25. Akbank Caz Festivali Özel: Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak.

<span style="color: rgb(183, 33, 38);">25. Akbank Caz Festivali Özel:</span> Oğuz Büyükberber ve Marc Sinan ilk kez İstanbul`da aynı sahneyi paylaşacak.

Dünyada çok az caz müzisyeni aynı zamanda görsel sanatçıdır. Ne şanslı ki bu isimlerden biri bizden biri; Oğuz Büyükberber. Bu haberin yayına girdiği günün gecesi 25. Akbank Caz Festivali kapsamında bir başka Türk müzisyen, daha doğrusu Türk asıllı Alman gitar sanatçısı Marc Sinan`la Akbank Sanat`ta Türkiye`de ilk kez aynı sahneyi paylaşacak ikili festivalin en dikkat çekici projelerinden biri için sahnede olacak.

* * *

Cazkolik olarak Oğuz Büyükberber henüz Türkiye`de yaşadığı sıralarda yayınlanan "Ara" isimli albümü için bir yazımız yayınlanmıştı sevgili Okan Aydın`ın kaleminden. Ardından Amsterdam`da yaşamaya başlayan sanatçıyla artık ancak İstanbul`da konser verdiği dönemler haberleşme imkanımız oluyor.

* * *

Berlin’li gitarist besteci Marc Sinan`la aynı sahneyi ilk kez paylaşacakları İstanbul`da farklı müzikal alt yapılarına rağmen çağdaş ve geleneksel ögelerin müziklerine doğal bir şekilde yansımasında buluşacak ikili müzikal geçmişlerinde birçok farklı projede bir araya geldi. Marc Sinan’ın 2013 yılında cazın önemli plak firması ECM’den yayınlanan “Hasretim” adlı albümünde de yer alan Oğuz Büyükberber’in gerek solo gerekse konuk sanatçı olarak onlarca albümü mevcut. Kompozisyon ve doğaçlamalarında kullandıkları grafiksel yol haritalarını elektroniklerle de destekleyen sanatçılar yeni repertuarlarıyla karşımızda olacak festival konserinde.

* * *

Oğuz Büyükberber`in Akbank Caz Festivali ile yolunun kesişmesi yeni değil. Beş yıl önce, 20. Akbank Caz Festivali`nde Büyükberber, Simon Nabatov ve Gerry Hemingway üçlüsü olarak çalmalarının ardından Amsterdam`a giderek "Live at Bimhuis" albümünü kaydettiler.

Geliştirdiği tekniklerle bas klarnetin günümüz model mi müziğindeki yerini almasını sağlayan ve kendisiyle yaklaşık onbeş sene önce Amsterdam konservatuvarında çalışma fırsatı bulduğu büyük usta Harry Sparnaay’a ithaf edilen onur konserinde solist olarak sahne aldı. Bu yaz Madrid’te düzenlenen Uluslararası klarnet festivalinde gerçekleşen bu etkinlikte böyle bir görev üstlenmesini kendisi için gurur verici olarak tanımlıyor Büyükberber.

* * *

Hiroşima`ya atılan atom bombasının 70. yıl dönümünde Dresdner Sinfoniker tarafından yönetilen büyük bir konsept projeye besteci olarak çağrılan sanatçı Hiroşima gazisi Keiji Nakaazawa’ya ait “Barefoot Gen” isimli manga kitabı üzerine kurulan bu proje için özgün müzik besteledi ve kitaptaki çizimlerden yola çıkarak bir video art oluşturdu. Prömierde de hem icracı hem de yönetmen olarak görev aldı. Hem bedensel hem duygusal olarak oldukça yoğun bir süreç sonucu ortaya çıkan bu çalışma büyük ilgi gördü.

* * *

Berlin’li Kairos String Quartet için sipariş üzerine audiovisual bit beste yapan Büyükberber bu eser geçen Mayıs Berlin’de bir çağdaş sanat galerisinde i?lk defa icra edildi. On yıldır beraber çalıştığı Tobias Klein ile kaydettiği çalışması yakında piyasaya çıkacak. Bu çalışmada ikili akustik kompozisyon ve emprovizasyonlara ve özellikle kontrabas klarnete ağırlık verdi.

* * *

Oğuz Büyükberber`in görsel sanatçı yanı neredeyse müzisyen kimliği ile aynı hizada gidiyor çoğu zaman. Bir bakıma, görsellerin müzik performansı ile bir arada kullanılması çok yeni olmamakla birlikte özellikle caz müzisyenleri tarafından nispeten yeni yeni kullanılmaya başlanılan bir bileşim. Bu konuda "Belki öncüleri görsel sanatlarla bizzat haşır neşir olan müzisyenler olsa da, görebildiğim kadarıyla kendisi görsel üretmeyen müzisyenler de artık projelerine dışardan bir görsel tasarımcı ilave ederek bu alanı keşfediyorlar. Giderek hızlanan çağımız, izleyicilerin uzun konser süreleri boyunca rahatsız sandalyelerde hareketsiz bir şekilde oturarak sadece müziğe konsantre olmalarını zorlaştırıyor. Konser ve festival programcılarının sürekli olarak yeni düzenlemeler ile ilgili arayışta olmalarının temel sebebini buna bağlıyorum. Belki görsellerin canlı performanslara giderek daha sık eklenmesinin bununla bir ilişkisi vardır. Ben kendimi bildim bileli görsel sanatların i?çinde yer aldığından benim bu iki disiplinli birleştirmenin sebebi daha kişisel bir arayışa dair diye düşünüyorum." diyor sanatçımız.

Cazkolik.com / 27 Ekim 2015, Salı 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.