Aklınızda yoksa bile program yaptıran haber... 2016 yaz ayları Avrupa Caz Festivalleri haritası. Hangi ülke? Hangi şehir? Sanatçılar? Hangi tarihler? Hepsi...

<strong>Aklınızda yoksa bile program yaptıran haber...</strong> 2016 yaz ayları Avrupa Caz Festivalleri haritası. Hangi ülke? Hangi şehir? Sanatçılar? Hangi tarihler? Hepsi...

Üç yıl önce Cazkolik`de bir okur anketi yapmıştık. Sorduğumuz sorular arasında yurtdışında caz festivali izlediniz mi, caz konserine ya da caz klübüne gittiniz mi gibi sorular da vardı ve anket sonuçları açıkçası heyecan vericiydi. Katılımcıların çok önemli bir kısmı tatil ya da başka nedenlerle her yıl en az bir kez Avrupa`ya çıkıyordu ve bu oranın içindeki daha da önemli bir yüzde ise Avrupa`da en az bir (1) caz etkinliğine mutlaka katılmıştı. Bu yüzden, henüz yaz kendini tam olarak göstermemişken ve bir de vizeler hakikaten kaldırılırsa işler iyice kolaylaşır diyerek bu yaz Avrupa caz haritasını yayına hazırladık. Kırkın üzerinde caz festivali, ülkeler, şehirler, tarihler, sanatçılar, gruplar, web adresleri, festivallerin özellikleri vs. ne varsa kısa kısa hepsi burada.


Jazz Festival Basel İsviçre (20 Nisan 12 Mayıs arası)

Tarihi itibariyle geçmiş bir festival ama İsviçre`nin en büyük salonunda düzenlenen eklektik soundların yer aldığı, ünlü isimlerin boy gösterdiği bir festival.

Festivalde kimler var? Vijay Iyer, Richard Galliano & Sylvain Luc, Michael Wollny, Nils Landgren All-Stars & Basel Sinfonietta, Kenny Garrett Group, Iiro Rantala with Marius Neset, Andreas Schaerer & Lucas Niggli, Colin Vallon, Dee Dee Bridgewater & Irvin Mayfield Orchestra, Lars Danielsson/Cecilie Norby, Brad Mehldau Trio, Bobby McFerrin, Gregory Porter, David Sanborn & Christian McBride Group, Salif Keita. (offbeat-concert.ch)


Trondheim Jazz Festival Norveç (3 - 12 Mayıs arası)

Bu festivalin tarihi de geçti ama festivaller ülkesi Norveç`in önde gelen, her zaman önemli isimleri ağırlayan bir festivali.

Festivalde kimler var? Dee Dee Bridgewater, Trondheim Jazz Orchestra w/ Sissel Vera Pettersen ve John Hollenbeck, Take 6, Elifantree, Eyes of Blue Dog, Trail of Souls, Mats Eilertsen “Memorabilia,”Ralph Towner & Paolo Fresu, Kjetil Møster, Marius Neset Quintet with Svante Henryson. (jazzfest.no)


Ulrichsberger Kaleidophon Avusturya (5 - 7 Mayıs arası)

Biten bir festival daha ama özellikle doğaçlama caz alanında ve cazın güncel açıdan önemli müziklerini mutlaka ağırlayan bir festival.

Festivalde kimler var? Circadia (Kim Myhr, David Stackenaes, Joe Williamson, Tony Buck), Katharina Klement & Martin Siewert, Harris Eisenstadt’s Canada Day, Will Guthrie, Para (Ingrid Schmoliner, Elena Kakaliagou, Thomas Stempkowski.


EUROPAfest Romanya (12 - 21 Mayıs arası)

Haberin yayına girişi itibariyle yarın başalayacak festival kendini sadece cazla sınırlamıyor, poptan rock müziğe, etnik soundlara türlere programında yer veriyor.

Bu yaz festivalde hangi sanatçıların yer alacağını festivalin web sitesinden öğrenebilirsiniz: jmevents.ro


Moers Festival Almanya (13 - 16 Mayıs arası)

Görece küçük bir festival olarak 1972 yılından bu yanan düzenlenen Moers Festival özellikle doğaçlama müzik alanında dünyaca ünlü müzisyenleri Ren nehrinin kenarındaki tarihi kalesinde düzenlenen konserlerde ağırlamasıyla ünlü.

