Tore Johansen`le birlikte vereceği konser öncesinde Ozan Musluoğlu ile konuştuk...

Tore Johansen`le birlikte vereceği konser öncesinde Ozan Musluoğlu ile konuştuk...

Sevgili cazseverler, hızla sürmekte olan caz festivalinin en dikkat çeken bölümü -özellikle cazseverler açısından elbette- European Jazz Club adı altında gerçekleşen konserler. Bu konserlerden biri de 13 Temmuz Salı günü gerçekleşecek olan Ozan Musluoğlu Quartet’in Norveçli trompetçi Tore Johansen ile Salon’da vereceği konser. Konsere 2 gün var Cazkolik olarak sevgili Ozan Musluoğlu ile ’konser öncesi özel’ kapsamında mini bir söyleşi gerçekleştirdik. Cazkolik olarak yapılacak olan konseri, Ozan’ın kendi gözlerinden sizlere aktarmak. Ozan’ın Tore Johansen ile sahnedeki işbirliğini daha konser yapılmadan sıcaklığını hissettirmek istedik. Birazdan okuyacağınız bu mini söyleşi konsere gidecek ve tabii gidemeyecek olanlar için oldukça bilgilendiric, aydınlatıcı olacaktır umuyoruz.


Ozan Musluoğlu; "Tore ile çok keyifli bir ensemble

yakalayacağımıza eminim..."

Cazkolik: Geçen yıl yayınladığın albümünün ardından albümündekine benzeyen bir beşliyle Salı günü sahne alacaksın, önce cazseverler neler dinleyecek diye sorsak? Bize konserle ilgili öncesinde ne gibi bilgiler verebilirsin? Bir setlist ile mi çalacaksınız, senin albümden mi, emprovize mi? Böylesi açılardan...

Ozan Musluoğlu: Konserde, birinci ve ikinci albümümdeki parçalarımın yanı sıra Tore’nin parçalarının ve çok sevdiğimiz caz standartlarının da içinde bulunduğu bir repertuar çalmayı planlıyoruz. Grup arkadaşlarımı çok seviyorum, hepsi ayrı ayrı çok değerli ve çok iyi müzisyenler, uzunca bir süredir hep beraber çalıyoruz. Piyanoda BURAK BEDİKYAN, tenor saksafonda ENGİN RECEPOĞULLARI ve davullarda FERİT ODMAN var. Ayrıca "SALON" oldukça keyifli bir yer, orada çalmak için adeta sabırsızlanıyoruz :)

Cazkolik: "European Club" kapsamındaki festival konserinde sahneyi yaşıtın Norveçli Tore Johansen’le paylaşacaksın, bu birlikteliğin nasıl geliştiğini, nasıl bir araya geldiğinizi senden ögrenebilir miyiz?

Ozan Musluoğlu: Tore ile sadece mail ortamında konuşabildik bu güne kadar. 3-4 hafta kadar önce parçalarımızı birbirimize mail ortamında gönderdik. Pazartesi uzun bir prova bizi bekliyor, çok eğlenceli olacağa benziyor.  :)

Cazkolik: Tore genç bir isim, 2003 tarihli albümü "Windows"u halen severek dinlerim, şimdi galiba Steve Swallow ile bir albümü çıktı, senin önceden takip ettiğin müzisyenlerden miydi ve karşılıklı bir etkileşim yakalayabilecek misiniz, ne dersin? Mesela bundan sonra burada olsun, Avrupada olsun beraber bir şeyler yapmaya devam temeyi ister misin?

Ozan Musluoğlu: Tore çok iyi bir trompetçi ve iyi bir müzisyen. Bundan sonra ne olur ne biter hiç düşünmedim desem... ama çok keyifli bir ensemble yakalayacağımıza eminim. Onunla İKSV aracılığı ile tanıştık ve bütün temasları da onlar sağladı. Tüm çaba ve emekleri için İKSV ailesine, Gülüm’e ve Harun’a ayrı ayrı teşekkür etmek istiyorum.

Cazkolik: Son soruyu seninle ilgili soralım; festival konserlerini takip ediyorsundur mutlaka, hangilerini izleme fırsatın oldu ve genel izlenimlerin neler, öğrenebilir miyiz?

Ozan Musluoğlu: Festival gayet keyifli gidiyor. Chick Corea, özellikle Christian inanılmazdı. Konser öncesi Christian Mcbride ile DRUM&BASS MAGAZINE için çok özel bir röportaj yaptım ve önümüzdeki sayıda okuyucuları ile buluşacak.

Stanley Clarke harika gidiyordu ama yağmurun azizliğine uğradı. (Dolaylı olarak bizde :) uzun zamandır bu kadar ıslanmamıştım.

İmer Demirer & Enrico Rava müthişti, ertesi gün Stefano Bollani & Enrico Rava farklı bir performanstı ama ben eğlendim :)

Imogen Heap şahaneydi :)

Cazkolik.com / 11 Temuz 2010, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X