Kalabalık bir nefesli topluluğu pirinç sesleri zarif bir şala nasıl dönüştürür?

Kalabalık bir nefesli topluluğu pirinç sesleri zarif bir şala nasıl dönüştürür?

Sun Ra Arkestra müzisyeni ve AACM kurucularından trompetçi Phil Cohran'ın 7 müzisyen oğlu 20 yıl önce babalarının mirasını yaşatmak adına Hypnotic Brass Ensemble adında bir nefesli topluluğu kurmuştu. Grup, nefesliler yanında gitar, bas ve davulla birlikte 10 kişilik bir topluluk.

 

Brass Ensemble trompet, trombon, tenor ve bariton saksofonla birlikte müzik yapan güçlü bir nefesli grubu ama müzikal yelpazeleri cazdan hip hop ve farklı çağdaş müzikal alanlara kayabilen bir topluluk. Pek çok müziksever onları 2009 tarihli "War" isimli ünlü hitinden hatırlayacaktır. Meraklısı, 2009 yılı Akbank Caz Festivali'nde sahne aldığını da hatırlayabilir.

 

Hypnotic Brass Ensemble baba mirası Sun Ra tarzı cazı kendi dönemlerinin farklı türleriyle nefesli topluluğu merkezli işbirlikleriyle buluşturuyor. Bugüne kadar ondan fazla albüm yayınlayan topluluğun son çalışması kalabalık bir nefesli topluluğun tüm tonlardaki pirinç sesleri ne denli zarif bir şal gibi kullanılabileceğinin mükemmel örneğini veriyor.

 

Topluluk, Türkiye'de fazla tanınmayan İngiliz sanatçı Richard Youngs'ın 1998 tarihli albümü "Sapphie"nin müziklerini 're-imagining' tabir edilen tarzda "This is a Mindfulness Drill: A Reimagining of Richards Young" adı altında yeniden yorumladıkları müziklerini yayınladı.

 

Toplam 30 dakikadan biraz fazla ve üç parçadan oluşan albümde Richards Young'ın sesini Moses Sumney, Perfume Genius ve Sharon van Etten seslendiriyor.

 

Orijinali yirmi yaşında olan bir albümün yirmi yıl sonra gelen bu yeni versiyonu gerek nefesli sesler üzerine çağdaş vokal tarzında elektronik katkılarla yeniden düzenlenmesi, gerek Youngs'ın sözlerindeki kompleks şiir duygusunun üç farklı sesle daha da zenginleşmesi, albümü, böylesi yenilenmelerin yapılmış en dikkat çekici örneklerinden biri haline getiriyor. Bu arada, üç şarkıyı seslendiren üç ismin ayrı sanatçı özellikleri de farklı bir bahis konusu olduğu için yazıya dahil edilmese de merakla araştırmaya değer.

 

Bu albümün ardından Hypnotic Brass Ensemble'ın geçen sene yayınladığı "Bad Boys of Jazz" albümünü dinleyerek topluluğun müzikal yelpazesi ve nefesli kullanımı hakkında daha ayrıntılı fikir sahibi olabilirsiniz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 28 Haziran 2021, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.