Değerli okurlarımız, yeni sezonda sevgili Zuhal Focan`ın yazıları artık her ayın ilk günü yenilenecektir. Ekim ayının konuğu çok genç ve henüz yolun başında gencecik ve ödüllü bir ses olan Ezgi Alaş.

Değerli okurlarımız, yeni sezonda sevgili Zuhal Focan`ın yazıları artık her ayın ilk günü yenilenecektir. Ekim ayının konuğu çok genç ve henüz yolun başında gencecik ve ödüllü bir ses olan Ezgi Alaş.

 

Ezgi Alaş: "Eskiden insanlarda caza karşı olan önyargının giderek değiştiğini gözlemliyorum."

Zuhal Focan: Kendinizi tanıtmanızı istesem, nasıl anlatırsınız?

Ezgi Alaş: Merhaba ben Ezgi Alaş, 1994 doğumlu bir müzisyen adayıyım. Öncelikle bu seneki Nardis Genç Jazz Vokal Yarışması`nda ödül aldığım için böyle bir etkinliğin içinde adımın yer almasından çok gururluyum. Cazla bu sene yarışmada tanıştım ve çok değerli müzisyenler sayesinde de kendimi geliştirmeye devam ediyorum. Küçük yaştan beri müziğe ilgim vardı, korolarda konserlerde yer aldım, liseler arası müzik yarışmalarına katılıp ödüller kazandım. Geçen sene opera bölümüne girdikten sonra caz müziğinin içine girmek hayatımı tamamen değiştirdi, operayı bıraktım ve şu an Yaşar Üniversitesi`nin caz vokal bölümünde eğitimime devam ediyorum.

Zuhal Focan: Kayıt yapmak gibi bir isteğiniz, projeniz var mı?

Ezgi Alaş: Kayıt yapmak bir müzisyeni en çok geliştiren şeylerden biri bana göre. Bu sadece profesyonel olmak zorunda değil, kendini dinlemek, kulağı geliştirmek ve algıları açmak adına kayıt her an hayatımdadır. Bunun dışında tabi ki kendi adıma bir projede de yer almak istiyorum her müzisyen adayı gibi genç yaşta güzel işler yapmak, iyi müzisyenlerle çalışmak benim de hayalim.

Zuhal Focan: Genelde (Türkiye’de ve dünyada) caza nasıl bir gelecek öngörüyorsun?

Ezgi Alaş: Easy listening bir müzik olmadığı için insanlarda eskiden çok büyük bir önyargı vardı caza karşı ama şu an Türkiye`de git gide bunun değiştiğini gözlemliyorum. Kendim de insanlara sevdirmek adına elimden geleni yapıyorum. Dünya çapında çok iyi, kaliteli işler yapılıyor ve caz para kazanma amacı güdülmeyen bir tür olarak hiçbir zaman yerini kaybetmeyecek.

Zuhal Focan: Senden sonra yetişen gençlere söylemek istediklerin neler?

Ezgi Alaş: Yakın çevremden ya da tanımadıklarımdan müzikle ilgili hergün pek çok soru almaya başladım. Bazıları müzik okumaktan ve bunu meslek olarak görmekten korkar halde. Ne meslek seçilirse seçilsin önce insan kendi mutluluğunu ve olmak istediği şeyi düşünüp o yolda tereddüt etmeden ilerlemeli. Hele bu müzik gibi işin içine duygu katılan bir meslekse azim ve devamlılık en önemli şey. Benden sonraki gençlere tavsiyem; asla vazgeçmeyin!

Zuhal Focan
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com / 01 Ekim 2013, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.