JTI 6. İzmir Caz Festivali`nde imbat, İzmir akşamlarında güçlü isimlerle, güzel konserlerle esecek

JTI 6. İzmir Caz Festivali`nde imbat, İzmir akşamlarında güçlü isimlerle, güzel konserlerle esecek

İzmir Filarmoni Derneği’nin organizasyonu ve JTI’nin sponsorluğuyla düzenlenen 6. Ulusararası JTI Jazz İzmir Festivali, geçmiş yıllarda olduğu gibi dünyaca ünlü caz ustalarını İzmir’li müzik severlerle buluşturacak. 2 Şubat 2009’da başlayacak olan festival bu sene "Caz Ruhumuzda Var!" sloganıyla düzenlenecek. Festivale bu sene 15’i Türk, 31 yetenekli caz müzisyeni katılıyor.


İzmir Filarmoni Derneği’nin organize ettiği 6. Uluslararası JTI Jazz İzmir Festivali 2 Şubatta başlayacak. Tüm konserlerin İsmet İnönü Sanat Merkezi sahnesinde gerçekleşeceği festival 12 Şubata kadar devam edecek. Festival pek çok konserin ve caz isminin yanısıra İzmirli müziksever ve müzisyenleri söyleşi ve atölye çalışmaları ile de buluşturacak.


Festivalin açılışı 2 Şubatta ülkemizde latin müziğinin adeta yeniden doğmasına, bu müziğin insana yakın ve sıcak gelen yanlarını kendi sıcakkanlı kişiliğiyle özdeşleştiren "Ayhan Sicimoğlu Latin All Stars" grubuyla yapılıyor. Konserde Ayhan Sicimoğlu ve grubuna ünlü kemancı Alfredo De La Fe ve Rodrigo Rodriguez’de eşlik edecek.

 

4 Şubatta İzmir Caz Festivali unutulmaz gecelerinden birini daha yaşamaya hazırlanıyor. Caz vokalinin ünlü kadın seslerinden, Los Angeles’lı Tierney Sutton grubuyla İzmir’i sallayacak. Berkleey’de ünlü tenor saksafoncu Jerry Bergonzi’nin öğrencisi olarak öğrenim gören Sutton, 90’ların başında Los Angeles’a taşındı. İlk albümü olan "Childers"ı 1998 yılında yayınlayan Sutton kadın caz vokalinin gelecekteki en güçlü isimlerinden biri olarak anılıyor. 14 yıldır birlikte çaldıkları müzisyen arkadaşlarıyla caz vokalinin en iyi örneklerini sergileyecek olan Sutton’ın müziği İzmir’e çok yakışacak.


Festival bu yıl genç caz müzisyenleriyle işbirliği de yaparak 5 Şubat akşamı bu genç müzisyenlere sahnesini açacak. İzmir’li genç caz müzisyenlerinden oluşan Evrim Özkaynak öncülüğündeki Fastrip ve Estonya’da International Young Jazz Singers Competition’da halk birincisi olan Ferhat Öz art arda sahne alacaklar.


Festivalin en önemli gecelerinden biri ise 7 Şubat akşamı yaşanacak. Türk caz piyanosunun en güçlü isimlerinden Kerem Görsev, henüz çok yeni çıkardığı albümü "Diversion" ile İzmirli cazseverlere seslenecek. Basta Kağan Yıldız ve davulda Ferit Odman’lı triosuyla sahne alacak olan Görsev konserini tümünü yeni çıkardığı albümünden oluşan parçalara ayıracak.


9 Şubat akşamı ise şehirde yeni bir heyecan var. Basın etkili isimlerinden Renaud Garcia-Fons kontrbası bir solo enstrümana, bir çeşit flamenko gitarına çeviren bir müzisyen. Konserde Fons İzmirlilere "Arcoluz" projesiyle farklı bir gece yaşatacak.


10 Şubat gecesi İzmir’de tarihi bir gece daha... Kenny Barron İzmir’de... Günümüz caz piyanosunun en önemli isimlerinden, 9 kez Grammy’ye aday olan, "Hal of Fame" üyesi bir dev, Barron kendi triosuyla İzmir’in Akdenizde yankılandığı bir gece yaşatacak.


12 Şubat gecesi, geçtiğimiz yıl hiç de beklenmedik bir zamanda ve şekilde ölen Avrupa cazının önemli ismi Esbjorn Svensson anısına yapılacak olan "Ulf Wakenius Plays Esbjörn Svensson" konserine sahne olacak.


İzmirli sanatseverleri yoğun ve bol seçenekli konserler bekliyor. Meraklılarının uzun süredir özlemini çektiği caz festivali, kentin kültür hayatına ayrı bir renk katacak.Bir cümleyle Kenny Barron kimdir?

 

1943 doğuml Barron postbop caz piyanosunun günümüzdeki en önemli isimlerinden biridir. Kendinden 16 yaş büyük ağabeyi tarafından müziğe başlatılan Barron’ın müziği Coltrane, McCoy Tyner etkisinde şekillenmiştir diyebiliriz. Daha çocuk denecek yaşta profesyonel anlamda çalmaya başlayan piyanist 61’de New York’a taşınarak modern cazdaki kariyerini başlatır ve aralarında James Moody Lee Morgan, Roy Haynes, Lou Donaldson gibi büyük isimlerle çalan Barron "Wanton Spirit", "Soft Spoken Here", "Invitation" gibi albümlere imza atar.Cazkolik.com / 14 Ocak 2009, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.