Festivalde kimler var? Carolin Pook, Harriet Tubman & Cassandra Wilson present Black Sun, Jóhan Jóhannsson, No BS! Brass Band, Subway Jazz Orchestra, Kaja Draksler & Susana Santos Silva, Jeremy Flower, Harold López-Nussa Trio, Tim Isfort, The Liz, Medusa Beats, David Virelles, Dawn Of Midi, Moon Hooch, Lisbon Underground Music Ensemble, Hauschka & Kosminen, Amok Amor, Becca Stevens & Jacob Collier. moers-festival.de


Sibiu Jazz Festival Romanya (23 - 29 Mayıs arası)

Bu yıl 46. kez gerçekleşecek festival daha ziyade bünyesinde düzenlediği caz yarışmasıyla ünlü. Gerek ülke, gerek Avrupa çapındaki genç sanatçıların desteklenmesine ve duyurulmasına özen gösteriyor.

Bu yaz festivalde hangi sanatçıların yer alacağını festivalin web sitesinden öğrenebilirsiniz: sibiujazz.eu


Nattjazz Norveç (26 Mayıs ile 4 Haziran arası)

Nattjazz (Nightjazz), Kuzey Avrupa`nın 1972 yılından bu yana önde gelen festivallerinden biridir. Cazın farklı türlerine ait müziklere ve sanatçılara bünyesinde yer vermeye çalışan festival caz dünyasının dikkat çeken yeni sanatçılarına da konser imkanı sağlıyor.

Festivalde kimler var? Lee Ritenour, Rufus Wainwright, Bernhoft & The Fashion Bruises, The Budos Band, Buika, Come Shine & Trondheim Jazz Orchestra, Sarah McKenzie, Real Ones, Bugge Wesseltoft New Conception of Jazz, Ingebjørg Bratland, Adam Baldych & Helge Lien Trio, Sex Mob, Hanna Paulsberg Concept. nattjazz.no


Kerava Jazz Festival Finlandiya (3 - 5 Haziran arası)

Kerava Caz Festival`in kurulduğu 1991 yılından bu yana felsefesi değişmedi. Özgür caz, avangart eğilimler ve spiritual caz türleri ağırlıklı konserler izletiyor.

Festivalde kimler var? Ken Vandermark/Paal Nilssen-Love Duo, Kari Ikonen & Louis Sclavis special projects. keravajazz.fi


JazzBaltica Almanya (23 - 26 Haziran arası)

25 yıldır Avrupanın en gözde festivallerinden biri. Caz efsaneleriyle birlikte öne çıkan yeni sanatçıların izlenmesine imkan veriyor.

Bu yaz festivalde hangi sanatçıların yer alacağını festivalin web sitesinden öğrenebilirsiniz: jazzbaltica.de


JazzAscona/The New Orleans İsviçre (23 Haziran - 2 Temmuz arası)

Adından da anlaşılacağı üzere İsviçre`nin Maggiore gölü kenarında 50 kadar Avrupa ve Amerikalı müzik gruplarına bir çeşit New Orleans tarz bir deneyim yaşatıyor.

Festivalde kimler var? Davell Crawford Trio featuring Herlin Riley, Barbara Dennerlein Duo, Glen David Andrews with 2Together, Tremé Brass Band & Shamarr Allen, Palm Court Jazz All Stars, The New Orleans Jazz Vipers, Aurora Nealand & Tom McDermott, Lillian Boutté, Shannon Powell, Teedy Boutté & Paul Longstreth, Anaïs St. John & The Italian New Orleans Jazz Connection, The Carling Family, Paolo Alderighi & Stephanie Trick Double Trio. jazzascona.ch


Jazz à Vienne Fransa (28 Haziran - 15 Temmuz arası)

1981 yazından bu yana her yıl 2 hafta boyunca 4 ayrı sahnede geçmişten bugüne caz efsanelerini ağırlamaya devam ediyor.

Bu yaz festivalde hangi sanatçıların yer alacağını festivalin web sitesinden öğrenebilirsiniz: jazzavienne.com


Ljubljana Jazz Festival Slovenya (29 Haziran - 2 Temmuz arası)

Canjarkey Kültür Merkezi çevresinde düzenlenen açıkhava ve salon konserleriyle dolu dolu tam 57 yıl.

Festivalde kimler var? Omara Portuondo & Diego El Cigala, Hiromi, Nasheet Waits Equality, Thomas De Pourquery Supersonic, Paal Nilssen-Love Large Unit, Kaja Draksler & Eve Risser, Surnatural Orchestra, Gard Nillsen Acoustic Unity featuring Fredrik Ljungqvist, Anna Högberg Attack, En Corps, Marcin Masecki, Samo ?alamon Sextet, Igor Matkovic Quintet. ljubljanajazz.si


Jazz Fest Wien Avusturya (27 Haziran - 11 Temmuz arası)

Avrupanın en gözde festivallerinden biri. Özellikle neo-gotik konser salonunda düzünlenen konserlerin tadı başka oluyor.

