18. Ankara Caz Festivali Özel Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor.

<span style="color: rgb(183, 33, 38);">18. Ankara Caz Festivali Özel</span> Bu yıl festival tümüyle farklı bir konseptle gerçekleşiyor.

Bu yıl, 18. Ankara Caz Festivali`nin en büyük farklılığı ne alışılagelmiş tarihinin dışında gerçekleşmesi, ne konser mekanlarındaki radikal farklılık ve ne de yabancı müzisyen sayısının eski yıllara göre hayli az olması... En büyük yenilik, festivalin tümüyle yerli caz müzisyenlerinden oluşması ve konserlerin neredeyse tamamının ücretsiz izlenebilecek halka açık bir festival olması.

* * *

Bu yıl yapılacak mı, yapılmayacak mı aylar süren bekleyişin ardından 18. Ankara Caz Festivali 9 Mayıs akşamı açılış konseriyle başladı. Önceki yılların festival yazılarını okuyanlar festivalin yıllardır içinde bulunduğu sponsorluk ve bütçe sorunlarını aşmaya çalıştığını hatırlayacaktır. Bildiğimiz kadarıyla esasen bu yıl festivalin geleneksel olarak Mart ayında gerçekleşmesi gerekirken Mayıs ayına kaymak durumunda kalmasının esas nedeni aşılamayan bütçe ve ekonomik sorunlar. Karşılaştığı her soruna rağmen yine de bu yıl festivalin perdelerini açması çok önemli bir başarı ve üstelik klüp konserleri haricinde konserlerin tümü ücretsiz olarak. Bu konuda, ne tür zorluklar yaşadıklarını tahmin ettiğimiz festival yönetimini başta sevgili Özlem Oktar Varoğlu olmak üzere gönülden tebrik ediyoruz.

* * *

Yanısıra, geçtiğimiz yıllara göre festival gerek mekan, gerek program konseptinde farklılığa yönelmek durumunda kalmış görünüyor. Görünen en önemli farklılık geleneksel konser salonları yerine aynı zamanda festivalin sponsoru ve ana mekanı işlevini gören Next Level isimli bir yeni alışveriş merkezinin konserlere ev sahipliği yapacak olması.

* * *

Festival konserlerinin ev sahipliğini yapacak bir diğer mekan da geçtiğimiz yıllardan hatırladığımız Samm`s Bistro. Yıllardır festivalin gayrı resmi caz klübü gibi bir işleve sahip olan Samm`s Bistro Ankaralı cazseverlerin sevdiği ve benimsediği bir mekan, bu sebeple, programda yer alan üç konsere ev sahipliğiyle yine öne çıkacak.

* * *

Bu yıl festivalin öne çıkan bir diğer yanı da festival programının çok büyük bölümünün yerli caza ayrılmış olması. Aslında, zaten yıllardır festival bu yanını özellikle korumaya özen gösteriyordu ama yurtdışından gelen müzisyenlerle yerli müzisyenlerin oranı yarı yarıya olması ayrıca gözetiliyordu.

Bu yıl festival yapısında öne çıkan bu önemli detayların altını çizdikten sonra gelelim bu yılın programına.Festival açılış konseri geleneğini Hava Kuvvetleri

Komutanlığı`nın Cazın Kartalları Orkestrası`yla bu

yıl da bozmadı.

Festivalin geleneksel açılış konseri Hava kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası konseri geleneği bozulmadı, bu yıl da cazseverler bir festival geleneği olan orkestrayı Yıldız İbrahimova ve Aydın Kahya solistliğinde izlediler. 1961 yılından bu yana, yani tam 56 yıldır müzikseverlere hizmet veren orkestra kendi içinde çok önemli bir geleneğin temsilcisi durumunda. Şef murat Öztürk yönetimindeki orkestra geçtiğimiz yıllarda Neşet Ruacan, Nükhet Ruacan, Durul Gence, Kerem Görsev, Fatih Erkoç, Önder Focan gibi çok sayıda usta isme eşlik etti. Newx Level AVM`nin podyum katında açıkhavada ve ücretsiz gerçekleşen konser oturma düzeni olmaması rahatlığıyla resmiyetten de uzak, samimi bir ortamda gerçekleşti.

