Sorarız size ey dostlar, dünya üzerinde böyle bir festival kainatın kalanında izleyemeyecek olan bizlere reva mıdır? Montreal Caz Festivali bu yıl tam 3.000 müzisyeni ağırlıyor.

Sorarız size ey dostlar, dünya üzerinde böyle bir festival kainatın kalanında izleyemeyecek olan bizlere reva mıdır? Montreal Caz Festivali bu yıl tam 3.000 müzisyeni ağırlıyor.

Dinlediğiniz müzik cazın en büyük destekçi ve fanatiklerinden, büyük aktör ve yönetmen Clint Eastwood`un caz basçısı oğlu Kyle Eastwood`un yeni albümü "Songs From The Chateau"dan harika bir yorum "Marciac".


Dünyanın en büyük caz festivali dendiğinde gözünüzün önüne nasıl bir `şey` geliyor bilemeyiz ama gerçekten büyük, hem de en büyüğünün bu yıl ki programı açıklandı. 25 Haziran - 4 Temmuz 2011 tarihleri arasında 32.si gerçekleşecek olan Montreal Jazz Festivali`nde bu yıl 5 kıtadan tam 3 bin (rakamla 3.000 dile kolay!!!) müzisyen sahne alacak. Dünyadaki çoğu festivalin dinleyici sayısı bile bu rakamdan çok daha azdır.

32. Montreal Jazz Festival`in bu yıl ki süperstarları Dave Brubeck, Tony Bennet ve George Wein... Düşünün ki bu isimlerin arasına Robert Plant, Diana Krall, Marianne Faithfull gibi isimleri katmıyoruz bile.

Basın tanıtım konserinin 18 Mayıs gecesi The Dave Liebman Group`un sahne almasıyla başlayacak festival 24 Haziran ile 4 Temmuz tarihleri arasında gerçekleşecek. 24 Haziran günü festivalin açılış konseri Robert Plant & The Band Of Joy ile gerçekleşecek. 117 ile 82,82 $ arasında değişen bilet fiyatlarıyla internet üzerinden bilet almanız mümkün yeter ki o tarihlerde orada olacak olun.

Tabii esas konser fırtınası 25 Haziran`dan itibaren başlıyor. 25 Haziran günü tam 16 konser var! Yazması bile insanı sıkıntıya sokar, cazseveri ise delirtir... Ne yürek, ne bütçe ne de zaman dayanır ama bu festivallerin yoğun konser trafiğine ama izleyenler için kolaylıklar sağlayan pek çok uygulama var elbette. Saat 17`de başlayan konserler gece 23 ve sonrasına kadar sarkıyor ve bu günün ilk konseri "Noces De Sang" Carlos Saura`nın muzikal filmleri adını taşıyor. Hemen ardından saat 18`de bu yıl İstanbul Caz Festivali`nde de sahne alacak olan bir konsere rastlıyoruz, "Sing The Truth". Anjelique Kidjo, Dianne Reeves ve Lizz Wright`lı konser önce oradaki cazseverleri yakıp geçecek gibi görünüyor. Hepsini buraya yazmamız imkansız ama günün öne çıkan konserlerini şöyle sıralamak mümkün. Saat 18`de başlayacak üç konserden biri David Binney Quartet, bir saat sonra Paco de Lucia, The Jolly Boys ve Mark Berube aynı saatte farklı sahnelerde başlayacak olan konserler. Saat 20`de başlayacak olan konserlerde dikkat çekenler ise Mark Ribot`nun "Ceramic Dogs", Florence K And Special Guests ile Harold Lopez-Nussa Trio konserlerini izlemek mümkün. Gecenin bir büyük ismi Milton Nascimento konseri 21:30`da, Brad Mehldau`nun solo konseri 22:30`da, Random Recipe konseri ise günün son etkinliği olarak 23`de sahne alacak.

26 Haziran konserleri yine aynı saatlerde başlıyor. Erken saatlerdeki konserlerin ilk dikkat çeken ismi Diana Krall`un biletleri çoktan biten solo konseri. Ardından özel konuk olarak Kenny Garrett`ın yer aldığı Time Capsule isimli konser var, konser Sayyd Abdul Al-Khabyyr tribute olarak düzenlenmiş. Günün en özel saati ise yaşayan en önemli caz emprezaryolarından George Wein`in 85 yaş özel kutlama konseri. Newport Caz Festivali`nin kurucusu olan Wein Montreal festivalinde de özel bir konserle yaşgünü kutlanacak, konserde Newport Allstars sahne alacak. Allstarsın içinde gerçekten etkileyici isimler var. Günün ilginç bir başka konseri saat 19`da Lee Konitz & Dan Tepfer Duo`su. İlginçtir bu konser üç saat sonra yeniden yapılacak ama hemen öncesinde bir önceki gün solo performans için sahnede olacak Brad Mehldau bu kez Joshua Redman ile duo şeklinde yine sahne alacak. Gün 22:30 Anat Cohen Quartet ve Buck 65 konserleri ile sona erecek. Yani gün boyunca tam 18 konser.