Festivalde kimler var? Snarky Puppy, Brad Mehldau, John Scofield, Kamasi Washington, GoGo Penguin, Jamie Cullum, Burt Bacharach, Bobby McFerrin, Joey Alexander, Cyndi Lauper, Beth Hart, Ludovico Einaudi, Wolfgang Muthspiel, Incognito. viennajazz.org


Love Supreme Jazz Festival İngiltere (1 - 3 Temmuz arası)

Love Supreme bir çeşit caz kampı gibi bir şey. Bir haftasonu klüplerde, panellerde, kamp alanında cazla, müzikle dopdolu iki gün ve gece. Değişik bir deneyim.

Festivalde kimler var? Kamasi Washington, John Scofield/Brad Mehldau/Mark Giuliana, Stanley Clarke Band, Grace Jones, Burt Bacharach, Lianne La Havas, Caro Emerald, Kelis, Melody Gardot, Gilles Peterson, Average White Band, Ibrahim Maalouf, GoGo Penguin, Cécile McLorin Salvant, Jacob Collier, The Correspondents, Liane Carroll, Anthony Strong, Femi Temowo & Engines Orchestra Seven, Swindle, Binker & Moses, Riot Jazz Brass Band, Beats & Pieces Big Band, Native Dancer, Partikel’s String Theory, Trope. lovesupremefestival.com


Copenhagen Jazz Festival Danimarka (1 - 10 Temmuz arası)

Tıpkı bir alttaki gibi bu festivalde tartışmasız dünyanın en önemli caz festivallerinden biri.

Festivalde kimler var? Pat Metheny, Branford Marsalis Quartet with Kurt Elling, Burt Bacharach. jazz.dk


Montreux Jazz Festival İsviçre (1 - 16 Temmuz arası)

Tartışmasız dünyanın en önemli ve köklü caz festivallerinden.

Festivalde kimler var? Program için web sitesine bakın: montreuxjazzfestival.com


Kongsberg Jazz Festival Norveç (6 - 9 Temmuz arası)

Cazın modern ve öncü yüzüne ağırlık veren bir festival.

Festivalde kimler var? Pat Metheny, Hanna Paulsberg Concept, Skadedyr, Solveig Slettahjell, Knut Reiersrud, Steps Ahead, Melody Gardot, Steve Coleman & Five Elements, Sun Ra Arkestra, Earth Wind & Fire, Beam Splitter, Ellen Andrea Wang, Bobo Stenson. kongsbergjazz.no


Gent Jazz Festival Belçika (7 - 16 Temmuz arası)

Adını aldığı şehrin güzelliğiyle ünlü bahçe ve mekanlarında bu yıl 15. kz gerçekleşecek olan festival.

Festivalde kimler var? Ibrahim Maalouf “Kalthoum,” Kamasi Washington, Jong Jazztalent Gent,
Terence Blanchard E-Collective, Kneedelus, Pat Metheny & Ron Carter, John Scofield/Brad Mehldau/Mark Guiliana, Cécile McLorin Salvant, De Beren Gieren, Steven Delannoye, Balthazar, Flat Earth Society featuring Mauro Pawlowski, Nordmann, Moondog, Jill Scott, Lianne La Havas, The James Hunter
Six, Con Brio, St. Germain, Ibeyi, Pomrad. gentjazz.com


North Sea Jazz Festival Hollanda (8 - 10 Temmuz arası)

Dünyanın en önemli caz festivallerinden biri daha!

Festivalde kimler var? The Roots, Buddy Guy, Snarky Puppy, Diana Krall, Christian Scott aTunde Adjuah, John Scofield/Brad Mehldau/Mark Guiliana, Earth Wind & Fire, Branford Marsalis Quartet with Kurt Elling, Simply Red, Jill Scott, Gregory Porter, Walter Trout, Chick Corea, Colin Stetson & Sarah Neufeld.


Umbria Jazz Festivali Italya (8 - 17 Temmuz arası)

Dünyanın en önemli caz festivallerinden biri daha, hepsi sanki arka arkaya geldi.

