Larry Willis

Larry Willis

Lawrence Elliott "Larry" Willis 20 Aralık 1942 New York doğumlu Amerikalı keyboardist ve bestecidir. Jackie McLean’in ünlü 1965 albümü “Right Now!”la startını verdiği 40 yıllık seçkin kariyeri boyunca bebop`tan avant-garde`a, fusion`dan rock`a uzanan oldukça geniş bir skalada faaliyet göstermiş ve Dizzy Gillespie, Lee Morgan, Cannonball Adderley, Art Blakey ve Woody Shaw gibi cazın dev isimlerine sideman olarak önemli katkılarda bulunmuştur.

 

Manhattan School of Music`te müzik teorisi eğitimi aldığı ilk yılın ardından Jackie McLean`le birlikte çalmaya başlayan Willis, mezuniyetinin hemen ardından kendi iki bestesinin de yer aldığı sanatçının "Right Now!" albümüyle caz alanındaki kayıt kariyerini başlatmıştır. Ancak Willis`in bundan önce caz dışında bir kayıt tecrübesi daha vardır, ki bu da Manhattan School of Music`ten önce eğitim aldığı New York’s High School of Music and Art`ta Leonard Bernstein yönetimindeki the Music and Arts Choral Ensemble ile birlikte şarkıcı olarak yaptığı bir Aaron Copland operası kaydıdır. Siyahi müzisyenlerin klasik müzik sahasında iş bulmakta karşılaştıkları zorlukları göz önüne alarak caza konsantre olmayı tercih eden ve zamanla bu ilgisi tutkuya dönüşen Larry Willis, bu konuda Al Foster`la yaptığı bir jam esnasında kendisini dinleyerek çok etkilenen ve efsanevi New York caz piyano hocası John Mehegan`dan ders almasını sağlayan okul arkadaşı Hugh Masakela`ya da çok şey borçludur. 1960`ların ortalarında Lee Morgan ve McLean`le kayıtlar yaparken bir yandan da Kai Winding ve Stan Getz`le çalışmalarını sürdürmüş, ayrıca 1969`da Robin Kenyatta ile bir plak yapmıştır. 1970`lerde ise synthesizer ve elektronik piyanoya geçerek Cannonball Adderley, Earl May, Joe Henderson, Richard "Groove" Holmes ve Masekela`yla çalışmalar yapmıştır. 1972 yılında Blood, Sweat Tears grubuna katılarak 7 yıl boyunca grubun keyboardculuğunu yapan bu çok yönlü sanatçı, bir latin piyanist olarak Mario Bauza`yı etkilemeyi başaran belki de tek non-Hispanic müzisyendir. 1970`lerin sonlarında Ryo Kawasaki ve Sonny Fortune, 1980`lerde ise David "Fathead" Newman ve Carla Bley`le kayıtlar yapmış, yine 1980`lerde birkaç yıl boyunca Nat Adderley`nin piyanisti olarak çalışmış ve 1986`da Woody Shaw Quintet`e katılmıştır. Willis`in dehasının bir başka yüzü de orkestralar ve big band`ler için yapmış olduğu beste ve aranjmanlardır. Özellikle yaylı aranjmanları konusunda özel bir yeteneğe sahip olan sanatçının bu daldaki başlıca çalışması 1994 yılında the Fort Apache Band`le çıktığı bir Brooklyn Symphony konseri için yaptığı senfonik aranjmanlardır. Bu tarihten sonra da John Hicks`in “Trio Plus Strings,” Sunny Sumter’in “Sunny,” ve Monica Worth’ün “Never Let Me Go” CD`leri için yaylı quartet ve quintet aranjmanları yapmıştır. Fort Apache Band`le 3 kere Grammy`ye aday olan Larry Willis, Roy Hargrove`un Grammy ödüllü “Crisol Band” CD`sinde de yer almış ve sanatçıyla 3 yıl boyunca turnelere çıkmıştır. Kendi gruplarının yanısıra solo olarak da çalışmalarını sürdüren Willis 2011 yılında Don Redman ödülünü, 2012`deyse Howard University tarafından verilen the Benny Golson Jazz Master Award`u kazanmıştır.

 

Sırada her zamanki gibi sanatçının diskografisi var: Lider olarak: A New Kind of Soul, 1970, Inner Crisis, 1973, (Groove Merchant) My Funny Valentine, 1988, Just in Time, 1989, Solo Spirit, 1992, Heavy Blue, 1994, Let`s Play, 1994, Serenade, 1995, If Trees Could Talk - Hamiet Bluiett ile, 1999, Every Rung Goes Higher, 2001, Sunshower - Kash Killion, Steve Novosel, Paul Murphy, Steve Berrios ile, 2001 Sanctuary  Joe Ford, Ray Codrington, Steve Novosel, Steve Berrios, Artie Sherman ve the Rick Schmidt Strings ile, 2003 The Powers of Two 1+2 - Paul Murphy ile, 2004 ve 2006 The Big Push, 2006, Blue Fable, 2007, The Offering, 2008, This Time the Dream`s on Me, 2012 Sideman olarak: Right Now! (1965), Jackie McLean ile, Jacknife (1965), Jackie McLean ile, Carmen Sings Monk (1988), Carmen McRae ile, Infinity (1965) Lee Morgan ile, The Essence of Mystery (1972), Alphonse Mouzon ile, New Blood (1972), Blood, Sweat, and Tears ile.

 

Cazkolik.com / 20 Aralık 2012, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Arto Peştemalcıgil

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.