil, Ayşegül Yeşilnil, Berç Yenal, Cem Özkan, Cihan Okan, Cengiz Baltepe, Çetin Akdeniz, Ercan Irmak, Erdal Akkaya, Erdem Sökmen, Ercüment Ateş, Erdinç Şenyaylar, Erol Duygulu, Ali Koç , Zafer Çotal. Eylem Pelit, Gür Akat, Harun Kolçak, İlkin Deniz, Fatih Kısaparmak, Levent Altındağ, Metin Özülkü, Mustafa Sarışın, Ahmet Koç, Selim Benba, Sevingül Bahadır, İlhan Şeşen, İsmail Soyberk, Uğur Dikmen, Osman İşmen, KenanAydın, Şenova Ülker, Ahmet Türkmenoğlu, Yahya Dai, Burak Bedikyan, Volkan Hürsever, Alihan Samedov, İsmail Soyberk, Nezih Yeşilnil, Ozan Musluoğlu, Uraz Kıvaner, Engin Recepoğulları, Nedim Nalbantoğlu, Senem Diyici, Ercüment Orkut, Turhan Yükseler, Hasan Cihat Örter, Çağdaş Oruç, Serdar Barçın, Sinan Cem Eroğlu, Koray Üsgülen, Murat Arkan, Uluğ Özkan, Anıl Şallıel, Orhan Şallıel, Caner Üstündağ, Ufuk Çağlar Akman, Mustafa Süder, Baki Duyarlar, Batu Sallıel.

 

Altta, Anıl Şallıel ile

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.