Festivalde kimler var? Diana Krall, Buddy Guy, Ron Carter, Chick Corea, John Scofield, Brad Mehldau, Kamasi Washington, Pat Metheny, Stefano Bollani, Enrico Rava, Mika, George Clinton. umbriajazz.com


Aarhus Jazz Festival Danimarka (9 - 16 Temmuz arası)

Bir hafta boyunca tam bir caz bombardımanı yaşatan oldukça doyurucu bir caz festivali.

Festivalde kimler var? Program için web sitesine bakın: jazzfest.dk


Pori Jazz Festivali Finlandiya (9 - 17 Temmuz arası)

Finlandiya`nın dünyaya armağan ettiği markalar gibi Pori Caz Festivali de bir marka!

Festivalde kimler var? Gregory Porter, Snarky Puppy, Larry Coryell & The Eleventh House Reunited, John McLaughlin & The 4th Dimension, Seal, Charles Bradley & His Extraordinaires, Joss Stone, Zappa Plays Zappa, Brian Setzer’s Rockabilly Riot!, Beth Hart, Imelda May, Lionel Loueke Trio, Jaga Jazzist, Average White Band, Avishai Cohen Trio, John Grant, John Newman, Bo Kaspers Orkester, Ikonostasis: Ikonen-Moses-Eick, Kalle Kalima’s Long Winding Road, Matthew Halsall & The Gondwana Orchestra.


Bohemia Jazz Fest. Çek Cumhuriyeti (11 - 19 Temmuz arası)

Yakın şehirler ve bölgeler arasında düzenlenen ve ücretsiz konserler düzenleyen bir festival.

Festivalde kimler var? Program için web sitesine bakın.


Vitoria-Gasteiz İspanya (12 - 16 Temmuz arası)

Bask bölgesinin medar-ı iftiharı caz festivali.

Festivalde kimler var? Pat Metheny & Ron Carter, Jamie Cullum, Jeff Beck, Joshua Redman
Quartet, Kenny Barron & Dave Holland, Rudresh Mahanthappa, Cécile McLorin Salvant, Taj Mahal, Tom Harrell. jazzvitoria.com


İstanbul Caz Festivali Türkiye (27 - 28 Haziran ile 11 - 25 Temmuz arası)

Kendi festivalimizi en az bizler kadar iyi tanıyan sizlere tanıtacak değiliz tabii ama programı hala görmediyseniz tıklayın.

Festivalde kimler var? Branford Marsalis Quartet w/ Kurt Elling, Antonio Sanchez Quintet, John Scofield, Brad Mehldau, Mark Guiliana, Chic featuring Nile Rodgers, Ernest Ranglin, Cheikh Lo, Courtney Pine, Tony Allen, Alex Wilson, Ira Coleman, Joss Stone, Vintage Trouble. caz.iksv.org


Jazz à Juan Juan-les-Pins Fransa (13 - 24 Temmuz arası)

Fransız Rivyera`sında, 100 yıllık ağaçların altında, zeytinlikler içinde bebop tınıları diyelim okuyan çıldırsın.

Festivalde kimler var? Archie Shepp, Charles Lloyd New Quartet, Gregory Porter. jazzajuan.com


Nice Jazz Festival Fransa (16 - 20 Temmuz arası)

Avrupanın en eski festivallerinden. Tam 68 yaşında ve büyük bir geleneğe sahip.

Festivalde kimler var? Program için web sitesine bakın: nicejazzfestival.fr


Molde Caz Festivali Norveç (18 - 23 Temmuz arası)

Ünlü Molde Katedralinin de içinde olduğu mekanlarda New Orleans tarz ağırlıklı konserler gerçekleşiyor diye açıklaması ama aşağıdaki isimlere bakınca gayet `contemporary` bir liste var :)

Festivalde kimler var? Esperanza Spalding, Chick Corea, Ola Kvernberg, Ane Brun, Branford Marsalis Quartet with Kurt Elling, Joss Stone. moldejazz.no


Heineken Jazzaldia İspanya (20 - 25 Temmuz arası)

Bu yıl 51. kez gerçekleşecek festivalin caz dünysında önemli bir geleneği ve ağırlığı var.

Festivalde kimler var? Diana Krall, Gloria Gaynor, Branford Marsalis w/ Kurt Elling, Ellis Marsalis Quartet, John Scofield/Brad Mehldau/Mark Guiliana, Jan Garbarek, Steve Coleman, Jack DeJohnette Trio, José James, Marc Ribot & The Young Philadelphians, Ibrahim Maalouf, Christian Scott aTunde Adjuah, Cyrus Chestnut, Buster Williams, Lenny White, Terje Rypdal + Elephant 9, John Nemeth, Charles Bradley, Bobo Stenson Trio.


