Portekiz`den sadece fado değil, caz söyleyen de çıkıyor. Cenk Erdem konser öncesi Sobral ile konuştu.

Portekiz`den sadece fado değil, caz söyleyen de çıkıyor. Cenk Erdem konser öncesi Sobral ile konuştu.

Henüz Berklee Müzik Koleji’nde okuyan, pırıl pırıl bir öğrenci olduğu yıllarda bile okulun caz orkestrasında şarkılar söylemeye başlayan, değişim öğrencisi olarak gittiği Amerika’da kafeler ve caz kulüplerinde söyleyerek harçlığını kazanırken caz standartları ve blues ile kendini yetiştiren Portekizli genç bir yıldız Luisa Sobral... Sobral çok kısa bir süre içinde İngiltere’den Almanya’ya kadar caz festivallerinin de yıldızı olurken, yepyeni albümü ve birbirinden romantik şarkılarıyla 24 Ocak’ta İstanbul’a geliyor...

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove


Müzik dünyası şöhretleri Portekiz’den uluslararası arenaya taşan meşhur fado yıldızlarına hiç yabancı olmadığı halde bu kez caza kendi tarzını da veren sürprizlerle dolu bir yıldız kazanmış oluyor. Luisa Sobral albümlerinde entsrüman çaldığı gibi şarkılarını baştan aşağı kendi yazıyor. İlk albümü “The Cherry On My Cake” ile bir anda uluslararası bir caz yıldızı haline gelen ve onlarca ülkede ve festivallerde yüzlerce konser veren Sobral, son albümü “There’s a Flower in My Bedroom” ile çıtayı daha da yükseltmiş görünüyor ve albümüne ünlü yıldızlar da konuk ediyor. Luisa Sobral Türkiye’deki ilk konserini 24 Ocak ’ta İş Sanat sahnesinde gerçekleştirecek.


Luisa Sobral: "Billie Holiday, Ella Fitzgerald`dan

dinlediğim şarkılar bende öyle güçlü etkiler

bırakıyor ki, üzerine yeni ilhamlarla yeni hikayeler

yazıyorum..." 

Cenk Erdem: Amerika’da öğrencilik yıllarında da caz orkestralarında şarkılar söylüyormuşsunuz, yoksa siz de mi caza çok küçük yaşlarda ilgi duyuyordunuz?

Luisa Sobral: Aslında hiç öyle çocuk yaşlarda caza ilgi duyuyor değildim, bir Portekizli olarak fadolar dinleyerek büyüdüm… Caza ilgi duyduğum yıllar aşağı yukarı kolej yıllarım sayılabilir. Özellikle okulun caz orkestrasıyla caza kapıldım da diyebilirim.

Cenk Erdem: Peki sizin ifadenizle caza kapıldığınızda orkestrada en çok kimlerin şarkılarını söylüyordunuz?

Luisa Sobral: Hemen hemen tüm caz standartlarını söylüyorduk ama özellikle bol bol Ella Fitzgerald ve Billie Holiday repertuvarıyla geçirdiğim bir dönemdi. Billie Holiday’in şarkı söyleyiş tarzının bana büyük bir ilham verdiğini de söyleyebilirim.

Cenk Erdem: Albümünüzde yumuşak bir ton var ve aslında romantik bir pop albümü de sayılamaz mı?

Luisa Sobral: Şimdiye kadar şarkılarım için ya da albümlerim için eleştirmenlerin farklı tanımlamalarına şaşırdığımı da söyleyebilirim çünkü şarkıları yazarken bir tarza oturtmak gibi bir derdim olmuyor… Soul, blues ve en çok caz şarkılar diyebilirim ama tek bir tanım gerekiyorsa hepsi benden şarkılar.

Cenk Erdem: Son albümünüz “There’s a Flower in my Bedroom” tamamen sizin yazdığınız şarkılardan oluşuyor, peki şarkı yazarken nelerden ilham alıyorsunuz?

Luisa Sobral: Sizin de söylediğiniz gibi bana güzel şarkılarıyla Billie Holiday ve Ella Fitzgerald gibi isimler ilham veriyor, hatta dinlediğim şarkıların bazıları bende öyle güçlü duygular yaratıyor ki o şarkıyla yepyeni bir hikaye yaratmaya da başlıyorum.

Cenk Erdem: Peki nasıl hikayeler yaratıyorsunuz?

Luisa Sobral: Yazdığım hikayelerde farklı farklı karakterler var ve o karakterlere dilediğim gibi bir aşk sunmak, dilediğim gibi bir anı vermek çok hoşuma gidiyor. Şarkılarımda kendi hayatımdan çok kurguladığım hayatları anlatmak bana ayrıca çok eğlenceli geliyor…

Cenk Erdem: Son albümünüzde İngilizlerin genç Sinatra’sı olarak anılan Jamie Cullum’la yan yana geldiğiniz halde bir aşk düeti klişesinden kaçmış gibi görünüyorsunuz, gerçekten de öyle mi?

Luis Sobral: Çok haklısın özellikle bir kadın ve erkek şarkıcının yan yana aşık bakışlarla söyledikleri düetler bana çok sıkıcı geliyor ve hatta tahammül edemiyorum da diyebilirim. Jamie için yazdığım iki şarkı vardı ve her ikisinde de başkalarının hikayelerini kurgulamıştım… Kaydettiğimiz şarkı “She walked down the aisle” Jamie’nin de favorisi oldu…

Cenk Erdem: Çin’den İngiltere’ye kadar çok kısa bir sürede yüzlerce konserler verdiniz ve 24 Ocak’ta ilk Türkiye konseriniz İstanbul’da gerçekleşiyor olacak, nasıl bir izleyici hayal ediyorsunuz?

Luisa Sobral: Türkiye’ye daha önce geldim, İstanbul’u da bol bol gezdim ve kalabalık, hareketli, enerji dolu bir şehriniz var çok iyi biliyorum, 24 Ocak gecesi seyircinin de enerjisinin çok yüksek olacağını düşünüyorum çünkü daha önce Mısır Çarşısı’nda gezerken de hepsi neşeli ve sımsıcak İstanbullular gördüm.

Cenk Erdem
https://twitter.com/shinyyylove

Cazkolik.com / 08 Ocak 2014, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.