Büyük yazar James Joyce'un hayatında müziğin kapladığı yeri anlatan şiirleri yayınlandı

Büyük yazar James Joyce'un hayatında müziğin kapladığı yeri anlatan şiirleri yayınlandı

Oyun yazarı Samuel Beckett modern edebiyatın en çetrefil, dilin anlatı sınırlarını yıkıp geçen, roman türünü bambaşka ihtimallerle tanıştıran yazar James Joyce için, “onun eserleri şeyle ilgili değil, o şeyin ta kendisidir” der. Jorge Luis Borges, Flann O’Brien, David Foster Wallace, Gabriel García Márquez gibi sayısız yazarı etkileyen Joyce, sadece Dublin’i ve İrlanda’yı anlatarak ardında evrensel ve zamansız bir edebiyat bıraktı.

 

Joyce, usta bir roman yazarı olarak tarihe geçse de aynı zamanda şarkı söylemeyi seven, müzikle içli dışlı bir şairdi. Özellikle yirmili yaşlarında müziğin hayatında önemli bir yer kapladığı dönemde, otuz altı aşk şiirinden oluşan ilk kitabı Oda Müziği’ni yayımladı. Joyce’un şiirlerinin bir araya geldiği bu derlemede Oda Müziği’nin yanı sıra ikinci şiir kitabı Bi’tekliğe Dans Pabuçları ve buna ek olarak “Ecce Puer”, “Engizisyon” ve “Havagazı” gibi diğer bağımsız şiirleri de yer alıyor.

 

Oda Müziği kitabı, şair James Joyce’un hayatında yer eden iç sesler ile dış seslere kulak verilebilen bir albümdür.

 

“Bu şiirler, birinin akşam vakti hava kararırken çaldığı fısıldayan bir klavsen gibi... Eski bir müzik aletinden çıkan, hiç genç olmamış ve asla yaşlanmayacak, ruhâni eski tınılarla dolular.”  - Arthur Symons

 

“Özellikle ilk kısımdaki şiirlerin niteliği ve üstünlüğü Joyce’un titiz müzik eğitiminden kaynaklanıyor.”  - Ezra Pound

 

Çevirmen: Fuat Sevimay
İthaki Yayınları

 

Cazkolik.com / 04 Mart 2023, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.