Terrace Martin; Amerikalıların Aydın Esen'i ve daha fazlası

Terrace Martin; Amerikalıların Aydın Esen'i ve daha fazlası

 

Terrace Martin'in yeni albümü "Curly" çıktı

 

 

Bir caz haber ve içerik portalında yeni albümü kesinlikle yer alması gereken isimlerden biridir Los Angeles'lı multi enstrümanist, yapımcı, rapçi, caz müzisyeni vs Terrace Martin.

 

Caz davulcusu baba ve şarkıcı anneden harika çocuk olarak doğan Martin kendini 'zamanımın müziği olduğu için hip-hop parçalar üretmeye başladım ama caz sevgimi hiç kaybetmedim' diye tarif ediyor. Kariyerinde, evet, rapçi olarak becerilerini Snoop Dogg, Busta Rhymes, Lalah Hathaway, Raphael Saadiq, Charlie Wilson, Stevie Wonder ve Emotions gibi yıldızlara ödünç verdi ama cazla ilişkisinden hiç kopmadı.

 

Los Angeles müzik endüstrisinin en fazla tercih edilen isimlerinden birine dönüşen Martin lisede okurken okulun caz grubunun başındaydı. Hollywood çevresinde olması onu Jay Leno gibi yıldız bir TV'ci ve Billy Higgins gibi önemli caz müzisyenleriyle bir arada olmaya yöneltti. Hayalinde hep caz çalmak vardıysa da dönem rap dönemi idi ve o da öyle yaptı ama rol modelleri rapçiler kadar Miles Davis, Charlie Parker, Jackie McLean, John Coltrane, Herbie Hancock, Sonny Stitt, Grover Washington, Jr., Dr. Dre, Dj Quik, Battlecat, Premier, Pete Rock idi.

 

Terrace Martin tam bir klavye dahisi olarak becerilerini rap ile caz arasında kullanmaya devam ediyor. Sanatçının yeni albümü "Curly" bugün çıktı.

 

 

Yeni albümde müthiş işbirlikleri

 

 

Martin yeni albümünde ünlü caz müzisyenleriyle işbirliği yapmış. Bu isimler arasında Cory Henry, Larry Goldings, Kamasi Washington gibi yıldız isimler var.

 

Terrace Martin ve rap ile caz arasındaki ortaklığa yönelen diğer LA müzisyenleri Kamasi Washington, Robert Glasper gibi isimlerle organik bir ekip gibi çalışan sanatçı sık sık bu isimlerle aynı albümlerde yer alıyor.

 

 

 

LA tarzı jazzy groove

 

 

Bu yetenekli sanatçılar sayesinde bu bölgeden yeni bir müzikal anlayış yayılmaya başladı. 2020 yılında yayınlanan "Dinner Party"de Glasper ve Kamasi ile 9th Wonder gibi isimlerle sokağın sesini de içine alan yoğun bir müzik akışı oluşturdular. Martin'in klavye sihirbazlığı, Kamasi'nin saksofonu ve başka enstrümanlar, bazen rap seslerle bir tür saykodelik bir caz oluşturan sanatçılar son yıllarda bölgenin bu karakteristik müziği üzerine epey vakit ayırdı. Klasik bir caz olmaması nedeniyle bilindik caz festivallerinden tutun Burning Man gibi yeni nesil kült festivallere kadar her yerde çaldılar.

 

Bir çok caz tarihçisi diyor ki, Miles Davis günümüzde hâlâ çalıyor olsaydı kesinlikle bu çocuklar gibi çalardı. Öyle midir, değil midir emin olması zor ama şüphesiz kan çekiyor.

 

 

Aydın Esen benzetmesi nereden çıktı?

 

 

Bu aslında adı üstünde bir benzetme, müzikleri benziyor değil ama mutlaka birbirlerini iyi anlayacak iki keskin yaratıcı, hatta Martin'de fazlası var. Gerçek bir klavye sihirbazı ama alto saksofonda çok 'beter' bir icracı, bir anda mikrofonu alıp rap/hip hop yapmaya başlayan bir şarkıcı, diğer enstrümanların başına da aynı yetkinlikte oturan biri. Bunların yanında, endüstrinin 'production' tarafında da aynı yetkinlikte bir yapımcı, aranjör ve aklınıza ne gelirse ve daha 44 yaşında, çok genç. Görün bakın ondan daha neler duyacağız. Terrace Martin, bir yerde, ürettiği sınırsız sayko groove'larla aynı anda hem Quincy Jones gibi bir yapımcı, hem Miles gibi bir vizyoner, hem Ertegün kardeşler gibi müziği iyi koklayan biri ve hem de sahnede müthiş bir müzisyen. Ve maalesef bu adamı Türkiye'de henüz izleyebilmiş değiliz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 28 Temmuz 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

 • Instagram
 • Email

YORUMLAR

 • Metin Nurbeyler
  28 Temmuz 2023 Cuma 05:14

  Sayın Ertaşkan, caz özelinde ve yeni nesil müzik genelindeki yeni sanatçılardan, yeni çalışmalardan bahsetmeniz onları önümüze getirmeniz bizi çok çok mutlu ediyor. Günlük hay huy koşuşturmasından sonra müzikte yeni ne var ne yok diye fazla zaman ayıramıyoruz. Önceleri bildiğiniz gibi bu işi TRT3 Stüdyo FM yapardı. Kendi gitti ismi kaldı yadigar. Bu arada farkettim ki Jam Session'daki David Sanborn abimiz "Kutsal Hazine Avcıları'ndan fırlayıp stüdyoya konuşlanmış Harison Ford' ne kadar benziyormuş. Değil mi? Emekleriniz için tekrar teşekkürler, başarılar..

  Bu Yoruma Cevap Yazın »
 • Feridun Ertaşkan
  29 Temmuz 2023 Cumartesi 08:54

  Metin Bey merhaba, destekleyici sözleriniz için teşekkür ederim, moral verdiniz. Haklısınız, Stüdyo FM bir dönem nadir kaynaklarımızdan biriydi, şimdi onun yerini bizler doldurmaya çalışıyoruz. Cazkolik'te yazdığım müzikleri ve daha fazlasını ayrıca ben de TRT Radyo-3'teki CAZ ALMANAK isimli programımda yorumlayarak yayınlıyorum. Dilerseniz oradan da takip edebilirsiniz. Her Çarşamba saat 19:00. Sevgiyle kalın. Feridun.

  Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.