Amerikalı caz müzisyenlerin online konser takvimi

Amerikalı caz müzisyenlerin online konser takvimiKısa sürede geçer dediğimiz Covid 19 salgını hepimizi öngörüsüz iyimser aptallar yerine koyarak dünyayı tartışmasız değişime zorluyor. Bunlar sıcak günler, henüz uyum sağlamaktan ziyade ayakta kalma çabası içindeyiz. Konserler, festivaller, kulüpler her şey iptal. Yerine ne konacağı belli değil ya da konacak mı? Ama şimdilik dünya çapında sanatçılar evlerinden verdiği etkinliklerle hem sürecin atlatılmasına hem dinleyicilerine erişmeye gayret ediyor. Jazz Times dergisi hepsini yakından tanıdığımız ABD'li sanatçıların performans takvimini derleyen bir haber yayınladı. Bunu sadece sanatçılar yapmıyor, bizde olduğu gibi kurumlar da sanatçılarla işbirliği halinde ayrı günlük #evdekal tarzı etkinlikler düzenliyor, bunlar aynı zamanda sanatçılara gelir olarak da faydalı oluyor ama burada size kurumlardan ziyade tek tek sanatçıların kendi performans takvimini vereyim ki siz de dilerseniz takip edin. Bunlar tabii ABD saatlerine göredir ve isimlere tıklayarak sayfalara erişebilirsiniz: Rick Braun (Rick's Cafe adıyla Cuma günleri 17:30), Emmet Cohen (Pazartesi günleri 19:30), Chick Corea (Hergün 17:00), Joey DeFrancesco, Paquito D'Rivera, Tom Grant, Fred Hersch (Bu isimler de hergün 13:00), Monika Herzig ve Peter Kienle, Fred Hughes, Bob James (Hergün sabah 10:00'da), Jay Leonhart (Hergün 19:00'da), Maysa (Kitchen Karaoke adıyla Pazar günleri 19:00'da), John Pizzarelli, Ted Rosenthal (Hergün 17:00'de), Daniela Soledad ve Nate Najar, Bria Skonberg (Pazar 13:00, Çarşamba 16:00'), Steve Tyrell, Michael Wollf, Brande Younger & Dezron Douglas (Cuma 11:00'). Bunların haricinde Quincy Jones'un kurduğu Qwest TV'de farklı sanatçıların şovlarını yayınlıyor, oraya da bakabilirsiniz.


Cazkolik.com / 04 Nisan 2020, Cumartesi
Hayatımıza çok güzel şarkılar kattın Bill Withers
Hayatımıza o kadar güzel şarkılar katmıştı ki Bill Withers. O şarkıların çoğunun ona ait olduğunu bile bilmeyiz. PUL bu hafta cenaze bültenine döndü ama zor günlerde yaşıyoruz. Gerçi Bill Withers'ın korona salgınından ölmediği, kalp rahatsızlığına bağlı olarak 81 yaşında hayatını kaybettiği duyuruldu ki bu ayrıntı bile haber oluyor baksanıza. Ain't No Sunshine'ı onun sesinden dinlemiştik ilk. Ses rengi şarkıya damga vurmuştu sonra sayısız şarkıcı seslendirdi. Lovely Day, Use Me hele o Lean on Me... Cuvap cuvap diye inleyen gitarların döneminin adamıdır Withers. Los Angeles'da uçaklara tuvalet koltukları yapan bir şirkette çalışırken gece kaydettiği demoları müzik firmalarını götürürdü. Sonra bir şekilde önü açıldı. Ain't No Sunshine ilk hitidir. Yıl 1971. Dünyanın sevdiği şarkısı "Lean on Me" Withers'ın Batı Virginia'da madenci kasabasında yaşarken yazdığı bir şarkıydı. Bir şeye ihtiyacınız olduğunda yaşadığınız topluluğun diğer insanları hemen yardımınıza koşardı diye anlatır. Sonrasını biliyorsunuz.  Bir dönem ortadan kayboldu ama ikibinlerle beraber yeniden göründü. Konserler, albümler, belgeseller... Ta ki bugüne kadar. Bill Withers da payatımıza kattığı tüm o güzel şarkıları bize bırakıp gitti.


