Yıldızlar topluluğu SFJAZZ Collective'den yeni konser albümü

Yıldızlar topluluğu SFJAZZ Collective'den yeni konser albümü

 

Yirmi yıl önce yola çıkan yıldızlar topluluğu canlı kayıtlardan oluşan arşivini giderek zenginleştiriyor

 

 

SFJazz Collective, San Francisco'nun dünyaca ünlü kırk yıllık caz merkezi SF JAZZ Center'ın allstar grubunun adı. Bu grup Türkiye'de konser verdi, galiba bir konser de tam gerçekleşecek iken sebebini hatırlamıyoruz ama konser iptal olmuştu.

 

SF JAZZ Center zamanda kendi adıyla anılan bir festivalin de sahibi. Yani, caz festivali ve bu merkez Amerikan caz sahnesinin öncüleri durumunda. Bu önemli merkez yıllar önce kendi adını taşıyan bir caz grubu kurdu ve adını SF JAZZ COLLECTIVE koydu. Grup, her biri Amerikan ve dünya caz sahnesinin önemli isimlerinden oluşan yıldızlar topluluğu olarak ve 2004 yılından beri canlı konser albümleri yayınlıyor. Her albüm geleneksel caz üzerine inşa edilmiş bir modernizme sahip ve kendilerine açtıkları özel alan ise doğaçlama cazla daha fazla ortaya çıkıyor. Zaten, grubun üyelerinin bireysel albümlerine bakın, hepsi kendi başlarına bu çizgide müzik yapan isimler.

 

 

SF JAZZ Collective tam bir yıldızlar topluluğu

 

 

Peki, bu yeni canlı performans albümünde sahne alan isimler kimler? Tenor saksofonda Chris Potter ve David Sanchez, vibrafonda Warren Wolf, piyanoda Edward Simon, kontrbasta Matt Brewer ve davulda Kendrick Scott.

 

SFJazz Collective, baştan itibaren, Joshua Redman, Bobby Hutcherson, Joe Lovano, Mark Turner, Nicholas Payton, Dave Douglas, Avishai Cohen, Renee Rosnes, Brian Blade, Obed Calvaire ve Eric Harland gibi önemli müzisyenlerin de yer aldığı yıldızlardan oluşan bir kadro oldu. Bu müzisyenler kendi bestelerinin yanında Ornette Coleman, John Coltrane, Thelonious Monk, Stevie Wonder, Chick Corea, Joe Henderson, Miles Davis, Antônio Carlos Jobim, Sly the Family Stone gibi ünlü isimlerin müziklerinin kayıtlarını gerçekleştirdi.

 

SFJAZZ Collective her sene sonbahar aylarında, tıpkı geçen Ekim ayında olduğu gibi, SFJAZZ Center'daki Miner Oditoryumu sahnesinde gerekleştirdiği dört gecelik rezidans sırası kaydedilen canlı kayıtları sınırlı sayıda CD olarak yayınladı. Yani, CD olarak satın almak istiyorsanız acele etmenizde fayda var. Ayrıca albümde, Billie Holiday'in “God Bless The Child” ile Earth, Wind Fire'ın “That's The Way Of The World” ve Donny Hathaway'in “Someday We’ll All Be Free” adlı iki parçalık karışık zamansız klasiklerine modern yaklaşımlar içeriyor.

 

Toplam sekiz parçadan oluşan albümde, özel fotoğraflar, Marcus Crowder'ın makalesi ve Collective üyelerinin aranjmanları hakkında görüşlerini aktaran 24 sayfalık bir kitapçık var. Eğer CD almak istiyorsanız sfjazz.org adresinden temasa geçebilirsiniz. Eğer kaydın LP'si çıkacak ise o bilgiyi de o sayfadan elde etmeniz mümkün.

 

Albüm: SFJAZZ Collective "New Works / Classic Reimagined, Live 2022 SFJAZZ Center"
Müzisyenler:
Chris Potter tenor saxophone
David Sánchez tenor saxophone
Warren Wolf vibraphone
Edward Simon piano
Matt Brewer bass
Kendrick Scott drums
SFJAZZ Records, 2023
CD satış fiyatı: Üye olmayanlar için 15 $, olanlar için 13.5 $

 

Cazkolik.com / 17 Mart 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.