Pandemi dönemi zor günler geçiren sanatçıların portrelerinden oluşan fotoğraf sergisi açıldı

Pandemi dönemi zor günler geçiren sanatçıların portrelerinden oluşan fotoğraf sergisi açıldı

Müzisyen Erkan Oğur

 

 

 

Fotoğrafçı Ersin Şahin pandemi döneminde işsiz kalan ve zor günler geçiren sanatçıları fotoğrafladı

 

 

 

 

Müzisyen Burhan Şeşen

 

Ersin Şahin’in objektifinden yansıyan Buket Uzuner, Burhan Şeşen, Erkan Oğur gibi farklı disiplinlerdeki 39 sanatçının siyah beyaz fotoğrafları Project Kültür organizasyonuyla Saint-Michel Fransız Lisesi Jeanne D’arc Salonu’nda 12 Ocak Cuma günü sergilenmeye başlıyor.

 

Ersin Şahin’in, “Afazi” adını verdiği ilk kişisel sergisinin kitabı da yayımlanırken, sergi 31 Ocak tarihine kadar devam izlenebilecek.

 

 

Yazar Buket Uzuner

 

 

Afazi nedir?

 

 

Afazi, söz yitimi hastalığı olarak tanımlanıyor. Hasta, konuşma veya konuşulanı anlama yeteneğini yavaşça kaybediyor. Fotoğraf sanatçısı Ersin Şahin de bu tanımlamadan yola çıkarak pandemi döneminde salgından en fazla etkilenen sanatçıları siyah beyaz fotoğrafladı.

 

İlk kişisel sergisi hakkında bilgi veren Ersin Şahin, “Pandemi döneminin hikâyesini hafızalarımızda tutmak adına 2021-2023 yılları arasında 39 sanatçımızı fotoğrafladım. Objektif olmak gerekirse bu dönem tüm sanatçılar için aynı şekilde geçmedi, kendini geliştiren, kendine yeni yollar açan sanatçılar da muhakkak oldu. Bu proje sırasında görüştüğüm sanatçılar arasında bu dönemi oldukça verimli geçirenler olduğunu mutlulukla gördüm. Pandeminin sonuna geldiğimizde toplumsal kutuplaşmamızı afazi hastası iki kişinin muhabbetine benzetiyorum. Karşılıklı bakıyoruz, bazen belli belirsiz dinliyoruz, durmaksızın konuşuyoruz ancak ne konuştuğumuzun anlamı var ne de duyduklarımızın. Böyle zamanlarda en doğrusunun ileriye bir iz bırakmak olduğunu, fotoğrafı tam olarak bu sebepten dolayı sevdiğimi düşünüyorum. Fotoğrafın belge niteliğini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı bu yıllarda; fotoğrafı bir araç, bir bahane olarak kullanarak pandeminin en karanlık dönemini yaşayan bir grup sanatçının anlatımları ve tecrübeleri ile tarafsız bir şekilde dönemi belgelemek, en azından bu kitabı elinde bulunduranlar tarafından bir daha unutulmaması adına, tarihe kum zerresi kadar küçük bir not düşmek niyetindeyim.” Serginin bir belge niteliği taşıması için “Afazi”nin kitabı da raflarda yerini aldı. A4 Ofset Yayınevi’nden çıkan ve 14 sayfadan oluşan Afazi kitabının sonunda pandemi döneminin hikayesini hafızalarda tutmak, neler olduğunu daha rahat hatırlamak için alınan tüm tedbir kararları, kitabın sonunda kronolojik olarak da paylaşıldı.

 

Cazkolik.com / 05 Ocak 2024, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.