Mascagnini'nin Baba 3 filminin efsanevi sahnesine damga vuran ünlü bestesi saksofonla çalınırsa?

Mascagnini'nin Baba 3 filminin efsanevi sahnesine damga vuran ünlü bestesi saksofonla çalınırsa?

Baba 3 filmini hatırlayanlar bilir, filmin inanılmaz epik bir sahnesi vardır. Don Corleone'nin biricik kızı tiyatro merdivenlerinde düşmanları tarafından tabanca ile vurulur. Merdivenlerdeki bu sahne sinema tarihine geçmiş, Caravaggio'nun tablolarını andıran bir görsellik yaratmıştır usta yönetmen Coppola. Peki, o sahnede çalınan müziği hatırlıyor musunuz? Ordaki müzik Pietro Mascagni'nin ölümsüz eseridir.

 

İşte, o ölümsüz müzik son dönemin parlayan yıldızı İspanyol saksafoncu Manu Brazo tarafından sanatçının yeni albümü "Revive"de yer alacak single çalışması "Intermezzo" olarak 12 Ekim 2020 günü Spotify ve Youtube'da hayranlarıyla buluştu.

 

Yıldız sanatçı gündemin getirdiği imkânsızlıklara rağmen ilk solo saksafon albümü "Solo Dialogue"u karantina sırası evinde kurduğu stüdyoda kaydederek dijital müzik portalları üzerinden dinleyicilerin beğenisine sunmuştu. Albüm bu zor zamanlarda kişisel bir yüzleşmeyi, kendisinin ve birçok müzisyenin yaşadığı yalnızlık ve stres yanında iyimserliği de barındıran samimi müzik olarak ilgi gördü.

 

Manu, “Solo Dialogue”un elde ettiği başarının akabinde konserlerin olmadığı bu dönemde bir sanatçı olarak kendini ifade etmenin en iyi yolu olduğuna karar vererek ikinci projesi üzerinde çalışmaya başladı.

 

 

Başarılı saksafoncu, İtalyan besteci Mascagni’nin efsanevi eseri “Cavalleria Rusticana” operasının “Intermezzo”sunu saksafon için düzenleyerek artık ustalaştığı kayıt stüdyosunda "Revive" albümünde yayınlanacak ilk single çalışmasınıkaydetti.

 

12 Ekim’de Spotify ve Youtube’da dinleyicisiyle buluşacak single ve albümde Manu'ya, 2016'da Londra'ya yerleştiğinden beri birlikte çalıştığı İspanyol kemancı Claudia Gallardo ve Endonezyalı piyanist Prajna Indrawati eşlik ediyor.

 

Manu'nun keman ve piyano için yeniden düzenlediği müzik yeni ve modern bir yaklaşıma sahip. Bu yeni kaydın amacı, pandemiden önce bildiğimiz dünyanın, bizi yeni yollara götürse bile, aynı şekilde, saksafonun sesiyle iyi bilinen klasiklerin tadını çıkarabildiğimiz gibi, yine orada olacağını ifade etmektir.

 

İilk albümü "Solo Dialogue"un yanı sıra, Manu BBC Radyo 3 "In Tune" için özel bir kayıt yaptı ve bazı videoları Classic FM tarafından sosyal medyada paylaşıldı. Genç sanatçı karantina süresince YouTube kanalında birçok çevrim içi konser gerçekleştirdi, günlük çektiği müzik videolarını hayranlarıyla paylaştı ve ustalık sınıfı eğitimleri verdi. Konserlerinden ve seyircilerinden uzak kalacağını düşünürken, azimle çalışmasının karşılığı olarak on binlerce izleyiciye ve dinleyiciye ulaştı. Manu şu anda tekrar sahnede canlı performans sergileyeceği günleri iple çekiyor. Yıldız saksafoncu sonbaharın sonlarında gerçekleşmesi planlanan canlı konserler ile hayranlarıyla buluşmayı planlıyor.

 

Bu konserlerden en özel ve önemlisi Manu'nun 21 Kasım'da Berlin'de Sony Classical ve Jazz'ın başkan yardımcısının eşi düzenlediği "Gute-Tat Vakfı" için Berlin Filarmoni sahnesinde gerçekleştireceği konseri olacak. Manu Brazo bu konserde Bizet'in "Fantaisie Brillante Sur des airs de Carmen"in Francois Borne düzenlemesi ile Berlin'de sahneye çıkacak. Pandemi sonrası ilk defa canlı bir konserde seyircileri ile buluşmanın heyecanının yanı sıra ilk defa yeni albümü "REVIVE"dan “Intermezzo”yu canlı olarak seyircilerine çalacak olmanın heyecanını taşıyor.

 

Bu konserin başka bir özelliği ise "Gute-Tat Vakfı"  müzik sektöründen çok önemli isimlerin üyesi olduğu ve bir manada Manu Brazo'nun global yapımcıların karşısında görücüye çıkacağı bir konser olması sebebiyle de büyük önem taşımakta.

 

“Intermezzo” single'ı ile 12 Ekim’de Spotify ve Youtube’da dinleyicisiyle buluşacak Manu Brazo 2021'in yıldızı en çok parlayan sanatçısı olmaya aday.

 

 

Cazkolik.com / 12 Ekim 2020, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.