Netflix'ten 1970'lerin renkli, eğlenceli soul & funk, disko fonunda harika bir komedi filmi

Netflix'ten 1970'lerin renkli, eğlenceli soul & funk, disko fonunda harika bir komedi filmi

5 Mayısta başlayacak caz arka planlı Netflix dizisi Eddy karantina günlerinde izleyiciden yoğun ilgi göreceğe benziyor. Netflix bu çeşit yapımlara son dönem ağırlık veriyor. Hollywood’un sevdiği temalar, yani, 1970’lerin renkli müzikal eğlence sektörü fonunda geçen ve başrolünü ünlü komedyen Eddie Murphy’nin canlandırdığı Dolemite is my Name bu günlerde izlemek için renkli ve eğlenceli, üstelik dönemin müzik sektörüyle ilgili bir film olabilir.


Scott Alexander ve Larry Karaszewski tarafından yazılan, Craig Brewer tarafından çekilen -ki Brewer daha önce yine benzer yapımlara imza atmışlığıyla biliniyor- film Amerikan biyografik bir komedi filmi. Üstelik, Murphy’nin canlandırdığı karakter 1970’lerin gerçek isimlerinden prodüktör Rudy Ray Moore’dan esinlenilmiş.


Geçen eylül Toronto International Film Festival’de prömiyeri yapılan film önce sınırlı sinema salonunda gösterime girdi ki bunun sebebi yarışmalara katılmaktır biliyorsunuz, ardından, ekim başından itibaren Netflix’de yayınlanmaya başlandı.


Filmin Amerikan eleştirmen çevrelerinden olumlu geri dönüş aldığını söyleyelim. Dönemin giyim kuşamı kadar ilişkilerini de iyi yansıttığı iletilen notlar arasında. Time dergisi yılın en iyi 10 filmi arasında gösterirken Murphy Altın Küre ödüllerinde en iyi erkek oyuncu adayı olarak gösterildi.


Filmin konusu kısaca şöyle;


1970’lerin Los Angeles’ında Rudy Ray Moore plak dükkânında çalışan, geceleri o dönem çok yaygın olan müzik mağazalarının içindeki radyo istasyonunda DJ’ik yapan, ayrıca, arkadaşı Ben Taylor ile geceleri klüpte çalışan biridir. Rudy klübün sahibinden sahnede komedyenlik yapmak için izin ister ama patronu izni etmez. Moore bir gün mağazada şiirler okuyarak dolaşan evsiz birini görür (gerçek Ray Moore da o yıllarda böyle insanlardan bir kısmının kayıtlarını yapmıştır hakikaten), gördüğü bu kişiyi sahne karakteri olarak kullanmak ister. Daha uzun yazmayalım. Başarılı olmak için her şeyi deneyen Moore gibi özünde kişiliği zaten eğlenceli olan bir karakteri komedi ustası Murphy'nin oldukça başaralı canlandırdığından şüphemiz yok.


Film ayrıca dönemin soul, funk ve disko müzikleriyle de öne çıkıyor. Yanısıra filmde Wesley Snipes, Craig Robinson, Chris Rock, Snoop Dogg, Gerald Downey, Tommie Earl Jenkins gibi önemli isimler de rol alıyor.


Cazkolik.com / 29 Nisan 2020, ÇarşambaBU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.