Tatilde Caz"zZz" Vol. 2

Tatilde Caz"zZz" Vol. 2

Bu bölümün hemen biraz altında hala yayında olan "Tatilde Caz"zZz"ın ilkini yayınlarken bu kadar ilgi göreceğini tahmin etmemiştik doğrusu ama hem çok güzel okundu-dinlendi hem güzel tepkiler geldi, madem öyle, hadi ikincisini hazırlayalım dedik ve işte aşağıda yayında. İlkini albüm bazlı ve ferah yaz müzikleri olarak hazırlamıştık, yine bu çizgiden fazla kopmadık ama bu kez albüm değil parça bazlı hazırladık ve aşağıdaki listenin bütünü yazılarıyla, müzikleriyle bir çeşit radyo programı tadı versin istedik, ama değişik bir radyo programı olsun dedik, umarız beğenirsiniz, eğer beğenirseniz bundan sonraki Vol.3`ü yaz olarak değil sonbahar olarak yayınlarız artık :) Bir de, son günlerde hepimiz daraldık, bunaldık. Bu müzikler iyi gelir umuyoruz. Cazla dolu güzel anlar dileriz. Müziğin sesini biraz açmayı unutmayın.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 26 Temmuz 2016, Salı

 


 

 

Tatilde Caz"zZz", Vol.2

 

Cecile McLorint Salvant; "Underling"

 

 

Son yılların tartışmasız en iyi kadın seslerinden. Sesinin benzersiz bir çekiciliği var. Cazın hem Amerikan orijinini hem Avrupa yanını iyi biliyor ayrıca çok `cool` bir kadın. Bu `cool`luk kavramı nedense erkeklere has kullanılır genellikle oysa Cecile McLorint Salvant bu duruşun doğuştan patent sahibi. Yaz listesine sevdiğimiz sanatçının Grammy adayı 2015 albümünden en sonda yer alan "Underling"i dinleyeceğiz. Sanatçının sesinin `colorful` halini test etmek için iyi bir örnek. Buyrun...

 

 


 

 

The Duke Ellington Orchestra; "The Queen`s Suite: Sunset and the Mocking Bird"

 

 

Yaz listesi denince aklınıza sadece hafif, uçarı-kaçarı şeyler gelmesin, hoş onlar da var ama genel maksat özellikle son günlerde içimiz iyice bezmişken biraz iyi müzik dinlemek kabilinden hasret kaldığımız müziklere doya doya kulak vermek. Bu albüm Duke Ellington`ın son dönemlerinde yazdığı çok sayıda süit tarzı bestelerin derlendiği bir çalışma ve albümün arkasında yazdığına göre bu çalışmaların çoğu aslında sanatçı öldükten sonra gün yüzüne çıkmış. Şimdi, gelin albümden "Sunset and the Mockin Bird"ü dinleyelim.

 

 


 

 

Mark Kramer Trio; "4th Movement, Allegro Assai, Exposition Transition"

 

 

Cazın klasik müzik bestelerinden aldığı ilham ve yorum çeşitliliği yüksek kalitede sükûnet arayanlar için birebir müzikler. Yıllar yıllar önce bu konuda bayraktarlığı yapan birçok duayen isme yenileri de katılıyor. Şimdi dinletmeyi istediğimiz albüm 2005 tarihli bir çalışma. Mark Kramer`ın piyano, bas, davul triosu Mozart`ın G Minor Senfonisini kaydetmiş, albümden "4th Movement, Allegro Assai"ye kulak verelim.

 

 


 

 

Luzazul; "Canvas"

 

 

Manu Chao riflerinin latin cazla birleştiği, kulakta hoş tınılar bırakın bu fikir Luzazul tarafından aynı isimle albüm haline getirilmiş. Tabii onlar biz Manu Chao rifleri kullanıyoruz demiyorlar, bu bizim yorumumuz, her ne olursa olsun, dinlemesi çok zevkli, özellikle vokalistin sesine dikkat! Albüme adını veren parça; "Canvas".

 

 


 

 

Toninho Horta; "Aquelas Colsas Todas"

 

 

Latin keyfini hemen geride bırakmayalım, Toninho Horta`ya kulak verelim, bu kez rifler falan değil doğrudan damar latin olsun. Ünlü sanatçının ta 1980 albümüne gidelim, albümün 7. parçası "Aquelas Coisas Todas"ı dinleyelim. Ustanın orkestrasının ismi Orquestra Fantasma bu arada.

 

 


 

 

DJ Maestro Opolopo Remix; "African Mailman"

 

 

Nina Simone etiyle sütüyle müziğin her türü için bitmez tükenmez malzeme. DJlere de malzeme lazım, sample lazım, Simone`dan iyi malzeme mi var? DJ Maestro büyük sanatçı hakkında yapılan remiksleri biraraya getirmiş bir albüm yapmış. İşte o albümden dikkatimizi çeken bir çalışma Opolopo Remix adıyla albümde; "African Mailman". Dinliyoruz.

 

 


 

 

Alan Baylock Jazz Orchestra; "Torque"

 

 

Tam bir yaz listesi parçası daha… Alan Baclock Jazz Orchestra hazır dün akşam İstanbul Caz Festivali`nin son konserinde TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası`nı dinlemişken yine bir orkestra müziği iyi gelir. İyi bir orkestra, taptaze icralar, tromboncu Doc Sverinsen`in konuk solistliğiyle "Prime Time" isimli albümden "Torque" yayında.

