Sanem Kalfa Montreux Jazz Vocal yarışmasında kazandığı birincilik ödülünü Zuhal Focan`a anlattı

Sanem Kalfa Montreux Jazz Vocal yarışmasında kazandığı birincilik ödülünü Zuhal Focan`a anlattı

Zuhal Focan: Sanem Kalfa kimdir?

 

Sanem Kalfa: 1982’de Trabzon’da doğdum. Müziğe Ankara Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nde viyolonsel çalarak başladım. Liseden sonra Gazi Üniversitesi Müzik Öğretmenliği bölümüne girdim ve masterimin 2. senesinde Prins Claus Konservatuarı’nda caz eğitimi almak için Hollanda’ya taşındım. Burada Dena DeRose’un öğrencisi oldum. Eğitimimin ikinci senesinde Hollanda’da düzenlenen Jazz Vocal yarışmasında ikincilik ödülü aldım ve üçüncü senemde (Eylül 2009) exchange öğrenci olarak New York’a gittim ve dört ay New York’da yaşadım. Burada Sheila Jordan, Gretchen Parlato, JD Walter, Roberta Gambarini ve Sam Newsome gibi harika müzisyenler ile çalıştım. Slovenyalı piyanist Kaja Draksler’in kurduğu Akropolis Quartet ile "Türkü" adında, çoğunluğu Kaja Draksler’in düzenlemelerinden oluşan bir CD’de yer aldım ve halen bu grup ile çoğunluğu Slovenya olmak üzere Avrupanın çeşitli şehirlerinde konserler veriyoruz.

 

Zuhal Focan: Kayıt yapmak gibi bir isteğin, projen var mı? Varsa kimlerle?

 

Sanem Kalfa: Montreux Jazz Vocal yarışmasında kazandığım ödüllerden birisi de albüm kaydı. Bu albümü Montreux Solo Piyano Yarışması’nın birincisi ile yapacağım. Fakat bunun dışında kendi düzenlemelerimden ve orjinal parçalardan oluşan ve Akropola Quartet müzisyenleri (Kaja Draksler- Piyano, George Dumitriu- Gitar, Kristijan Kranjcan- Davul, Goran Krmac- Tuba) ile yapmak istediğim bir proje var. Onlardan çok şey öğrendim ve ilk albümümü de onlarla yapmak istiyorum. Bu gruba bir de guest artist olarak katılmasını istediğim, aklımda olan bir kaç isim var fakat tam karar vermedim, bu biraz da yaptığım düzenlemelere ya da orijinal kompozisyonlara göre şekillenecek.

 

Zuhal Focan: Genelde (Türkiye’de ve dünyada) caza nasıl bir gelecek öngörüyorsun?

 

Sanem Kalfa: Takip ettiğim kadarıyla Türkiye’de caza her geçen gün artan ilgi gözardı edilmeyecek şekilde. Bu ilginin artmasında sizler gibi caz müziğine gönül vermiş kişilerin desteğinin de çok büyük bir etken olduğunu düşünüyorum. Fakat ne yazık ki ülkemizde genel olarak müziğe verilen destek günden güne azalmakta. Ama ben ne olursa olsun caz müziğinin çok umut verici ve çok yaratıcı olduğunu düşünüyorum. Her geçen gün yeni fikirler, değişik karakterler ve kültürler tanıma fırsatı elde etmek mümkün. Bu durumda benim baktığım yerden caz için gördüğüm gelecek oldukça parlak.

 

Zuhal Focan: Senden sonra yetişen gençlere söylemek istediklerin?

 

Sanem Kalfa: Cesaretli olmanın en önemli anahtar olduğunu düşünüyorum! Her fırsatı düşünmeden değerlendirmek bana her zaman kazandırdı bunun herkes için de böyle olacağını düşünüyorum.

 

Müzikle kalın.

 

Zuhal Focan

 

Cazkolik.com / 16 Ağustos 2010, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.