Konser tanıtımlarına tarih sırasına göre devam edelim...


Yavuz Akyazıcı Project

12 Mayıs Salı, Samm`s Bistro, Saat: 20:00

12 Mayıs akşamı Samm`s Bistro`da bu yıl hayli hareketli günler geçiren caz gitarın usta ismi Yavuz Akyazıcı ve arkadaşlarını dinlemek mümkün. Turkish Standards Vol.1 ve 2 ile yerli cazda sık rastlanmayan bir kulvar üreten sevgili Akyazıcı Türk pop müziğin ünlü bestelerine getirdiği caz yorumlarıyla sadece cazseverleri değil, pop müzik tutkunlarını da caza davet ediyor. Grupta yer alan diğer isimler ise zaten hepsi başlı başına ayrı projelerin önemli isimleri. Vokalde Evrim Özşuca`nın olduğu grupta Yahya Dai saksofonda, Volkan Hürsever basta ve Turgut Alp Bekoğlu gibi ülkenin en önemli caz müzisyenleri Akyazıcı`ya eşlik edecek.

Bilet ve rezervasyon için 0 312 447 9000 telefon hattını aramanız yeterli.


Eren Coşkuner Quartet

13 Mayıs Çarşamba, Samm`s Bistro, Saat: 20:00

18. Ankara Caz Festivali 13 Mayıs akşamı yine Samm`s Bistro`da bu kez caz flütün ülkemizdeki nadir sanatçılarından Eren Coşkuner Quartet`i ağırlayacak. İki yıl önce "The Long Way" isimli albümünü yayınlayan Coşkuner 13 Mayıs akşamı Ali Tolga Demirtaş, Ekin Bilgin ve Olgun Açar ile Coşkuner`in albümündeki parçalara ve caz standartları yanında fusion bestelere de yer verecekler.

Bilet ve rezervasyon için 0 312 447 9000 telefon hattını aramanız yeterli.


Karsu

16 Mayıs Cumartesi, Next Level, Saat: 20:00

Festival 16 Mayıs Cumartesi`ye denk gelen dördüncü akşamında son yılların en çok öne çıkan isimlerinden Karsu`yu ağırlayacak. Ankaralı cazseverlerin de yakından tanıdığı Karsu Hollanda`da hayatını sürdüren bir caz şarkıcısı. Yayınladığı son albümle Avrupa çapında başarı yakalayan Karsu geçtiğimiz yıl sadece üç büyük şehir değil, başka illerde de konserler verdi ve her yıl yeni projeler üretmeye özen gösteriyor.

Önemli Not: Bu konserin de Next Level AVM podyum katta açıkhavada gerçekleşeceğini ve ücretsiz izlenebileceğini önemle altını çizelim.


Ozan Musluoğlu "My Best Friends Are Vocalists"

17 Mayıs Pazar, Next Level, Saat: 20:00

Festival ilk haftayı 17 Mayıs Pazar akşamı "My Best Friends Are Vocalists" isimli yeni albümüyle kapatacak. Soğuk, karla kaplı bir İstanbul akşamı yeni albüm tanıtım konserini hınca hınç dolu bir salona yapan sevgili Ozan lansman konserinin bir benzerini bu kez Ankaralı cazseverlere hazırlıyor. (Lansman konseriyle ilgili konser sonrası kalem aldığımız yazıyı festival konseri öncesi okumanız yerinde olur, tıklayın!)


