Time Dergisi`nden "Elektrik gitarın en iyi 10 ismi"

Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


Time Magazine dergisinin yazarlarından Josh Tyrangiel Ağustos sayısına “En İyi 10 Elektrik Gitarist” listesi hazırlamış. 1’den 11’e uzanan bu listede ufak açıklamalar da bulunuyor. Ben çok merak ettim. Listeyi gözden geçirirken sizlerle de paylaşmak istedim.

Time’ın Top 10’u

01.   Jimi Hendrix – tartışmasız
02.   Slash
03.   B.B. King
04.   Keith Richards
05.   Eric Clapton
06.   Jimmy Page
07.   Chuck Berry
08.   Les Paul
09.   Yngwie Malmsteen – listede yenilik olsun diye
10.   Prince
11.   Johnny Ramon – rock’un gösterişli zamanlarından

Bu listeyi son anda cazdan 3 ilave isimle 14’e çıkaran yazar Nyguyen Le, Bill Frisell ve John McLaughlin’i ilave etmiş. Demiş ki; "Nguyên Lê? Paris doğumlu, Vietnamlı. Bir düzine albümü arasından yazarın seçtiği bu listeye girmesine neden olan Purple: Celebrating Jimi Hendrix, en iyi Jimi Hendrix tribute CD’si."

Dinleme önerisi; "Purple Haze" veya "Voodoo Child"

Bill Frisell; Yaşayan en geniş alanda müzik yapan müzisyen diye tanımlanıyor. Yumuşak tonlu, çaldığı her parçaya sınırlara aldırmadan takılıyor. Ne kadar geniş derseniz cazdan country’e, rock’dan ortadoğu’ya. Örnek ister misiniz: "Go West: Music for the Films of Buster Keaton"; "Floratone"; "With Dave Holland" ve "Elvin Jones; Nashville".

John McLaughling; Sadece elektrik gitaristler arasına almak yetmez, world-fusion akustik ilahı. Miles Davis, Joe Zawinul, Chick Corea, Tony Williams gruplarında çalarak jazz fusion’un doğumuna yardımcı oldu.

Sevgilerimle…
Zuhal Focan
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • FATİH VOLKAN YENİTÜRK
    04 Eylül 2009 Cuma 04:00

    Seçkileriniz gerçekten doğru ve güzel,ben yeni üyeyim vejazz gitarda ilk Chuck BERRY,John Lee Hooker dinledim.Birde B.B king dinliyorum.Jazz gitaristi derken Önder FOCAN hocamızda swıng alaturka da harikalar yarattı bende özendim kendime bir jazz gitar alarak bu işe sarılmak niyetindeyim.Hele emekli olunca vede yaşarsam cazı kendim çok sevdiğim gibi sevdirmeyede niyetim var.Bu arad ben evde kahvaltıyı caz dinleyerek yapıyorum. sevgiler

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X