Cazkolik.com / 03 Nisan 2020, Cuma
Korona salgını Bucky Pizzarelli'yi de aldı götürdü
Caz dünyası korona salgınında ağır kayıplar veriyor. Bu salgının özelliği malum, ileri yaşta insanları aramızdan koparıp alıyor. 94 yaşındaki Bucky Pizzarelli bu isimlerden biri oldu. Amerikan caz sahnesinin önde gelen gitaristi tümü caz müzisyeni olan İtalyan kökenli bir ailenin başıydı. Özellikle oğlu gitarist, besteci ve şarkıcı John Pizzarelli ve kardeşi başta New York olmak üzere Amerikan caz sahnesine uzun yıllar emek vermiş insanlar. Babaları Bucky 1940'lardan beri müzik dünyasının içinde sevilen bir isim. Yıllarca Benny Goodman orkestrasının ayrılmaz üyesiydi. TV'de Tonight Show orkestrasının da ayrılmaz ismi olarak çalıştı. Müzik sektöründe tanınmasına rağmen ülke dışında tanınan biri pek olmadı Bucky Pizzarelli. İkili gitar düetlerini seven sanatçı oğluyla çok sık beraber çaldı, albümler kaydetti, özellikle New York kulüplerinde onları sahnede izlemek zevkliydi. Kontrbasçı küçük kardeşle sayısız geceye imza attılar. Üçünün beraber kaydettiği eğlenceli bir albümleri vardır, onları ailece izlemek güzeldi ama Bucky ve John'un beraber daha çok kaydını bulmak mümkün. Swing dönemin popüler şarkılarını yine swingli ritmlerle çalmayı sürdüren Pizzarelli ailesinin büyüğü artık varolmayan bir dünyanın hayattaki son üyelerindendi, bu salgın onu da dünyadan koparıp aldı.


Cazkolik.com / 03 Nisan 2020, Cuma
Bob Dylan 8 yıl sonra ilk kez yeni bir şarkı yayınladı
Dylan'ın "Murder Most Foul" isimli şarkısı ABD başkanı John F. Kennedy'nin 1963 yılındaki süikasti hakkında 17 dakikalık sıradışı bir şarkı. Şarkıyla ilgili verdiği mesajda 'yıllar boyunca desteğiniz ve sadakatiniz için hayranlarıma ve takipçilerime selamlar' diyen Dylan mesajını 'güvende kalın, dikkatli olun ve tanrı sizinle olsun' diye bitirmiş. Yeni şarkının özellikle 1960'lar ve 70'ler olmak üzere yıllar boyunca gelişen kültürel figürlere ve olaylara çok sayıda referans içerdiği anlaşılıyor. Dylan'ın aynı zamanda erken dönem Beatles hiti "I Want to Hold Your Hand" şarkısına, Pats Cline'e, Woodstock'a, Stevie Nicks ve Eagles Don Henley, Glen Frey'e de referanslar verdiği belirtiliyor. Arada çok sayıda eski albümlerin yeni baskıları yayınlansa da efsanevi sanatçının orijinal bestelerinden oluşan son stüdyo albümü 2012 yılında yayınlamıştı.


Cazkolik.com / 30 Mart 2020, Pazartesi


Kahve zincirleri abonelik sistemine mi geçiyor?
Salgın nedeniyle ortalık toz duman ama bu haber ilgimi çekti, üstelik öyle kahve meraklısı sayılmam, zincir kahvelerde saatlerce oturmam ama meraklısına bir tür davranış şekli sattıkları kesin, neyse, Türkiye'de bu markanın şubeleri var mı bilmiyorum ama Panera Bread ayda 8,99 dolara sınırsız kahve aboneliği başlatmış aynen Spotify üyeliği gibi, tabi yakınlarda bu şubelerden olması lazım. Anlaşmaya göre aboneler, her iki saatte bir fincan sıcak kahve, sıcak çay veya buzlu kahve alabiliyormuş. Az kavrulmuş, çok kavrulmuş, fındıklı, buzlu, kafeinsiz çay ve kahve seçenekleri satış noktalarından alınabiliyormuş. Burada kritik nokta aslında kahve yanında firmanın sana beraberinde habire bir şey daha satıyor olması, zorla değil elbette ama dur şu keki de alıyım diyorsun, en azından iki kişiden biri diyordur. Habere göre kahve sektöründe bu hizmeti veren ilk markaymış, meraklıları bu tutar mı diye merak etmiş, bence kesin tutar, zaten Panera firması yaptırdığı testlerde bunu açık seçik görmüş, yaş tahtaya basmaz bu adamlar.


Feridun Ertaşkan


Cazkolik.com / 30 Mart 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.