Ses dünyasının duayen ismi Michael Fremer evine geri döndü

Ses dünyasının duayen ismi Michael Fremer evine geri döndü

Michael Fremer, Nagra’yı tanıtan kapsamlı video turu ile bir ilki gerçekleştirerek The Absolute Sound Magazin’e geri döndü.

 

Dünya çapında en prestijli Hi-Fi Magazinlerinden The Absolute Sound Hi-Fi dünyasının iyi tanıdığı duayen ses uzmanı ve Analog Planet web sitesinin kurucusu Michael Fremer'in Temmuz ayından iitibaren ‘Kıdemli Editör’ olarak dergiye geri döndüğünü duyurdu.

 

The Absolute Sound Genel Yayın Yönetmeni Robert Harley, “Michael, dünyadaki analog ses ekipmanı konusunda bir avuç uzmandan biri olarak biliniyor. Michael'ın analog donanım ve üretim konusundaki engin bilgisi, cihazları inceleme konusundaki kapsamlı deneyimi onu sektörde çok farklı bir konuma oturtuyor” şeklindeki açıklaması ile Fremer’in sektördeki konumunu bir kez daha vurgulayarak geri dönüşü müjdeledi.

 

Robert Harley’in verdiği bilgiye istinaden Fremer’ın ayrıca The Absolute Sound grubunda yer alan Nextscreen LLC için de özel içerik sağlayacağı belirtildi. Nextscreen LLC CEO'su Tom Martin ise; "Michael’dan The Absolute Sound YouTube Kanalı için üreticisinden kayıt endüstrisine tüm dinamikleri içeren için bir dizi video röportaj ve tur hazırlamasını istedik ve bu projenin ses konusunu sevenler için oldukça eğlenceli olacağını düşünüyoruz" diyerek özel içerik hakkında kısa bir bilgi verdi.

 

Bu kapsamda Fremer, The Absolute Sound için ilk olarak İsviçreli üretici Nagra ile görüşerek işletmeyi ve üretimi tanıtan detaylı bir video turu gerçekleştirdi.

 

 

 

“Nagra inşa etmek bir bilim olduğu kadar bir sanattır...”

 

 

İsviçre'nin kalite ve hassasiyet konusundaki itibarından yola çıkarak 1951 yılında, Cenevre Gölü'ndeki Vaud kantonunun ana şehri olan Lozan'a yaklaşık 5 km uzaklıktaki Romanel'de kurulan Nagra, İsviçre'de tasarım ve üretimde her zaman yeniliğin en ileri noktasında yer alıyor. “Nagra inşa etmek bir bilim olduğu kadar bir sanattır” mottosunu içselleştirmiş firma özellikle analog kayıt cihazları konusunda üstün tasarımlara sahip. Firma ürünleri için gerekli bileşenleri dünyanın en iyi üreticilerinden tedarik etmekte ve birçok önemli bileşen, özel talebe istinaden sadece Nagra için üretilmekte. Her ürün en iyi ölçüm ekipmanının bile algılayamayacağı en küçük nüansları duymak için ses mühendislerince farklı testlere tabi tutularak ayrı ayrı inceleniyor ve dinleniyor. Nagra ürünleri hakkında Hi-Fi Plus Magazine Editörü Alan Sircom’un sözleri de oldukça dikkat çekici; "Dünyada -İsviçre saati gibi- ifadesini kabul etmemek imkânsız, benim düşüncem ise, belki de İsviçreli saat üreticilerinin bir süre sonra -Nagra gibi üretilmiş– demeleri.”

 

 

Michael Fremer

 

 

Boston WBCN Radyosunda DJ lik yaparak kariyerine başlayan Michael Fremer, aynı zamanda plak mağazaları için çok sayıda radyo reklamı seslendirdi. Animalympics adlı animasyon filminin seslendirmesini yapan Fermer, bu film için seslendirme sanatçıları Billy Crystal ve Gilda Radner ile çalıştı. Akademi Ödülü'ne aday gösterilen orijinal TRON filminin müziklerini yöneten Fremer, The Absolute Sound ve ardından Stereophile dergisinde yazı yazmaya başladı. Aynı dönemde bir arkadaşı ile The Tracking Angle isimli dergiyi çıkartan Fremer, dört yıl süre ile dergiyi yayınladı ancak daha sonra gelişen teknoloji sayesinde dijital platformlara yöneldi. İlk olarak musicangle.com adlı bir web sitesi kurdu. Site başarılı olunca Stereophile dergisi tarafından satın alındı ve kendisine dergi bünyesinde yeni bir web sitesi kurması teklif edildi. Fremer tarafından AnalogPlanet adı ile kurulan site kısa sürede 190.000 ziyaretçi tarafından takip edilerek önemli bir başarıya imza attı. Sitenin YouTube kanalı ise 40.000’i aşan abonesi ile sektöre yön veren bir konuma ulaştı.

 

 

 

Nagra video turu

 

 

Fremmer, Nagra işbirliği ile gerçekleştirdiği kapsamlı video turu için ise şöyle diyor; “Audio Technology Switzerland S.A.'ya ait olan Nagra, ana şirket Kudelski Group'un nispeten küçük, bağımsız olarak yönetilen bir yan kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. Çalışanlar, dijital güvenlik donanımı ve yazılımının yanı sıra etkileşimli içerik dağıtımı, elektronik ve ses konularında uzmanlaşmış odyofillerden oluşuyor. Bu binada Nagra, lüks dokunuşa ve kulağa hitap eden ön amplifikatörler, amplifikatörler, DAC'lar, analog kayıt cihazları ve yüksek performanslı pikaplar gibi cihazlar üretiyor. Montreux Jazz Festivali'ne mutlu bir şekilde denk gelen temmuz ayı başlarındaki bu ziyarette ilk kez tam tur randevusu almayı başardık. Bu videoda Nagra'nın ürünlerini nasıl tasarladığını, ürettiğini ve test ettiğini göreceksiniz. Ayrıca, şirketin kurucu Stefan Kudelski'nin kızı Marguerite tarafından gösterilen, özellikle efsane makaraya teyp kaydedicileri olmak üzere, cihazların tarihçesini de göreceksiniz. Bugünlerde 70. yılını kutlayan şirket, kuruluşundan bu yana kontrollü bir şekilde kalitesinden ödün vermeden büyümüş bağımsız bir aile şirketidir. Nagra ürünlerini biliyorsanız eğer, bu fabrika turunun size çok ilginç bilgiler vereceğine emin olabilirsiniz. Markada yeniyseniz, bu fabrika turunun tadını çıkaracağınızdan emin olabilirsiniz”

 

Efsane İsviçre’li Nagra’yı tanıtan ve 1 saat 41 dakika süren video aşağıda izlenebilir.

 

 

Tamer Tekelioğlu

 

Cazkolik.com / 01 Ağustos 2022, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Tamer Tekelioğlu

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.