Ölümsüz Astor Piazzolla yeniden gündemde

Ölümsüz Astor Piazzolla yeniden gündemde

Astor Piazzolla'ya 'Arjantinli Ellington' dendiği pek bilinmez ama öyle bir yakıştırma varmış, haliyle sebebini tahmin edebilirsiniz.

 

20. yüzyılın büyük müzikal geleneği tangoyu kökten değiştiren adam Piazzolla dans müziği olarak kurgulanan tango müziğini çağdaş müzik seviyesine yükselterek geleceğini kurtardı ama ilk yıllarda bu devrimci yaklaşım henüz tangonun her kesimi tarafından kabul görmemişti. Bugün de Milongalarda Piazzolla'nın müziğiyle pek dans edilmediğini biliyoruz.

 

 

Piazzolla yeniden gündemde

 

 

Büyük müzisyenin 1980'li yıllarda besteci, grup lideri ve bandoneon virtüözü olarak American Clavé Records tarafından yayınlanan ve artık klasikleşmiş üç albümü; "La Camorra", "The Rough Dancer" ve "Cyclical Night" "Astor Piazzolla: The American Clavé Recordings" adı altında bir özel set halinde yeniden satışa sunuldu.

 

Bu albüm setinde firmanın kurucusu caz müzisyeni Kip Hanrahan'ın da katkısı var. Uncut dergisi şöyle bir başlık atmış mesela; "Her albüm kendi başına Piazzolla'nın müziğine güzel bir giriş, ancak üçü birlikte, dünya müziğine anıtsal bir katkı oluşturuyorlar".

 

Astor Piazzolla, Nuevo Tango (Yeni Tango) adıyla Arjantin halk müziği tangoyu Jazz Times yazarı Amorosi'nin tabiriyle 'cazımsı bir kozmopolit müziğe' dönüştürmüştü. Giderek küçülen bir geleneksel dünya içinde sıkışmaya mahkum bu müziği yepyeni bir forma sokarak taze ritmik titreşimlerle yeniden yorumladı. Kimileri modern bir oda müziği dedi, başkası cazla ilişkisini kuvvetli tuttu ama şurası şüphesiz ki 1950'lerin ortalarından itibaren tangonun adım ritminden büyük ölçüde ayrılan (ki bu yüzden tango dans dünyası tarafından kabul görmemiştir) doğaçlama alanları çok olan, çağdaş akor değişimleriyle süslü kendine ve özgü lirizme sahip bandoneon liderliğinde bas, keman, gitar, piyano merkezli bir beşli müziğine dönüştü.

 

Ve, tangoyu keşfeden yeni nesil müzikseverler, bandoneon merkezli muazzam romantik sesin dans çevrelerinde azalan ilginin yerine daha kalabalık bir dinleyici olarak dahil oldu.

 

Tango ve bilhassa Piazzolla tutkunları dilerse bu yeni sürümü dijital platformlardan dinleyebilir, dilerse arşivine katmak için internet üzerinden albüm setini satın alabilir.

 

Cazkolik.com / 27 Temmuz 2022, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.