Iskandar Widjaja ve Simon Ghraichy'den sıradışı bir konser

Iskandar Widjaja ve Simon Ghraichy'den sıradışı bir konser

Corona virüsünün yarattığı pandeminin tüm dünyayı vurması tüm dünya ülke ekonomilerini temelinden sarstı.

 

Tüm sektörlerin bu felaket karşısında aldığı büyük darbeden ne yazık ki klasik müzik dünyası ve müzisyenler de en çok etkilenen sektörlerin başında yer aldı.

 

Ardı ardına iptal edilen konserler, sanatçı ve orkestraların sağlık ve güvenlik kaygıları, yeni tekliflerin gelmeyişi ile birlikte pandeminin yarattığı belirsizliğin sebep olduğu endişe sanat ve sanatçıları hem maddi hem de manevi çıkmaza soktu.

 

Hükûmetler sanatçılara destek eli uzatmasalar da müzisyenler müziğin susmasına hiç izin vermediler. Kimi zaman evlerinin balkonlarından dinleyicilerine seslendiler, kimi zaman sosyal medya üzerinden muhteşem konserler düzenleyip sanatlarını icra etmeye devam ettiler. Sanatçılar pandemi sürecinde kendi sorunları unutarak hatta yok sayarak müziğin iyileştirici ve birleştirici gücüyle toplumların karantina sürecini atlatmalarında büyük rol oynadılar.

 

Yeni normalleşme sürecinde toplumlar aşamalı olsa dahi alışa geldikleri hayatlarına dönmeye başlamışken maalesef sanatçılar pandemi sürecinde biriken maddi manevi sorunlarına henüz çözüm olacak normalleşmeye geçebilmiş değiller.

 

Bu sebeple şanslı azınlıktan olan ünlü sanatçılar zorluklarla boğuşan dostlarını unutmayarak onların bir nebze dahi olsa sorunları çözüm olmak adına konserler düzenlemekteler.

 

 

Şimdi siz değerli okuyucularımıza önümüzdeki Cumartesi akşamı (18.07.2020) online yayınlanacak böyle bir yardım konserinden bahsetmek istiyorum.

 

Şu an Avrupa’da kariyerlerinin zirvesinde, çaldıkları enstrümanlarında virtüöz seviyesinde iki muhteşem sanatçının bir araya gelerek elde edecekleri geliri dostlarına hibe edileceği bir yardım konseri bu.

 

Keman virtüözü Iskandar Widjaja ünlü Fransız piyanist Simon Ghraichy’i bir araya gelerek keyifle izleyeceğiniz muhteşem bir konserle geceye damgalarını vuracaklar.

 

Iskandar Widjaja sahip olduğu Çin Endonezya'sı, Hollanda ve Arap kökleri ile etnik kültürleri harika harmanlayan bir keman sanatçısı. Günümüzde pop yıldızlarının popülarite seviyesinde üne sahip genç virtüöz Alman klasik müzik otoriteleri tarafından övgüler almakta. Iskandar Widjaja 2019 yılında ünlü piyanist / besteci Fazıl Say'ın "Haremde 1001 Gece" adlı keman konçertosu kaydını onunla birlikte gerçekleştiren son yılların en yıldız kemancılarından biri.

 

Meksika ve Lübnan kökenli ünlü Fransız piyanist Simon Ghraichy, Lübnan, Meksika ve Kanada'da geçen kozmopolit bir çocukluk ve gençlik hayatından edinimlerini sanatına mükemmel aktaran bir piyano virtüözü. Ünlü piyanistin çeşitli kültürel etkileri harmanladığı eşsiz kişisel tarzı sayesinde Deutsche Grammophon ‘la yaptığı anlaşma ona Avrupa’da hatırı sayılır bir üne kavuşturmuştur.

 

Düşünsenize Avrupa’nın alanında en ünlü iki virtüözü evinizin konforunda salonunuzda size konser vermeye geliyor.

 

Iskandar ve Simon’un konser bilet ücretleri normal zamanlarda dil ısırtacak meblağlara satılırken şu anda sadece hem sanatçı dostlarına destek vermek hem de verdikleri emeğe saygı gösterilmesi adına cüzi bir bağış karşılığında evinizin konforunda dinleyebileceksiniz.

 

Bu çok özel Fransız bestecileri ve onların muhteşem melodileri ağırlıklı müzik şöleni gecesinde sizleri harika bir program bekliyor.

 

Bu eşsiz konser gecesinde Fiocco’nun neşeli çocuksu ezgilerinden, efsane besteci Saint Saens’in kulaklarımıza hep aşina olmuş muhteşem iki eseri “Dance Macabre ve Introduction Rondo Capriccioso”sunu, Ysaye, Cui ve ekol besteci Gershwin’in o çok meşhur “Concert Fantasy on -Porgy and Bess" ni ve kemana yepyeni boyutlar kazandıran efsanevi besteci Niccolo Paganini'nin eserlerini bu iki virtüöz sanatçını yorumlamasıyla dinleyeceksiniz.

 

Iskandar Widjaja ayrıca kendi bestelediği son albümündeki inanılmaz tınıları ve sizi bambaşka dünyalara götürecek parçası “Spirited Away” ile buluşturacak.

 

18 Temmuz Cumartesi akşamı Berlin saati ile 20:00,Türkiye saati ile 21:00’de online yayınlanacak, hem bu benzersiz konser için hem de sanata ve sanatçılara destek adına biletlerinizi bu linkten almayı unutmayınız.

 

Cumartesi akşamına başka bir programınız varsa hiç üzülmeyin çünkü aldığınız biletle ulaşacağınız bağlantı 48 saat boyunca aktif kalarak istediğiniz zaman izleyebilirsiniz. 

 

Bu konseri kaçırmamanız ve sanatçılara desteğinizi eksik etmemeniz dileğiyle bir sonraki “Konser Arkası” köşe yazıma kadar sağlıkla ve klasik müzikle kalın.

 

 

Konser Programı:
J.H.Fiocco: Allegro
C.Saint Saens: Dance macabre, op.40
C.Saint Saëns : Introduction Rondo capriccioso, op.28
É.Ysaye: Réve d'enfant
I.Widjaja: Spirited away
G.Gershwin/ I.Frolov : Concert Fantasy on "Porgy and Bess"
C.Cui: Orientale
N.Paganini: Moto perpetuo

 

Osman Enfiyecizade

 

Cazkolik.com / 16 Temmuz 2020, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Osman Enfiyecizade

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.