Jacob Collier olağanüstü büyüklükteki projesi DJESSE albüm serisinin sonuna geldi

Jacob Collier olağanüstü büyüklükteki projesi DJESSE albüm serisinin sonuna geldi

 

Djesse projesi dördüncü albümle sona erdi

 

 

Altı yıl önce gencecik bir çocuk olarak Jacob Collier'nin adını duymaya başladık. İlginç videolar çekiyor, insanları müziğine dahil ediyor, multi yetenekli, genç, zeki, girişken ve bir hayali varmışcasına ordan oraya koşturuyordu.

 

Geçen altı yıla dört albüm sığdırmayı başardı ama bu albümlerin içine koyduğu müzikler kadar vizyoner kişiliğinin birikimini de sığdırmayı başardı. Müziğini bir kenara koyalım ama bu çabasına ve azmine saygı duymamız lazım.

 

Djesse temelinde insan sesi hakkında bir albüm. Collier, konserlerine katılan insanları dev korolara dönüştürüyordu. Yıllarca bu sesleri biriktirdi ve son albümde ortaya 100.000 kişilik bir koro çıktı. Bu koroya dünyadan toplanan sesler de eklendi ve destansı yolculuk altı yıla yakın sürdü.

 

Bu yolculuk ve genç Collier'nin fikrinin arkasında durma inadı ona üç Grammy ödülü ve Yılın Albümü dahil altı adaylık, sayısız işbirliği kazandırdı. Dört albümün her birinde seslerden oluşan sonik evrenler yarattı. Müziğinde türler üstü bir yaklaşımı benimsedi, folk müzikten, r'n'b'den, rap, pop, caz, rock, elektronika ne bulduysa hepsinden faydalandı. Konserlerinde oluşturduğu devasa doğaçlama korolardan ilham veren sonuçlar almaya başlayınca fikri ve heyecanı giderek genişledi, inancı arttı ve dört albümde kırka yakın şarkıya yer verdi.

 

 

Jacob Collier dördüncü ve son albümünü yayınlarken basına kendi kaleminden çıkan notlar paylaşarak hikâyenin başını ve sonunu özetledi. 'En başta kendi odamda ve yalnızlık içinde bu işe giriştim ama sonunda hayran olduğum büyük yıldızlarla çalışma imkanı yakaladım' diyordu. Bu isimler ise Collier'nin vizyonuna hayran kalmış, genç sanatçının yarattığı sonik karmaşıklıklara sesleriyle katkıda bulunmak onlar açısından da sıradışı tecrübe olmuştu.

 

Son on yılın müzik dünyasında en fazla dikkat çeken projelerden birine imza atmayı başardı Collier ve bunu tek başına yaptı. Videoları yüz milyonlarca kez izlendi, en büyük salonlarda onbinlerce kişiyle konserler verdi, en büyük yıldızlarla çalıştı, en ünlü TV şovlarına çıktı ve hepsini kendi odasındaki yalnızlığından yola çıkarak yaptı.

 

Farkettiyseniz, müziğine dair detaylara girmedik çünkü müziğini aşan şeylerin daha önemli olduğu, bulduğu fikri nasıl yönettiği müzikten daha önemli hale geldi. Dev koroları doğaçlama yönetirken müziğini o anda yaptı, müzik onu, o müziği yönetti ve yarattı.

 

Ve, dördüncü ve son albümünün kapak görselini de tıpkı müzikleri gibi binlerce, belki onbinlerce koristin fotoğrafından oluşturarak hayli çarpıcı bir finale ulaşmayı başardı.

 

Ve nihayet bitti. Asıl soru bu kadar büyük ve küresel bir işin ardından şimdi ne yapacağı.

 

Aşağıdaki videoda salonu hipnotize ederek yöneten bu gencecik çocuğun nasıl büyük iş başardığının küçük bir kısmına şahit olacaksınız.

 

Cazkolik.com / 23 Mart 2024, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.