Ayhan Sicimoğlu& Latin All Stars

19 Mayıs Salı, Next Level, Saat: 20:00

Ayhan Sicimoğlu artık müziğin dışına taşan bir marka isim. Çok yönlü kişiliğiyle çok sayıda alanda her yaptığı merakla takip edilen biri ama onu hepimiz aslında müzik sayesinde tanıdık. İlk başlarda profesyonel bir müzisyen olmamasına rağmen gerek özellikle latin müzik konusundaki bilgisi ve deneyimi gerek her yaptığı işe kendi damgasını vuran kişiliğiyle bir anda müzik grubu, radyo ve TV programlarıyla bir müzisyenin kaplayabileceği alanın ötesinde birine dönüştü. Kurduğu all stars grubuyla latin müziğin dinamizmini sahne şovlarıyla birleştiren ve izleyiciyle kurduğu sıca iletişim sayesinde izleyene zamanın nasıl geçtiğini unutturan Sicimoğlu 19 Mayıs Salı gecesi Next Level`daki müzikseverleri yerinden zıplatacağı kuşku götürmez.


Kerem Görsev Trio feat. Ernie Watts

22 Mayıs Cuma, Next Level, Saat: 20:00

18. Ankara Caz Festivali`nin ağır toplarından sevgili Kerem Görsev yanında bu yıl festivalin az sayıda yabancı müzisyenlerinden ama iki yıldır sık sık birlikte izleme şansı bulduğumuz Ernie Watts ile izlenebilecek. Büyük tenor saksofon ustasıyla en son "Emirgan" isimli albümünü yayınlayan Görsev cazseverlerin Watts`ın nefis tenor saksofon sololarıyla buluşturmuştu. Yılda en az iki kez büyük şehirleri dolaşan konserler veren grup bu yıl Ankara Caz Festivali`nin kuşkusuz en ilgi görecek konserlerinden birine imza atacaklar.


Fink Off

23 Mayıs Cumartesi, Next Level, Saat: 18:30

Bu yıl festivalin tümüyle yurtdışından tek projesi Funk Off bir çeşit New Orleans şov orkestrası. İtalyanların ünlü Umbria Caz Festivali tarafından keşfedilen bu 15 kişilik dinamik orkestra farklı ve eğlenceli bir bando. Beslendiği müzikal kaynaklar ise çok çeşitli ve zengin. Bazen bir müzik orkestrası, bazen bir dans grubu, bazen bir şov grubu gibi müziği capcanlı halde dinleyiciyle buluşturan topluluk kuşkusuz Next Level`ın gördüğün en heyecanlı anlara imza atacak.


Çağıl Kaya "Bir Parça Ay Biraz Kuş"

29 Mayıs Cuma, Samm`s Bistro, Saat: 20:00

Geçen sene yayınladığı "Bir Parça Ay Biraz Kuş" albümüyle Cazkolik`in Türkiye`nin caz yazarları ve eleştirmenlerince hazırlanan yılın en iyi albümleri arasında en beğenilen yerli albümlerin başında gelen gelen Çağıl Kaya albümüyle bu kez doğduğu kentte izleyicisinin karşısına çıkacak. Samm`s Bistro`da gerçekleşecek gecenin bilet ve rezervasyonu için 0 312 447 9000 telefon hattını aramanız yeterli.


Burhan Öçal & İstanbul Oriental Ensemble

30 Mayıs Cumartesi, Next Level, Saat: 20:00

Festivalin kapanışı müziğin bir diğer topu Burhan Öçal tarafından yapılacak. Bundan 24 sene önce, 1991 yılında Öçal tarafından kurulan Oriental Ensemble Türk ve balkan müziğinin kendine has renklerini özelliklerini fazla bozmadan bir araya getirmeyi amaçlıyor. Sadece ülke çapında değil Avrupa çapında da hayli ses getiren proje 30 Mayıs Cumartesi akşamı festivalin son konseri olarak Next Level`da izlemek mümkün.

Cazkolik.com / 10 Mayıs 2015, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.