> Sheraton Ataköy Caz Günleri`ni otel adına düzenleyen Önder Focan`a etkinliğin detaylarını sorduk.

> Sheraton Ataköy Caz Günleri`ni otel adına düzenleyen Önder Focan`a etkinliğin detaylarını sorduk.

Benny Golson 1950’li yılların sonuna doğru New York’a yerleşmeye karar verdiğinde henüz çok genç ama geleceği oldukça parlak bir isimdi. Aradan kısa bir süre geçti ve ilk albümünü kaydetti. Henüz yirmili yaşlarının sonundaydı. New York’a biraz yukardan bakan bir yerde çektirdi kapak resmini. ’Büyük elma, senin fethetmeye geldim’ der gibi gururlu ve kendine güvenliydi. Öyle de oldu. Bugün artık yaşayan bir efsane Golson. Geçen nisan ayında ülkemize gelen Archie Shepp ile bir söyleşi yapmıştık, büyük müzisyenlerin nasıl birer insan olduğunu gözlerimizle gördük, şahit olduk. Müzisyenlikleri ve müzikleri büyüdükçe kendileri nasıl mütevazı olunurun birer anıtına dönüşüyor bu insanlar. Sadece genç müzisyenlerin değil herkesin böylesi insanlardan öğrenecekleri çok şey var. Golson’da aynı okuldan bir müzisyen. İçten, mütevazı, samimi, her haliyle sahici biri. Bu elbette cazın hamurunda olan bir şey. Bu satırlarda Golson’dan söz ederken Sheraton Ataköy Caz Günleri’nde yer alan diğer müzisyenleri anmamış olmayız elbette. Fatih Erkoç, Richard Galliano, Ingrid Jensen, Roseanna Vitro... Hepsi müzisyenliklerinin zirvesinde ama alçakgönüllülük ve mütevazılıkta da aynı olan insanlar. Böylesi insanları sahnede izlemek ve dinlemek başlı başına bir hayat dersi gibi. Bu konserlerde yerinizi alın ve iyi müziğin tadına varın...

Lafın girişini uzattık ama esas konumuz caz günlerinin Sheraton Oteli adına organizasyonu yapan Önder Focan’a bu etkinliği sormak. Kendisi bizi kırmadı ve sorularımız yanıtladı, bu projenin nasıl başladığından, gelen isimlere kadar her soruya içtenikle yanıt verdi, kendisine buradan teşekkür ediyoruz.


Önder Focan: "Eğer caz dinleyicisi alışkanlıklarını

biraz zorlayarak bu konserlere yeterli ilgiyi gösterirse

tabiî ki bu konserlerin arkası gelecektir."

Cazkolik: İstanbulda kış sezonu bitti, geleneksel salonlar bir bir  kapandı derken Ataköy Sheraton Caz Günleri haberi festival öncesi müzikseverlere ilaç gibi geldi, önce bunu soralım, bu proje nasıl gelişti, çünkü beklenmeyen bir şey gibi bir anda gündeme düştü, projenin detaylarını öğrenebilir miyiz?

Önder Focan: Bu proje beklenmeyen bir şey değil aslında. Üzerinde 3 aydır çalışıyoruz. Ataköy ve civarını hareketlendirmeyi hedefleyen Sheraton Oteli’nin isteği üzerine birlikte çalıştığımız bir ajansın ortak çalışması diyebiliriz.

Cazkolik: Ataköy Sheraton’ın bu işi yapmayı arzu etmesi nasıl bir süreç? Onlardan mı geldi talep yoksa sizin götürdüğünüz bir proje mi oldu?

Önder Focan: Yukarıda bu sorunun cevabı da yer alıyor sanıyorum. Talep Otelin halkla ilişkilerini yürüten firmadan geldi, sanatçıları biz önerdik, programı birlikte oluşturduk.

Cazkolik: Konserlerin ay içine dağılımı da ilginç, haftada bir konser, böyle olması bilinçli bir seçim mi?

Önder Focan: Evet, bu talep de Sheraton Oteline ait.

Cazkolik: Açılış konseri yaşanan gündem nedeniyle ertelendi, bu beklemediğimiz bir gelişmeydi, umarım ilgiyi etkilememiştir!

Önder Focan: Evet maalesef günümüzde tüm dünyada bunlar olabiliyor. Günün gündemine bağlı olarak oldu bu ama uluslararası isimlerde bu mümkün değil. Fatih Erkoç nasıl olsa burada yaşıyor, ertelemek kolaydı ama diğer isimler için söz konusu değil. Hava muhalefeti durumunda da konserler kapalı mekana alınacak.

Cazkolik: Konserlere geçersek; Tek Türk isim Fatih Erkoç (ki onun da konseri ertelendi zaten, en sonda ayrıca var sanırım) uluslararası isimlere yönelmişsiniz! Jensen, Golson, Galliano ve Roseanna Vitro... Bu isimleri nasıl belirlediğinizi sorsak?

Önder Focan: Aslında biz bu kalitede ve nitelikte pek çok müzisyen ile temastayız ama otelden istenen tarihlere uyan sanatçılar bu isimlerdi. Onun için bu isimler oldu.

Cazkolik: Benny Golson’a karşı özel bir sevginiz olduğunu biliyoruz, kariyeri gelen isimlerin hepsinin biraz daha önünde biri, sitedeki haberde kendisinden epey bahsettik sizin cümlelerinizle tanımak cazsever için daha önemli, ne dersiniz?

Önder Focan: Benny Golson şu anda yaşayan çok önemli bir efsane. Önemli caz parçalarının bestecisi. Ayrıca yumuşak tonu ile onu dinlemek herkes için büyük bir keyif olacak diye düşünüyoruz.

Cazkolik: Hemen ilk konser Ingrid Jensen’le... Jensen hakkında kişisel bir yorum alabilir miyiz!

Önder Focan: Ingrid Jensen Kanada kökenli ABDli bir müzisyen. Daha önce Maria Schneider orkestrasının bir performansında ilk kez ilgimi çekmişti. Şu anda kendisi New York caz sahnelerinin en saygın trompetçilerinden birisi.

Cazkolik: Roseanna Vitro sanırım Türk dinleyicisinin daha az aşina olduğu bir isim, ondan biraz bahsetmek mümkün mü?

Önder Focan: Roseanna Vitro daha önce Amerikan Konsolosluğunun Jazz Ambassador (caz elçisi) olarak Türkiye’de konserler vermişti. Bu kapsamda Nardis’te de bir konser vermişti. Olağanüstü bir ses ve yorum gücüne sahip bir şarkıcıdır.

Cazkolik: Son olarak yine Sheraton Ataköy’e dönelim, Cazkolik olarak en arzu ettiğimiz sey böylesi ekonomik güce ve uygun sartlara sahip mekanların, kurumların yıl içinde düzenli olarak böyle mini caz günleri düzenlemesidir, bu proje umarız bir defalık bir çalışma olmaz, ne dersiniz? Gelecek yıllarda da görebilecek miyiz?

Önder Focan: Bu bizim kararımız değil. İstanbullu caz dinleyicisi için alışılmadık bir semt Ataköy. Eğer caz dinleyicisi alışkanlıklarını biraz zorlayarak bu konserlere yeterli ilgili gösterirse tabiî ki bu konserlerin arkası gelecektir.

Cazkolik.com / 09 Haziran 2010, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.