Yusuf İslam (Cat Stevens) 1970'lere damga vuran şarkılarını 50. yılında yeniden kaydetti

Yusuf İslam (Cat Stevens) 1970'lere damga vuran şarkılarını 50. yılında yeniden kaydetti

1970 yılında yayımlanan ve Yusuf İslam (Cat Stevens)'ı süperstara dönüştüren albümü “Tea For The Tillerman”in yeniden kaydedilen versiyonu “Tea For The Tillerman² albümü Universal Music firmasından çıktı. Efsane albüm 50. yılında yeniden hayal edilerek kaydedilen yeni hali dijital platformlarda yayında.

 

Yılların yorgunluğu sesine yansımış da diyebilirsiniz olgunluk katmış da tercih sizin

 

Bu tür albümleri orijinaliyle beraber dinlemenin faydası geçen zamanın sesteki izlerini takip etmeyi kolaylaştırıyor. Birkaç yıldan söz etmiyoruz, tam elli yıl! Sesi elbette değişecek.

 

22 yaşındaki sesiyle 72 yaşındaki sesini aynı şarkılarda yeniden dinlemek ilginç bir tecrübe. Yusuf İslam albümün orijinalindeki 11 şarkıyı yeniden ve sırasını dahi değiştirmeden yorumlamış ki bu da cesur bir davranış, türlü sebeple onu değil bunu söyliyim diyerek seçebilirdi, dememiş! Stevens bu sayede bize zamanın kült bir şarkıcının sesi ve tavrı üzerindeki etkisini net bir şekilde gösteriyor. Bu albüm yetmişler ve sonrasında muazzam etki üretmiş, sayısız alanda ticari ya da ticari olmayan farklı amaçlarla kullanılmıştı. Güçlü popüler bir arka plan oluşturan müzikler sonraki nesiller için ilham kaynağı olmuştu.

 

Albüm fikri ilk kez Yusuf ve oğlunun albümün ellinci yılını kutlama üzerine gerçekleştirdiği sohbetlerde ortaya çıkmış. Gelişen fikir, şarkıların yeniden hayal edilerek kaydedilmesi olarak gelişti. Paul Samwell-Smith ile iletişime geçildi ve 2019 yazında Fransa'nın güneyindeki La Fabrique Stüdyolarında bir haftalık rezervasyon yapıldı.

 

11 şarkının çoğu Stevens'ın 22 yaşında 60'lar sonu Soho ortamında yazdığı bestelerden oluşturuyor ancak bu eserler aradan geçen onca senenin ardından taze bir bakış açısıyla tekrar yorumlanıyor. Şimdiden yazıldıkları dönemin ve diğer dönemlerin en iyi şarkıları arasında gösterilen bu orijinal kayıtlar, günümüzde hala geçerli olan ve şarkı yazarlığı için adeta bir sözlük görevi üstlenen bu besteleri bir kez daha gün yüzüne çıkarıyor.

 

Cat Stevens bu albümle ilgili şöyle söyledi “Şarkı yazarlığı maceram Tillerman ile kısıtlı olmamasına rağmen, bu albümdeki şarkılar şu an olduğum kişiyi tanımladı ve gizemli hayat yolculuğuma ışık tuttu. 1970 yılında Willesden'deki Morgan Stüdyoları'nda kaydedildiği günden bu yana Tillerman kendi ağırlığını oluşturdu ve pek çok insanın hayatına film müziği oldu. Tea For The Tillerman², tıpkı kaderin kendi yolunu bulması gibi verdiği mesajın tekrar ortaya çıkma zamanının geldiğini düşündü.”

 

Cazkolik.com / 25 Eylül 2020, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.