7. Akra Caz Festivali Antalya'yı cazın başkenti yapacak

7. Akra Caz Festivali Antalya'yı cazın başkenti yapacak

 

Antalya Akra Caz Festivali, caz ve dünya müziğinin ünlü isimlerini yedinci kez buluşturacak

 

 

Dünyaca ünlü turizm şehrimiz Antalya'yı çağdaş müzikle buluşturan festival ülkenin dışına taşan bir üne sahip.

 

Çağdaş cazın yanı sıra funk, rock, latin, soul, pop ve elektronik tarzları harmanlayan performanslarla izleyici karşısına çıkmaya hazırlanan festivalin yedincisi 24 Mayıs - 12 Haziran 2024 tarihleri arasında Akdeniz’in ve Bey Dağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde Akra Hotel‘in açık hava sahnesinde gerçekleşecek.

 

Festivalde bu yıl sahne alacak sanatçılar ve gruplar arasında; Dany Brillant, Ibrahim Maalouf, Igor Butman, Larisa Dorina, Moskova Caz Orkestrası, Aziza Mustafa Zadeh, Ralf Cetto, Simon Zimbardo, Kerem Görsev, Ferit Odman, Volkan Hürsever, Engin Recepoğulları, Barış Doğukan Yazıcı, Bulut Gülen, Judith Hill, Eggmann Quartet, Esra Gürçay Quintet, Dila Bahar Quartet, Nubya Garcia, Fazıl Say, Eylül Ergül, Akra Jazz Band, Çağlayan Yıldız, Serdar Barçın, Ozan Çelikel, Barış Dağhan ve Yekta Kopan bulunuyor.

 

Akra Hotel tarafından düzenlenen festivalin biletleri Biletix gişelerinden ve biletix.com adresinden alınabilir.

 

 

Antalya'da deniz, yaz ve jazz

 

 

 


 

 

Dany Brillant

 

 

 

Festivalin açılışını yeni nesil Frankofon müziğin önde gelen şarkıcısı Dany Brillant yapacak. Elvis Presley ile Johnny Hallyday'in ikibinlerdeki French-Latin karışımı bir tarzı başarıyla yansıtan sanatçı Küba, Porto Riko, Akdeniz ve Fransız ritimlerini cazla harmanladığı, şarkıları ve danslarıyla sahnede güçlü bir enerji üreten parçalarla 24 Mayıs akşamı festivalin açılışını yapacak.

 


 

 

Ibrahim Maalouf

 

 

 

Bu sene Antalya Akra Caz Festivali'nin Fransız karakterine sahip bir diğer önemli ismi trompetçi Ibrahim Maalouf. Caz, rock ve dünya müziğini kendine has bir stille aktaran Maalouf 17 albüm ve Grammy adaylığının ardından “Ibrahim Maalouf and The Trumpets of Michel Ange” projesiyle 26 Mayısta festival sahnesinde olacak.

 


 

 

Larissa Dolina, Igor Butman ve Moskova Caz Orkestrası

 

 

 

Festivalin daimi konuklarından, dünyaca ünlü saksafon sanatçısı, Rusya’nın caz elçisi Igor Butman ve usta isimlerle dolu Moskova Caz Orkestrası’na ünlü Rus caz şarkıcısı Larisa Dolina’nın eşlik edeceği konser 29 Mayıs akşamı festival sahnesinde olacak.

 


 

 

Aziza Mustafa Zadeh

 

 

 

Festivalin bir diğer konuğu ise, Azerbaycan caz müziğinin dünya çapında ilgi gören yıldız ismi, güçlü sesiyle dinleyenleri büyüleyen piyanist, besteci ve şarkıcı Aziza Mustafa Zadeh olacak. 31 Mayıstaki konserde Aziza'ya basta Ralf Cetto, vurmalılarda Simon Zimbardo eşlik edecek.

 


 

 

Kerem Görsev

 

 

 

Türk caz dünyasının önde gelen ismi Kerem Görsev son albümü “Lost Ghost”un Türkiye prömiyeriyle 1 Haziran akşamı Antalyalı cazseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. Konserde Görsev'e kontrbasta Volkan Hürsever, davulda Ferit Odman, saksafonda Engin Recepoğulları, trompette Barış Doğukan Yazıcı ve trombonda Bulut Gülen eşlik edecek.

 


 

 

Judith Hill

 

 

 

Festivalin bir diğer sürprizi şarkıcı ve söz yazarı Judith Hill. Morgan Freeman’ın Oscar ödüllü “20 Feet from Stardom” belgeselinde seslendirdiği “Desperation” şarkısıyla 2015 Grammy En İyi Müzik Filmi Ödülü kazanan Hill 6 Haziranda Antalyalılarla buluşacak.

 


 

 

Nubya Garcia

 

 

 

Festivalin bir diğer büyük yıldızı Nubya Garcia olacak. İngiliz caz sahnesinin son yıllarına damga vuran sanatçı Türk cazseverin de çok sevdiği isimlerden biri. Modern caz sahnesinin heyecan verici ismi 8 Haziran gecesi cazseverlerle buluşacak.

 


 

 

Fazıl Say

 

 

 

Antalya Akra Caz Festivali bir gelenek olarak kapanış konserlerinden hep Fazl Say'a yer veriyor. Gelenek bu sene de değişmeyecek ve ünlü sanatçı 11-12 Haziran akşamları iki konser verecek. Fazıl Say bu kez sadece kendi besteleri veya klasik müzik değil Gershwin gibi büyük caz bestecilerinin eserlerini de seslendirecek. Say’a, gitarda Çağlayan Yıldız, davulda Ferit Odman, saksafonda Serdar Barçın, trompette Barış Doğukan Yazıcı, trombonda Ozan Çelikel, basta Barış Dağhan’dan oluşan Akra Jazz Band, vokalde Eylül Ergül eşlik edecek.