27 Haziran bir önceki gün gibi yine Diana Krall ile başlıyor, bu konserin de biletleri tükenmiş vaziyette. Kadın hangi konseri ilan etse biletleri saatler içinde bitiyor. Aynı saatin bir başka konseri caz piyanisti Geri Allen ve Timeline isimli projesi. Bu çok önemli konser için orada olsak Diana Krall`a bir önceki gün bilet alır ertesi gün Geri Allen`ı tercih ederdik, tabii bilet bulabirsek :) Saat 19`da Hugh Masakela konseri var, aynı saat farklı sahnelerde Legendary Tigerman, K.D. Lang ve dünkü Lee Konitz konserinin bir benzeri sahne alacak. Eleyerek anlatmaya devam... İlerleyen saatlerde Youssou N`Dour, Kene Ann ve nihayet yılın Grammy`li bomba ismi Esperanza Spalding Chamber Music Society isimli son albümüyle festivalin en gözde isimleri arasına adını yazdıracak. Gecenin son konseri Stephane Belmondo Quartet ile olacak. Tabii, yine hatırlatalım, bunlar gün içinde öne çıkan isimler yoksa daha bir çok konser var yazmaya klavye yetmez.

28 Haziran maratonu Sevillanas konseri ve yine Diana Krall ile başlıyor, tahmin edeceğiniz üzere elbette biletler bitmiş! Böyle şey olur mu allahaşkına siz söyleyin? Diana Krall gibi bir isim bile olsa dünyanın kaç yerinde üst üste üç gün konser biletleri bir ay öncesinden biter sanıyorsunuz? Neyse... Aynı saatin diğer isimleri Effendi Jazzlab, Mark Turner, Larry Grenadier ve Jeff Ballard üçlüsü, bir saat sonra başlayacak olan konserlerin ilki çok yakından tanıdığımız bir grup Pink Martini, bu saatin dikkat çeken bir diğer ismi ise Kenny Werner`ın solo piyanosu. Saat 20 bölümünün konserleri çok şık isimlerden oluşuyor, harika bir konser olacağına inandığımız Dave Holland Kenny Barron duo, son yılların en popüler isimlerinden Trombone Shorty gözleri şimdiden kamaştırıyor ama biraz daha bekleyin çünkü bir saat sonra bu kez yaşayan en önemli bir kaç efsane isimden biri olan Dave Brubeck Quartet var bu kez, muhtemelen kariyeri, yaşı, caz tarihinde kendine ait alan gibi tarihsel bakımlardan festivalin de en önemli ismi. Günün son konseri Ermeni asıllı Fransız müzisyen Tigran Hamasyan`a ait. Biliyorsunuz, genç piyanist yeni bir albüm de yayınladı.

29 Haziran Flamenko ve Madeleine Peyroux, Alain Caron ile başlayıp bu saatin en önemli ismi -bizce- Darcy James Argue konseriyle devam ediyor. Daha gözde isimlerden oluşan konserler hep saat sekiz ve sonrasına kaydırılmış, bu gece için bunlardan ikisi Dave Holland Quintet ve Hilary Kole Quartet olarak öne çıkıyor. Daha ileri saat dilimi için modern cazın en önemli isimlerinden Rudresh Mahanthappa ve Bunky Green`in son albümleri Apex`i sahnede dinlemeniz mümkün.

30 Haziran Tango -Neşet Bey`in kulakları çınlasın- ve Holly Cole ile başlıyor. Regina carter, Terez Montcalm, Anne Bisson, Katie Moore, Anouar Brahem Dave Holland ve John Surman ile derken gelip Jeremy Pelt`e dayanıyoruz. Gecenin `tek geçeceğimiz` ismi.

1 Temmuz festivalin artık sonuna doğru anlamına geliyor ama heyecanda kesinlikle bir azalma yok. İlk konserler kuşağından hemen dikkat çeken isim Dee dee Bridgewater ve İngiliz klarnetçi Don Byron oluyor. Gecenin ve festivalin Dave Brubeck ile birlikte bir başka süperstarı bu akşam sahne alacak Tony Bennett. Aralardaki bir çok konseri artık saymadan gidiyoruz maalesef, gecenin dikkat çeken bir diğer konseri ise Richard Galliano ile Ganzolo Rubalcaba duosu olacak.

2 Temmuz konserleri Ana Moura ve fado ile başlıyor. Erken saat konserlerin dikkat çekeni California Guitar Trio ve Grace Kelly oluyor. Gecenin kadın caz vokal konseri son yılların gözde isimlerinden Nikki Yanofsky, onu Tamirane`de ki konserinden bildiğimiz Eivind Aarset konseri izliyor.

3 Temmuz Eric Bibb, Emilie Claire Barlow, Jean Pierre Zanella konserleriyle başlıyor, hemen ardından Christian McBride son albümü "Inside Straight" ile sahne alacak. Gecenin ilerleyen konserleri yeni seslerden China Moses, Bela Fleck and the Fleckstones, Kurt Rosenwinkel, Ranee Lee ve son olarak da Cyrus Chestnut trio konseriyle gün son buluyor.

4 Temmuz aynı zamanda festivalin son günü ve muhteşem bir isim Marianne Faithfull ile başlıyor son gün konserleri. Erik Truffaz, şu anda Cazkolik`in yeni albümler kısmında dinlenme rekorları kıran Kellylee Evans, Yaron Herman Trio ve yine Kellylee Evans ile hem gün hem festival sona eriyor.

Bu saydıklarımız sadece konser etkinlikleri diğer etkinlikleri saymaya ne takatimiz var ne de moralimiz.

Cazkolik.com / 13 Mayıs 2011, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • ediz hafızoğlu
    30 Nisan 2011 Pazartesi 07:21

    Montreux Jazz Festivali açıkhava programı henüz tam olarak açıklanmadı. İlk kez Türkiye"den de gruplar katılacak. Haziran ilk fatası program açıklanıyor, kimler var kimler yok resmi sitelerinden takip edebilirsiniz...

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X