Jaimie Branch'in kapsayıcı mirası

Jaimie Branch'in kapsayıcı mirası

Aşağıda okuyacağınız makale Stewart Smith tarafından 18 Eylülde Bandcamp'ın portal kısmında yayınlandı.

 

2022 yılının Ağustos ayında çok genç yaşta, 39 yaşında hayata veda eden Jaimie Branch belki ülkemizde tanınan bir sanatçı olmadı ama caz müziğin genç kuşağı içerisinde öncü öneme sahipti. Genç sanatçının vakitsiz ölümü üzerine yazar Stewart Smith tarafından kaleme alınan bu makale sanatçıyı yakından tanımamızı ve müzisyenliği haricindeki özelliklerini de öğrenmemizi sağlıyor. Cazkolik olarak bu yazıyı çevirerek yayına almamızın bir nedeni de, günümüzde çoğu caz müzisyeninin müziğini çalıp giden, dünyaya ve yaşananlara ilgisiz insanlar olmadığına örnek olmasıdır. Jaimie Branch'ın müzisyenlikteki parlak özellikleri kadar sosyal ve insanî adalet ile bilhassa günümüz dünyasında yükselen ırkçılığa dair tavizsiz bir mücadeleci olmasıdır ki zaten yazıda bu yanı özellikle vurgulanıyor.

 

Cazkolik.com

 


 

 

Jaimie Branch, genç kuşağın büyük düşünen, büyük fikirleri olan, ırkçılığa karşı mücadeleci kişilikli cazcısıydı

 

 

Jaimie Branch'ın geçen sene Ağustos ayındaki ölümü caz dünyası için tarifsiz bir kayıp oldu. Trompetçi, şarkıcı, besteci ve doğaçlama sanatçısı olarak kuşağının en yetenekli isimlerinden biriydi ve 39 yaşında daha verebilecek çok şeyi vardı. Deneyselliği melodi, groove ve güçlü bir sosyal adalet duygusuyla birleştirme yeteneği dikkat çekiyordu ve bu yüzden ve caz dünyasının ötesine taşan hayranlar kazanmasını sağlamıştı. Grubuyla birlikte yayınladığı son albümü "Fly or Die Fly or Die Fly or Die ((world war))", bu mirası hâlâ canlı tutuyor.

 

Chicago'nun caz ve underground müzik ortamında 2000'lerin başından itibaren aktif biri olan Branch, 2010'lu yıllarda New York'a taşındı ve Chicago'lu meslektaşları Jason Ajemian (kontrbas), Tomeka Reid (çello) ve Chad Taylor (davul ve perküsyon) ile Fly Or Die isimli grubunu kurdu. İlk albümleri 2017'de yayınlandı ve sert trompet melodileri, ısrarlı groove'ları ve atmosferik soyutlamalarıyla anında dinleyicinin beğenisini kazandı. (Reid, kendi kariyeri yükselmeye başladığında çello sandalyesini Lester St Louis'e bırakmıştı).

 

Grubun ikinci albümü, 2019 tarihli "Fly Or Die II: Birddogs Of Paradise"ı göz kamaştırıcı bir canlı LP izledi. İşbirliğine yatkın bir isim olan Branch, Fly or Die dışında davulcu ve prodüktör Jason Nazary ile elektro-akustik ikilisi Anteloper, James Brandon Lewis'in Unruly Quintet'i ve Irreversible Entlangments'tan Luke Stewart ve Tcheser Holmes ile C'est Trois gibi projelerde çalıştı. Ayrıca, Ig Henneman ve John Dikeman gibi Avrupalı doğaçlamacılarla bağlantı kurdu ve TV On The Radio, Talib Kweli ve Madlib'in albümlerine katkı sağladı.

 

Alaska'daki evinde Zoom üzerinden açıklamalar yapan Jason Ajemian, üçüncü ve son "Fly Or Die albümü Fly or Die Fly or Die Fly or Die ((world war))"ın Branch'in ölümü sonrası bir proje olmadığının altını çiziyordu. Nisan 2022'de Nebraska'daki Bemis Çağdaş Sanat Merkezi'ndeki konser sırası kaydedilen ve Temmuzda overdub ile miksajı yapılan albüm Branch'in ölümünden önce neredeyse tamamlanmıştı. Ajemian, "Sonradan eklenen birkaç küçük şey oldu ama hepsi o kadardı" diyor. "Sesine gerçekten hakimdi. Geçen Ağustos, vefatından bir hafta önce Alaska'da beni ziyaret etmiş ve albümle ilgili neye ihtiyacı olduğunu sormuştu. Ben de "Her şeyi yapabilirsin" dedim. Albüm pek çok farklı tarz, tür ve ifadeyi kapsıyor ama tamamen Jaimie'nin tarzında".

 

 

Ajemian ve grup arkadaşlarının albüm kitapçığında yazdığı gibi, "Jaimie'nin asla küçük fikirleri olmadı, hep büyük düşünürdü, bu albüm de öyle." Bu durum, açılıştaki "aurora rising" şarkısının tiz synth melodisi, droning yaylıları ve dramatik timpanisinden de zaten açıkça anlaşılıyor. Bu şarkı funky org riff'iyle "borealis dancing"e geçiyor, Branch'ın 'muted' trompetinin kıstırılmış kıvrımları ve çırpınışları St Louis'in lokomotif çellosu üzerinde yükseliyor.

 

Branch'ın punk tarafı Meat Puppets'ın "Comin' Down"ının muhteşem bir yorumu olan "the mountain "da ortaya çıkarken, latin ve Karayip müziğine sevgisi grubun paletini marimba, trombon, klarnet ve kongayı içerecek şekilde genişlettiği neşeli "Baba Louie"de duyuluyor ve ardından dublajlı saykodelik bir bölüme geçiyor. Kapanıştaki "world war ((reprise))" ise Branch'in yedek org akorları ve Fisher Price Happy Apple oyuncağının yuvarlanan çanları eşliğinde söylediği hüzünlü bir blues.

 

"burning grey" ve "take over the world" toplumsal ve politik değişime yönelik heyecan verici marşlardır; grup, Branch'in etkileyici vokalleri ile trompetin ardında kükreyip ulumaktadır. "İnanın bana, gelecek içimizde yaşıyor, mücadeleyi unutmayın" diyen Branch, ilk şarkıda Fly Or Die groove'u ile dikkat çekiyor.

 

Ajemian, "İletişim kurma şeklindeki cesaret ve söylediği şeyler çok önemliydi" diyor. "Jaimie politika hakkında konuşmaya başladığında ondan çekinen dostları vardı ama insanlar onun bu yanını benimsediler. O bir punktı ama aynı zamanda bilgilendirici biriydi... Zekiydi ama aynı zamanda mücadeleden kaçmazdı. Birinin ırkçı bir söz söylediğini duyunca yüzüne haykırırdı. Onun bu yönüne her zaman saygı ve hayranlık duydum ve bence bu müziğine de yansıdı. İnsanlar onu bu yanıyla, sahip olduğu bu güçle gerçekten sevmişti ve bence bu onun mirasının büyük bir unsuru olacak".

 

Jaimie Branch günümüz genç caz kuşağının erken yaşta hayatını kaybetmiş önemli bir sanatçısıydı, ilgilenenler, caz tarihinin efsanevi trompetçisi ve o da genç yaşta hayata veda etmiş ismi Clifford Brown'ı anlatan yazıyı bu linkten okuyabilir.

 

Stewart Smith

 

Cazkolik.com / 02 Aralık 2023, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.