 


 

 

Akra Genç Caz: Eggman Quartet, Dila Bahar Quartet, Esra Gürçay Quintet

 

 

 

Akra Caz Festivali, “Akra Genç Caz” konserleri ile genç müzisyenleri cazseverlerle buluşturmaya devam ediyor. İKSV işbirliği ile İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Genç Caz+ yarışmasına katılan grupların yanı sıra Antalya’dan grupların da davet edildiği konser 7 Haziran akşamı gerçekleşecek.

 


 

 

Festival Programı:

 

 

Dany Brillant
24 Mayıs 2024, 20:30, Akra Hotel, Antalya

 

İbrahim Maalouf and the Trumpets of Michel-Ange
26 Mayıs 2024, 20:30, Akra Hotel, Antalya

 

Igor Butman ve Larisa Dolina / Moskova Caz Orkestrası
29 Mayıs 2024, 20:30, Akra Hotel, Antalya

 

Aziza Mustafa Zadeh Jazz Trio
31 Mayıs 2024, 20:30, Akra Hotel, Antalya

 

Kerem Görsev Sextet
1 Haziran 2024, 20:30, Akra Hotel, Antalya

 

Judith Hill
6 Haziran 2024, 20:30, Akra Hotel, Antalya

 

Akra Genç Caz
7 Haziran 2024, 20:30, Akra Hotel, Antalya

 

Eggmann Quartet
Egemen Tosunbaş, Elektrik Gitar
Berkay Sümbül, Davul
Cenk Koç, Elektrik Bas
Kemal Ergün, Tenor Saksafon

 

Esra Gürçay Quintet
Esra Gürçay, Vokal
Peter Shalamov, Klavye
Kıvanç Nadir, Gitar
Mikhail Pashkov, Kontrbas
Simon Shiriaev, Davul

 

Dila Bahar Quartet
Dila Bahar, Vokal
Anıl Tuncer, Piyano
Barış Dağhan, Bas
Mehmet Ali Şimayli, Davul

 

Nubya Garcia
8 Haziran 2024, 20:30, Akra Hotel, Antalya

 

Fazıl Say
11-12 Haziran 2024, 20:30, Akra Hotel, Antalya

 


 

 

Akra Caz Festivali'nin bomba bir haberi daha var; JAM SESSION '24

 

 

 

 

Akra Caz Festival yönetimi festival içinde bir festival daha hazırladı

 

 

Geçen sene büyük ilgi gören Jam Session gecelerinin ev sahibi Akra Otel bünyesinde yıl boyu çok sayıda caz yıldızını ağırlayan The 251 Soul Club olacak.

 

Açıldığı günden itibaren Antalya ve Akdenizin vazgeçilmez caz mekânlarının başında gelen The 251 Soul Club festival kapsamında gerçekleşecek renkli jam session geceleriyle festivalde sahne alan dünya yıldızlarını ve farklı isimleri konserlerin sonunda yeniden izleme imkanı sunarken, öte yandan, ayrı programlarla festivalin zenginliğine zenginlik katacak.

 

Caz tarihinde Jam Session geleneğinin önemini bilen caz dinleyicisi festival akşamında izlediği konserin ardından The 251 Soul Club da unutulmaz caz anlarına tanık olma fırsatı bulacak.

 

 

The 251 Soul Jam Session '24 gecelerinde hangi sanatçıları izleyeceğiz?

 

 

 

24 Mayıs gecesi gitar virtüözü Cenk Erdoğan ve Akra Jazz Band sahne alacak.

 


 

 

26 Mayıs gecesi Ece Göksu'nun sesinden caz klasiklerine Akra Jazz Band eşlik edecek.

 


 

 

29 Mayıs akşamı davulcu Eduard Zizak'ın performansına yine Akra Jazz Band'ın eşliğini izleyeceğiz.

 


 

 

31 Mayıs akşamı caz müziğine Türk füzyon tadını katan saksofon ustası Anıl Şallıel'i Akra Jazz Band evsahipliğinde izleyeceğiz.

 


 

 

1 Haziran akşamı Ozan Çelikel, Çağlayan Yıldız, Anıl Tuncer, Barış Dağhan ve Kuzey Yılmaz'dan oluşan Akra Jazz Band'ın repertuvarını dinleme imkanı bulacağız.

 


 

 

6 Haziran akşamı Türk caz müziğin trompet ustalarından Şenova Ülker'in caz gecesine yine Akra Jazz Band ev sahipliği yapacak.

 


 

 

7 Haziran gecesi Jam Session'da gitar ustası Önder Focan'ı izleme imkanı bulacak caz dinleyicisi.

 


 

 

8 Haziran akşamı caz ve soul füzyon vokalin Türkiye'deki nadir seslerinden Elif Çağlar'ın vokal ustalığını yine Akra Jazz Band evsahipliğinde izleme imkanı bulacağız.

 


 

 

11 ve 12 Haziran akşamları enstrümanının üç virtüöz ismi; piyano ve klavyelerde Çağrı Sertel, elektrik basta Alp Ersönmez ve davulda Volkan Öktem Jam Session '24 gecelerinin kapanışını yapacak.

 


 

Alttaki videoda Igor Butman ve Moskova Caz Orkestrası'nın geçen sene verdiği konseri izleyebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 15 Nisan 2024, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.