Rus piyanistler uluslararası piyano yarışmalarından dışlandı

Rus piyanistler uluslararası piyano yarışmalarından dışlandı

İki büyük uluslararası piyano yarışması, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalini protesto etmek için Rus piyanistlerin katılımını iptal etti.

 

Kanada'daki Honens Uluslararası Piyano Yarışması ve İrlanda'daki Dublin Uluslararası Piyano Yarışması, dünyanın dört yanından genç piyanistleri ödüller, performans ve kayıt fırsatları için yarışmaya davet ediyor, ancak bu yıl iki yarışma da Rus piyanistlere açık olmayacak.

 

 

Kanada'daki Honens Uluslararası Piyano Yarışması, altı Rus piyanistin davetlerini iptal ettiğini duyurdu

 

 

Yapılan açıklamada, "Honens yönetimi her türlü şiddetti kınıyor ve Rus hükümetinin Ukrayna'ya yönelik sebepsiz saldırısından derinden rahatsız. Honens, bu davada mükemmel bir sonuç olmadığını kabul ediyor ve Rus hükümetinin acımasız eylemlerine dayanan bir kararın yükünün altı genç piyanistin çekeceğinden pişmanlık duyuyor" denildi.

 

Alınan kararın desteklemek amacıyla da bu feci ve akıl almaz insani krize yanıt olarak güçlü bir açıklama yapması" için kararın "gerekli" olduğu belirtildi.

 

Rus piyanist Roman Kosyakov, Dublin Uluslararası Piyano Yarışması tarafından gönderilen bir e-postanın ekran görüntüsünü paylaştı ve bu e-postada yarışmaya bu yıl 'Rusya'dan yarışmacıların katılamayacağı' gerçeğinin altını çizdi.

 

Yarışmanın internet sitesinde yer alan açıklamada, "Dünya çapındaki sanat dallarındaki meslektaşlarımızla birlik içinde, Dublin Uluslararası Piyano Yarışması, Ukrayna'nın Rusya tarafından işgalini kınıyor" deniyor. "Bireylerin bir hükümetin davranışını yansıtmayabileceğini veya desteklemeyebileceğini biliyoruz, ancak Rusya'nın eylemleri ışığında, 2022 Yarışması'na Rusya'dan rakipler dahil edemeyeceğiz" denildi.

 

Haberin orijinali BBC Klasik Müzik web sitesinde mevcuttur.

 

Cazkolik.com / 16 Mart 2022, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.