Langnau Jazz Nights İsviçre (26 - 30 Temmuz arası)

Workshoplara ağırlık veren, farklı stil buluşmalarını gerçekleştiren bir festival.

Festivalde kimler var? Jack DeJohnette Trio, Mike Stern/ Bill Evans Band featuring Darryl Jones & Keith Carlock, Billy Hart 75th B-Day Group, Kurt Rosenwinkel Trio.


Llandudno Jazz Festival İskoçya (29 - 31 Temmuz arası)

Üç gün ve gece boyunca sıradışı performansların yaşandığı bir caz festivali.

Festivalde kimler var? Tina May, Art Themen, David Newton, Nicola Farnon, Peter Long, Alan Barnes, Tori Freestone, Clark Tracey. llandudnojazzfestival.com


Ystad Sweden Jazz Festival İsveç (3 - 7 Ağustos arası)

Quincy Jones`un hayat boyu onur konuğu olduğu festival en az 100, en çok 400 kişilik mekanlarda gerçekleşiyor.

Festivalde kimler var? Hugh Masekela, Jeff Hamilton, Paolo Fresu, Jan Lundgren, Grégoire Maret, Bill Mays, Joachim Kühn, Dave Liebman, Avishai Cohen, Adam Baldych, Marlene VerPlanck, Tuesday Night Brass Band. ystadjazz.se


Jazz em Agosto Portekiz (4 - 14 Ağustos arası)

Kapsamında en az 14 konser ve 2 seminer bulunan bir Portekiz festivali.

Festivalde kimler var? Program için web sitesine bakın: musica.gulbenkian.pt/jazz


Nisville Jazz Festival Sırbistan (11 - 14 Ağustos arası)

4 gece boyunca 4 mekanda en az 6 konserin gerçekleştiği bir mini festival.

Festivalde kimler var? Al Di Meola, Cyrus Chestnut Trio featuring Lenny White and Buster Williams, Shakatak, Soweto Kinch, Joss Stone, Li Gao Yang Group, Golden Buda Jazz Band, Eyot & Friends, Tango Jazz Quartet. nisville.com


Oslo Jazz Festival Norveç (14 - 20 Ağustos arası)

18 farklı mekanda 60`dan fazla konserle Avrupanın önde gelen caz festivallerinden biridir Oslo Jazz Festival.

Festivalde kimler var? Program için web sitesine bakın: oslojazz.com


Saalfelden International Jazz FestivalAvusturya (25 - 28 Ağustos arası)

Programlarında ağırlıklı deneysel projelere yer veren bir festival.

Festivalde kimler var? Program için web sitesine bakın: jazzsaalfelden.com


Jazz Festival Willisau İsviçre (31 Ağustos 4 Eylül arası)

Dağda caz havası ama sadece caz değil, pop ve rock da var.

Festivalde kimler var? Program için web sitesine bakın.


Akbank Caz Festivali Türkiye (12 - 23 Ekim arası)

Yine kendi festivalimizi okurumuza tanıtacak değiliz, ayıp olur ama bu yıl 26. kez gerçekleşeceğini not olarak eklemiş olalım. Festivali merakla bekliyoruz.

Festivalde kimler var? Web sitesine bakın: akbankjazzfestival.com


Baloise Session İsviçre (21 Eylül 8 Ekim arası)

Sahnenin hemen dibinden izlenen müzisyenlerle caz klübü atmosferini festival kapsamına taşıyan bir festiva Şuna `biz bu festivali caz klüplerinde yapıyoruz` desek daha doğru olacak :)

Festivalde kimler var? Program için web sitesine bakın.


Jazzfest Berlin Almanya (3 - 6 Ekim arası)

Ağırlıklı olarak Avrupa caz sahnesinin ürettiği isim ve projelere yer veren festival Avrupa cazının merkez sahnelerinden biri.

Festivalde kimler var? Program için web sitesine bakın. berlinerfestspiele.de


Londra Caz Festivali İngiltere (11 - 20 Ekim arası)

Dünyanın dört bir yanından caz müzisyenlerinin aynı sahnede buluştuğu bir festival. Cazın farklı renkleri yanında usta isimleri birarada.

Festivalde kimler var? Maria Schneider, Terence Blanchard, Dave Holland, Slowly Moving Camera, Sons of Kemet, Cassandra Wilson, Kurt Elling. efglondonjazzfestival.org.uk


Cazkolik.com / 11 Mayıs 2016, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.