Jazz Dergisi`nin yeni sayısını yayınlayan Zuhal Focan yoğunluğunun hemen ertesinde Uraz Kıvaner ile Cazkolik`teki okuru için söyleşisini gerçekleştirdi.

Jazz Dergisi`nin yeni sayısını yayınlayan Zuhal Focan yoğunluğunun hemen ertesinde Uraz Kıvaner ile Cazkolik`teki okuru için söyleşisini gerçekleştirdi.

 (Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


Uraz Kıvaner: "Dünyada genel anlamda caz, konsept olarak gitgide daha da genişliyor. Yani daha çok değişik müzik tarzını içinde barındırıyor..."

Zuhal Focan: Uraz Kıvaner kimdir?

Uraz Kıvaner: Caz çalmaya çok geç başlamasına rağmen, hayatı boyunca kendini geliştiremeyeceği müziklerden her zaman kaçmış, müzikalitesini her zaman belli bir seviyenin üstünde tutmaya çalışmış, hatta bunun için gerekirse yurtdışında kariyerine devam etmiş, bu müziğe Leyla ile Mecnun kalibresinde bir tutkuyla bağlı bir müzisyendir. Kendisini güzel bir piyanonun başına koyduğunuzda, onu bırakıp gitseniz ve de 24 saat sonra geri gelseniz dahi aynı şekilde yine piyanonun başında ilk anki iştahıyla çalarken bulacağınız özgün bir kimsedir...

Zuhal Focan: Kayıt yapmak gibi bir isteğin, projen var mı, varsa kimlerle?

Uraz Kıvaner: İlk albümümün kayıtlarını bitirdim bile. Şu an son kalan detaylarla uğraşmaktayım. Bir aksilik olmazsa Nisan-Mayıs gibi çıkmasını umuyorum. Daha belli bir prodüksyon şirketi yok. Görüşmelerini yapmaktayım... Bu albümümde bana davulda Ferit Odman, basta Ozan Musluoğlu, saksofonda Engin Recepoğulları ve 2 parçamda Türkiye’nin önde gelen bağlamacılarından İsmail Altunsaray yardımcı oldu.

Zuhal Focan: Genelde (Türkiye’de ve dünyada) caza nasıl bir gelecek öngörüyorsun?

Uraz Kıvaner: Dünyada genel anlamda caz, konsept olarak gitgide daha da genişliyor. Yani daha çok değişik müzik tarzını içinde barındıryor. Bu bazı insanlar için tehlikeli ve de doğru bulmadıkları bir olay. Çünkü onlar nostaljiyi ve cazın o ilk dönemlerindeki tınısını daha çok seviyorlar. Ve bu genişlemenin cazın özüne zarar vereceğini düşünüyorlar. Bazıları içinse sevindirici çünkü “caz camiası” olarak adlandırılan topluluk gitgide genişliyor ve en önemlisi caz, daha çok insana hitap etmeye başlıyor. Ben her iki görüşe de saygı duyuyor ve de ikisinin de haklı olduğu noktalar olduğunu düşünüyorum.

Zuhal Focan: Senden sonra yetişen gençlere söylemek istediklerin?

Uraz Kıvaner: Benim yeni yetişen gençlere en büyük tavsiyem, çalışmak için olabildiğince çok materyal bulsunlar ve kendilerini ilk başlarda  belli bir çalışma disiplinine alıştırsınlar. Bu disiplini sadece hocaların vermesini beklemesinler. Günümüzde çalışmak için materyal bulamamak diye bir şey artık söz konusu değil. Neredeyse her evde bilgisayar ve de internet var. Youtube da açıldı. Kimsenin çalışmamak için bir mazereti kalmadı bence artık. O yüzden bu işi gerçekten ciddiye alan herkes oturup biraz araştırmasını yapmalı ve de disiplinli bir şekilde emek harcamalı. Biz hiçbirimiz annemizin karnından caz müzisyeni olarak doğmadık. Hepimiz çok ama çok çalıştık. Hala da çalışmaktayız.

Zuhal Focan
19 Nisan 2011, Salı
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X