> Şehrin Caz Hali...

> Şehrin Caz Hali...

(Bu yazıya ait okunma rakamları 14 Şubat 2011 tarihinden sonrasına aittir.)


Merhabalar,

Yazın tüm hızıyla devam ettiği bu sıcak günlerde ortalık caz konusunda biraz sessiz ve durgun. Ama bu sessizlik bir fırtına öncesi sessizliği. Nardis 4 Eylülde başlayacak, program çalışmaları yol aldı bile. Bu arada 15-25 Ekim tarihleri arasında yapılacak 19. Akbank Caz Festivali’nden de güzel haberler aldım. Herkesi çok heyecanlandıracak konserler olacak bunlar. Belli olanlar arasında Terje Rypdal & Ketil Björnstad, Cecil Taylor, Joe Lovano Us Five, Marilyn Mazur ve Richard Bona adları var.

Festivalin en heyecan verici isimlerinden biri Cecil Taylor. Tarzıyla tüm kalıpları yıkan, eleştirmenler tarafından avangart cazın yaratıcılarından biri olarak tanımlanan piyanist “Best Large Ensemble” dalında Grammy ödülü kazandı. Ünlü saksofon sanatçısı Joe Lovano ve ekibininse coşkulu, dinamik ve heyecan verici performansını ayakta alkışlayacaksınız.

Kuzey Avrupa cazının en üretken isimleri arasında yer alan Norveçli gitarist Terje Rypdal ile aranjör, kompozitör ve piyanist Ketil Bjørnstad’ı aynı sahnede izleyeceğimiz konseri de ajandanıza mutlaka not edin. Bu konserde akustik piyanonun saf ve melodik dünyası ile elektrikli gitarın sert mizaçlı, keskin ve tavizsiz karakterinin etkileyici buluşmasına tanık olacağız.

Akbank 19. Caz Festivali’nin bir diğer konuğu olan dünyaca ünlü  perküsyon sanatçısı Marilyn Mazur; ziller, çıngıraklar, ağaç vurmalılar ve davullar arasında kaybolan sıra dışı performansıyla size müzikal serüvenlerinden bir seçki sunacak. Bu yıl bascılardan yana yüzümüz güldü. Stanley Clarke, Marcus Miller ve Victor Wooten’dan sonra Akbank Caz Festivali’nin en unutulmaz performaslarından biri olacağına şimdiden kesin gözüyle bakılan Kamerun kökenli basçı Richard Bona ise caz severleri bas gitarın müzikal coğrafyasında renkli bir gezintiye çıkaracak.

Konserler dışında çeşitli workshop ve panellerin de düzenleneceği festivalin bu yılki mekanları; Aya İrini Müzesi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, Akbank Sanat Merkezi, Babylon, The Seed ve Ghetto olacak.

Slogan ise bence gerçekten tuttu; “Şehrin Caz Hali”. Bir şehir festivali olan bu festival gerçekten çok başarılı… Tarihleri ve diğer konserleri de ileriki günlerde belli oldukça sizlerle paylaşacağım.

Sevgilerimle…
Zuhal Focan
focan@nardisjazz.com

Cazkolik.com

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Zuhal Focan

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.