Bilmeceli, eğlenceli, hatta, işin içinde ünlü bir Türk müzisyenin de olduğu bir all-star caz albümü. Bütün sırlar yazıda 🧐

Bilmeceli, eğlenceli, hatta, işin içinde ünlü bir Türk müzisyenin de olduğu bir all-star caz albümü. Bütün sırlar yazıda 🧐

Pandemi yüzünden all-star türü üstün nitelikli müzisyenleri buluşturan grupların yeni albümlerinden mahrum kalmıştık.

 

Normale dönüyor olmalıyız ki her cazseveri heyecanlandıracak bir yeni albüm müjdesi geldi.

 

Trompetçi Alex Spiagin, tenor saksofoncu Seamus Blake, piyanist David Kikoski, basçı Boris Kozlov ve davulcu Donald Edwards'dan oluşan OPUS 5 aynı isimle 2011, 2014 ve 2017 yıllarına ait üç albümün ardından yeni çalışmasını 3 Haziranda duyurdu.

 

All-star neye denir? Her biri alanında yıldız ismin bir araya gelmesine, kabaca böyle diyelim. Saydığımız isimlerin her biri kendi adına albüm yayınlasa, buraya konser vermeye gelse koşarak gideriz değil mi, biraraya gelince kaydettikleri albüm de öyle.

 

Albüm geçen Eylül New York Samurai Hotel Recording Studio'da kaydedilmiş. Besteler ise hem gruptan isimlere, hem farklı sanatçılara ait.

 

Bu grubun kurulma hikâyesi de ilginç. Alex Spiagin ve Seamus Blake 2010 yılında Chicago havaalanında uçuş arası bir barda demlenirken Charles Mingus'ın müziğine atıfta bulunmayan bir grup kuralım demişler. Burdaki ilginç detayın siz de farkına vardınız elbet, niye Mingus? Sebebi şu ki bu iki müzisyen de uzun zamandır Mingus Big Band'de çalıyor. Bu müzisyenler elbette Mingus'a büyük hayranlık besliyor, hatta, grup olarak isimlerini Mingus'un 1973 tarihli "Mingus Moves" albümünde yer alan ve artık hayatta olmayan Türk besteci İlhan Mimaroğlu'nun da katkısı olduğu Opus 4 isimli parçadan alıyor. Ama onlar kendilerine beş kişi oldukları için Opus 5 diyorlar.

 

Bir tür eğlenceli/kandırmacalı caz bilmecesi gibi zira Mingus'un o albümünde Opus 3 ve Opus 4 isimli müzikler var, bu grup ise Opus 5.

 

Boris Kozlov grubu '5 grup lideri ve 5 yardımcı müzisyen' olarak tanımlıyormuş. Daha ne kadar demokratik olabilirler ki.

 

Bu arkadaşlar tabii 'kayıt için bir araya geldik, hadi şimdi dağılabiliriz, herkes kendi işine' demeyecektir. Elbette hepsi çok meşguller ama kader ve birlikte çalma isteği onları yine biraraya getirecektir, o zamana kadar tek bir kısa provayla kaydettikleri bu albümü dinlemeye devam.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 12 Haziran 2022, Pazar

 

2012 yılında vefat eden İlhan Mimaroğlu ile ilgili haberimizi bu linkten okuyabilirsiniz.

 

OPUS 5'in kurulduğu yıl yayınladığı "Introducing OPUS 5" isimli çıkış albümüne Engin Recepoğulları o sene Cazkolik için hazırladığı yılın en iyi caz albümleri listesinde yer vermişti.

 

Etiketler: #opus5 #alexspiagin #seamusblake #davidkikoski #boriskozlov #donaldedwards #charlesmingus #ilhanmimaroğlu

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.