Sheraton Ataköy Caz Günleri`ni düzenleyen Önder Focan`a sorduk

Sheraton Ataköy Caz Günleri`ni düzenleyen Önder Focan`a sorduk

Benny Golson 1950’li yılların sonuna doğru New York’a yerleşmeye karar verdiğinde henüz çok genç ama geleceği parlak bir isimdi. Kısa süre sonra ilk albümünü kaydetti. Yirmilerin sonundaydı. New York’a yukardan bakan bir yerde çektirdi kapak resmini. ’Büyük elma, senin fethetmeye geldim’ der gibi gururlu ve güvenliydi. Öyle de oldu. Bugün artık yaşayan efsane Golson. Geçen Nisan İstanbul'a gelen Archie Shepp ile söyleşi yapmıştık, büyük müzisyenlerin nasıl birer insan olduğunu gözlerimizle gördük. Müzisyenlikleri ve müzikleri büyüdükçe nasıl mütevazı olunur sorusunun anıtı gibi bu insanlar. Herkesin onlardan öğreneceği çok şey var. Golson’da aynı okuldan bir müzisyen. İçten, mütevazı, samimi, her haliyle sahici biri. Bu elbette cazın hamurunda olan bir şey. Bu satırlarda Golson’dan söz ederken Sheraton Ataköy Caz Günleri’nde yer alan diğer müzisyenleri anmamış olmayız elbette. Fatih Erkoç, Richard Galliano, Ingrid Jensen, Roseanna Vitro... Hepsi müzisyen olarak zirvede ama alçakgönüllülük ve mütevazılıkta da aynı olan insanlar. Bu insanları hayat dersi gibi. Siz de bu konserlerde yerinizi alın ve iyi müziğin tadına varın.

 

Lafı uzattık ama konumuz Sheraton Ataköy Caz Günleri organizasyonu yapan Önder Focan’a bu etkinliği sormak. Projenin nasıl başladığından, gelecek isimlere kadar her soruyu yanıtladı, kendisine teşekkür ediyoruz.

 

Cazkolik.com

 


 

 

Önder Focan: "Caz dinleyicisi alışkanlıklarını zorlayarak bu konserlere ilgi gösterirse arkası gelecektir"

 

 

Cazkolik: İstanbulda sezon bitti, salonlar kapandı derken Ataköy Sheraton Caz Günleri haberi cazseverlere iyi geldi, bu proje nasıl gelişti, beklenmeyen bir şey gibi bir anda gündeme düştü, detayları öğrenebilir miyiz?

 

Önder Focan: Bu proje beklenmeyen bir şey değil aslında. Üzerinde üç aydır çalışıyoruz. Ataköy ve civarını hareketlendirmeyi hedefleyen Sheraton Oteli’nin isteği üzerine birlikte çalıştığımız ajansın ortak çalışması diyebiliriz.

 

Cazkolik: Ataköy Sheraton’ın bu işi yapmayı arzu etmesi nasıl bir süreç? Onlardan mı geldi talep yoksa sizin götürdüğünüz bir proje mi oldu?

 

Önder Focan: Talep otelin halkla ilişkilerini yürüten firmadan geldi, sanatçıları biz önerdik, programı birlikte oluşturduk.

 

Cazkolik: Konserlerin ay içine dağılımı ilginç, haftada bir konser, böyle olması bilinçli seçim mi?

 

Önder Focan: Evet, bu talep de Sheraton Oteline ait.

 

Cazkolik: Açılış konseri yaşanan gündem nedeniyle ertelendi, beklemediğimiz gelişmeydi, umarım ilgiyi etkilememiştir!

 

Önder Focan: Evet, maalesef günümüzde dünyada bunlar olabiliyor. Gündeme bağlı olarak oldu ama uluslararası isimlerde bu mümkün değil. Fatih Erkoç nasıl olsa burada yaşıyor, ertelemek kolaydı ama diğer isimler için söz konusu değil. Hava muhalefeti durumunda da konserler kapalı mekâna alınacak.

 

Cazkolik: Konserlere gelirsek; Tek Türk isim Fatih Erkoç (ki onun da konseri ertelendi zaten, en sonda ayrıca var sanırım) uluslararası isimlere yönelmişsiniz! Jensen, Golson, Galliano ve Roseanna Vitro... Bu isimleri nasıl belirlediniz?

 

Önder Focan: Bu kalite ve nitelikte çok müzisyenle temastayız ama otelden istenen tarihlere uyan sanatçılar bu isimlerdi. Onun için bu isimler oldu.

 

Cazkolik: Benny Golson’a karşı özel sevginiz var, kariyeri gelen isimlerin hepsinin biraz daha önünde biri, sitedeki haberde kendisinden epey bahsettik sizin cümlelerinizle tanımak cazsever için daha önemli, ne dersiniz?

 

Önder Focan: Benny Golson şu anda yaşayan çok önemli bir efsane. Önemli caz parçalarının bestecisi. Ayrıca yumuşak tonu ile onu dinlemek herkes için büyük bir keyif olacak diye düşünüyoruz.

 

Cazkolik: Hemen ilk konser Ingrid Jensen’le... Jensen hakkında kişisel bir yorum alabilir miyiz!

 

Önder Focan: Ingrid Jensen Kanada kökenli ABDli bir müzisyen. Daha önce Maria Schneider orkestrasının bir performansında ilk kez ilgimi çekmişti. Şu an kendisi New York caz sahnelerinin en saygın trompetçilerinden birisi.

 

Cazkolik: Roseanna Vitro sanırım Türk dinleyicisinin daha az aşina olduğu bir isim, ondan biraz bahsetmek mümkün mü?

 

Önder Focan: Roseanna Vitro daha önce Amerikan Konsolosluğunun Jazz Ambassador (caz elçisi) olarak Türkiye’de konserler vermişti. Bu kapsamda Nardis’te de konser vermişti. Olağanüstü bir ses ve yorum gücüne sahip bir şarkıcıdır.

 

Cazkolik: Son olarak yine Sheraton Ataköy’e dönelim, Cazkolik olarak en arzu ettiğimiz sey böylesi ekonomik güce ve uygun sartlara sahip mekanların, kurumların yıl içinde düzenli olarak böyle mini caz günleri düzenlemesidir, bu proje umarız bir defalık bir çalışma olmaz, ne dersiniz? Gelecek yıllarda da görebilecek miyiz?

 

Önder Focan: Bu bizim kararımız değil. İstanbullu caz dinleyicisi için alışılmadık bir semt Ataköy. Eğer caz dinleyicisi alışkanlıklarını biraz zorlayarak bu konserlere yeterli ilgili gösterirse tabiî ki bu konserlerin arkası gelecektir.

 

Cazkolik.com / 09 Haziran 2010, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.