> Sarp Maden ile "Kampüste Caz" konserlerini konuştuk.

> Sarp Maden ile "Kampüste Caz" konserlerini konuştuk.

Cazkolik: Sarp merhaba, nasılsın?

Sarp Maden: Çok iyiyim, teşekkürler şu anda Kaş’ta pazardayım, alışveriş yapıyorum ama hafta başı İstanbul’a dönmüş olacağım.

Cazkolik: Kıskandırdın hepimizi, Kaş’ta olmak güzeldir şimdi, pazarı daha da güzeldir... Peki hemen geçelim istersen, ne zaman başlıyorsun konserlerine?

Sarp Maden: Pazartesi (bugün) başlıyoruz, Pazartesi, Salı ve Çarşamba, Perşembe çalacağız, sonraki haftada Pazartesi ve Salı konserlerimiz var...

Cazkolik: “Kampüste Caz”da İstanbul’dasın...

Sarp Maden: Evet, İstanbul daki değişik üniversitelerde çalacağız... Galatarasay, Sabancı, Boğaziçi, Kadir Has, İstanbul Üniversitesi, buralarda çalacağız.

Cazkolik: Peki, bu proje nasıl gelişti, senin düşündüğün bir şey miydi bu yoksa yetkililer mi sana bu öneriyle geldiler?

Sarp Maden: Pozitif’in teklifiydi bu. Ben Akbank Caz Festivali’nin önceki senelerinde çok çaldım, çok sahne aldım, bu sene de bu şekilde düşünmüşler, bana böyle önerdiler benimde hoşuma gitti, neden olmasın dedim, zaten son bir yıldır çaldığım arkadaşlarım düzenli olarak çaldığım isimler, birbirimizi iyi tanıyoruz, eminim ki çok güzel konserler olacak. İşin bir güzel yanı da ara vermeden arka arkaya çalmak, böyle iyi oluyor, seviyorum.

Cazkolik: Peki, ne çalıyorsunuz? Albümlerinden mi? Başka şeyler mi, repertuvarda neler var?

Sarp Maden: Bizim oldukça geniş bir repertuvarımız var, sürekli çaldığımız için, zamanla geniş bir repertuvar oluşturmayı başardık, benim parçalarımı çalıyoruz genelde ama benim çok parçam olduğu için hergün farklı şeyler çalabiliyoruz ya da aynı parçaları çok çok farklı şekillerde çalabiliyoruz, doğaçlamaya açık bir ekibiz, dediğim gibi repertuvarda buna çok uygun, mesela bir konserde 10 parça çalıyorsak bunu 60-70 parçanın içinde hareket ederek yapıyoruz, dolayısıyla daha çok çaldığımız ya da çalmayı daha çok sevdiğimiz parçalar olabiliyor ama aynı repertuvarı arka arkaya hiç bir konserde çalmıyoruz.

Cazkolik: Geniş bir repertuvarın içinde hareket etmenin faydaları.

Sarp Maden: Evet, bence insanı yoğun ve taze tutan bir şey bu. Aynı şeyleri sürekli çalmak bıkkınlık verebilir...

Cazkolik: Hem kendiniz hem de dinleyiciler açısından...

Sarp Maden: Daha çok da bizim açımızdan, çaldığımız şeyi sevmemiz lazım, bir de tabii her konserin dinleyicisi aynı değil, aynı insanlar aynı konserleri arka arkaya izlemiyorlar elbette, bu da etkili...

Cazkolik: Konserde izleyici / dinleyici ile kurduğun ilişki nasıl?

Sarp Maden: Biliyor musun bu bile bizim kendimizle ilgili, eğer ekip olarak kendi aramızdaki elektrik, uyum konserde iyiyse bu izleyiciye de yansıyor ve onlarla da aramız gayet iyi oluyor... Tabii eğer dinleyici kazara oraya düşmüş bir dinleyici değilse :) caz dinleyicisi ise zaten mutlaka çok güzel bir konser oluyor.

Cazkolik: Peki bu “Kampüste Caz” serisi için dinleyicilerinin üniversite öğrencileri olmasının seni açından özel olan yanı ne?

Sarp Maden: Gençler çok daha aktifler ve daha yoğun ilgi gösterebiliyorlar, daha doğrusu ilgilerini göstermekten çekinmiyorlar, bu tarz konserlerde eğer cazı tanımayan bir dinleyiciye denk gelmişsek onlar için de bence iyi bir şey oluyor, yeni ve taze bir müzikle tanışmış oluyorlar.

Cazkolik: Biraz da albümlerine gelelim istersen, geçen yıl son albümün çıktı, hatta Radyo Cazkolik’te programını da yaptık birlikte...

Sarp Maden: Evet, ben iki albüm çıkardım, biri “Bence” ilk albümdü, sonra “Ardından”ı çkardım, geçtiğimiz kış çıktı, daha bir yılı doldurmadı bile.

Cazkolik: Yolda yeni bir albüm var mı?

Sarp Maden: Evet, var, kışın kaydedeceğim herhalde ama İstanbul’a döneyim, şu konserleri bitirelim, sonra Aralık gibi herhalde kayıtlara başlarız gibi geliyor bana, bakalım...

Cazkolik: Yurtdışında projen var mı?

Sarp Maden: Yurtdışında gidip-çalıp-dönmek gibi oluyor, onun dışında özel bir kayıt projem yok...

Cazkolik: Son olarak kimlerle beraber çalacaksın, müzisyen arkadaşlarının isimlerini de analım burada...

Sarp Maden: Evet, Engin Recepoğulları tenorda, kontrbasta Matt Hall var, davulda Derin Bayhan olacak... Tam bir akustik caz kadrosu... Ayrıca, festival kadrosunda yer almıyor ama bazı konserlerde Genco Arı olacak piyanoda, bunu anons etmemiştik ama buradan söyleyelim...

Cazkolik: Harika bir kadro... Peki şu geldi şimdi aklıma, konserlerde tümüyle caz mı çalıyorsunuz, cazın dışına çıktığınız, farklı türlere kaydığınız oluyor mu?

Sarp Maden: Aslına bakarsan çok da belli olmuyor, nasıl gelişirse, oldukça spontane gelişiyor, bir noktadan itibaren müzik bizim belirlemediğimiz, tahmin etmediğimiz yerlere giderse daha da güzel oluyor. Hepimiz cazı çok seviyoruz ama tüm hissettiklerimiz caz üzerinde yaşıyor diye bir kural yok, farklı müzik türlerinde de kendimizi ifade ettiğimiz oluyor elbette.

Cazkolik: Sevgili Sarp, seni çok ilginç, sevimli ama bir o kadar da zor bir yerde buldum, pazarın ortasında ve çok içten mini bir söyleşi çıktı ortaya, çok teşekkür ediyorum.

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 04 Ekim 2010, Pazartesi
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.