 

 


 

 

Julian Lage; "Persian Rug"

 

 

Caz gitarında hem retro tadı hem modern lezzet, hem country tınıları hem temiz notalar. İyi caz için ne ararsanız genç gitarist Julian Lage`ın son albümü "Arclight" da var, hem de bu yılın albümü. O böyle güzel müzikler kaydeder de biz görmezden gelir miyiz? Katiyen olmaz! "Persian Rug"a kulak veriyoruz. Hafiften sesi açarsanız iyi de olur!

 

 


 

 

Verneri Pohjola Quartet; "Hyperballad"

 

 

Finli trompetçi Verneri Pohjola`nın 2012 albümü "Ancient History" albümün kapağındaki kadar şeker bir çalışma. Şimdi dinleyeceğimiz müzik ise içindeki efektlerle ayrıca dikkat çekiyor, müziğin kastettiği derinliğe efektlerin katkısı mükemmel, hem iyi kullanılmış hem esprili. "Hyperballad"a kulak verelim.

 

 


 

 

Bill Charlap Trio; "It`s Love"

 

 

New York`da geçen romantik komedi, aşk filmlerini seyretmesi zevklidir bilirsiniz, bu filmlerin müzikleri de güzel seçilir. Gelin bu filmlere Woody Allen filmlerini de katalım iyice zenginleşsin. Caz piyanisti Bill Charlap tam bir New Yorker… Onun müziklerini New York sokaklarını gösteren güzel çekilmiş görüntülere koyun yerine cuk oturur. Özellikle trio formatını çok seven sanatçıyı en son Tony Bennett albümden de hatırlayabilirsiniz ama şimdi size 2004 albümü "Somewhere: The Songs of Leonard Bernstein" isimli çalışmasından "It`s Love"ı seçtik. Dinliyoruz.

 

 


 

 

Christian McBride; "My Favorite Things"

 

 

Amerikan cazın Herbie Hancock, Wynton Marsalis`te sonra yeni patronu olacak gibi görünen Christian McBride üç yıl önce "Out Here" isimli bir trio kaydı çıkarmıştı. Albümün piyanisti, ufak tefek çelimsiz görünen Christian Sands 21. yüzyılın en yetenekli isimlerinden, inanılmaz bir tuşesi var ve bize harikulade bir "My Favorite Things" dinletiyorlar, siz de bu fırsatı kaçırmayın.

 

 


 

 

Vinicius Cantuaria; "Calle 7"

 

 

Bir ara dibimizden ayırmadığımız albümlerdendi Vinicius Cantuaria`nın Bill Frisell`a kaydettiği "Lagrimas Mexicana"sı. Hala çok zevkli dinlenir diyerek "Calle 7"yi listenin bu kısmına ekliyoruz. İyi müzik başka olur!

 

 


 

 

Dorothy Ashby; "Nabu Corfa"

 

 

İyi hissetmeyi kim istemiz, hele şu sıralar… Arpist Dorothy Ashby galiba formülü bulmuş ve bize "Feeling Good" isimli albümünü kaydetmiş. Arp zor enstrüman ama Ashby akıllı çözümler üretmiş, latin ritmler, arp arpejleri derken dinlemesi keyifli bir müzik ortaya çıkmış, takdim bizden karar sizden; "Cabu Norfa"

 


 

 

Chris Potter; "The Source"

 

 

Onbeş yıl önceye uzanalım. ZÇamanın genç saksfonistelerinden Chris Potter`ın "Grattude" albümüne. En snob cazseverin dahi gıkını çıkaramayacağı bir tenor soundu. Son İstanbul konseri hala aklımızdaki en iyi konserler arasında. Adamın boşu yok! Girin Amazon`a 5 yıldızdan aşağı vereni siteden kovuyorlar. Öyle ama. Biz lafı uzatmayalım, sizi müziğe davet edelim.

 

 


 

 

Arne Domnerus; "Limehouse Blues"

 

 

Arne Domnerus İsveç`in ve dünyanın saksofon ustalarından. 2008 yılında hayata veda eden usta sanatçı en çok "Jazz at the Pawnshop" albümleriyle bilinir. Aslında tek kayıt ama bu klüp kaydından sonradan bir albüm daha çıkarmakla birlikte işin doğrusu ve öncüsü 19777 tarihli olan albümdür. Bu albümün çok kaliteli olarak bilinmekle birlikte neticede bir el kayıt cihazı olan Nagra ile kaydedildiği ve caz tarihinin en güzel kayıtlarından biri olduğu söylenir. Tabii biz burada digital versiyonunu yüklüyoruz.

 


 

 

Shaun Martin; "7 Summers"

 

 

Bakın, yine az tanınan isimler Shaun Martin Trio ve albümü "7 Summers" geçen sene çıkmış ama çok sıkı bir kayıt. Hem post bop caz hem Hip Hop. Özelikle piyanoda Martin nefes kesiyor. Temposu ayrıca konuşulmalı. Seçtiğimiz "Lotus" ise albümün en güzel kayıtlarından.

 

 


 

 

Bonus Track

 

 

 

Cazkolik.com / 26 Temmuz 2016, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.