İtalya`da ki Umbria Caz Festivali 10-19 Temmuz arasında...

İtalya`da ki Umbria Caz Festivali 10-19 Temmuz arasında...

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


37 yıllık bir festival Umbria Santa Giuliana Arena adında bizim Açıkhavaya benzer büyük bir sahnesi var. Bu büyük alan çevresinde de 9 değişik büyüklükte kulüp vesaire şeklinde restoranları da içine alan sahneler var. Daha da önemlisi pek çoğu bedava olan 220 konser, 500 katılımcı müzisyen ki bunların 66’sı Grammy ödüllü (Arena’da sahne alıyorlar) ve bir de Avrupa’daki en fazla dinleyiciye sahip festivallerden birisi. Bölgenin Perugia olduğunu düşünürseniz tadına doyum olmaz şaraplarıyla günlerin ve gecelerin nasıl geçebileceğini tahmin etmek hiç de zor olmaz.

Festivalde kimler var dersek; Liste çok uzun: En ünlü şarkı sözü yazarları Paolo Conte, Burt Bacharach ve James Taylor, avant-garde jazz’ın temsilcileri Cecil Taylor ve George Lewis (bizde geçtiğimiz yıllardaki AACM projesi ile), rafine pop kabul edilen Steely Dan, Simply Red ve Ortodoks Jazz diyorlar McCoy Tyner ile Bill Frisell, The Roy Haynes Trio, Ahmad Jamal; hiç ölmeyen standartlar (Tribute to Nat King Cole: George Benson büyük orkestrası ile, Allan Harris ve kardeş büyük ses Freddy Cole) ve Siyah Müzik (BB King, Solomon Burke, Maceo Parker, ve John Scofield’in New Orleans projesi). Çok özel projeler devar ki İtalyan Amerikan düoları (biz bunların daha ufak benzerlerini Nardis Jazz Club’da iki yıldır yapmaya çalışıyoruz.) Wynton Marsalis - Francesco Cafiso ve piyano duo Chick Corea - Stefano Bollani, ve Charles Mingus’un müziğini seslendirecek olan Mingus Dynasty ve Quintorigo. Festivalde sahne alacak dünyaca tanınmış İtalyanlar ise Enrico Rava, Paolo Fresu, Gianluca Petrella, Enrico Pieranunzi, Renato Sellani, Danilo Rea, Roberto Gatto ve Gabriele Mirabassi, Gino Paoli.

Umbria gerçekten çok ilginç, sadece dinleyiciler için değil jazz’ı öğrenmek isteyenlere de çok önemli seçenekler var. Berkle Summer School civar ülkelerin gençlerine yaz okulu imkanları sunuyor. Bizden yıllar önce gitarist Murat Arkan gitmişti ve uzun uzun yer vermiştik bu konuya. Bu yılise 14, 15 ve 16 Temmuzda bütün dünyadan 250’den fazla öğrencinin katılacağı kurslar olacak. Perküsyon hocası bu yıl bir ara bizde de workshop yapan Giovanni Hidalgo ve Horacio “El Negro" Hernandez. Gençler sonra Oratory of Santa Cecilia’da dinleyicilere bedava bir konser verecek.

Umbria Jazz Festivali, Amref Italia Dulcimer Vakfı Kenya, Nairobi Kawanguare gecekondu bölgesinden 20 çocuğun yer aldığı “pour la Musique, part of the AMREF “Children in need" Project” çocukların müzikile topluma kazandırılması çalışmalarına öncülük ediliyor.

Zuhal Focan
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com / 14 Temmuz 2009, Salı
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.