Adı Edip Cansever'in şiirinden miras yeni caz grubu Pesüs ilk single çalışmasını yayınladı

Adı Edip Cansever'in şiirinden miras yeni caz grubu Pesüs ilk single çalışmasını yayınladı

Yeni caz grubu Pesüs kendine güzel isim seçmiş. Toprak kandil anlamına geliyor. Grubun yüklediği ya da kastettiği anlam ne bilinmez ama çağrışımı bol ve hoş bir kelime.

 

Pesüs ayrıca biliyorsunuz Edip Cansever'in "Çağrılmayan Yakup" kitabındaki şiiridir. Büyük ihtimalle grup adını bu şiirden alıyor. Uzun, çok uzun şiirdir Pesüs ve -çıkacak albümdeki diğer müzikleri henüz yayınlamadıkları için dinlemedik ama- şiirin çağrışımlarıyla "Eşik"in temsili ses örgüsü iyi eşleşiyor, şiirdeki belirsizliği güzel anlatıyor. Pesüs ayrıca hangi mısrasını alırsanız alın farklı bir alıntı hissi veren bir şiir;

 

Hiçbir şeyin hiçbir şeyliği gibi bir şeydim. İşte ben
Hiç kimselerin tutmadığı oyunlara giderdim
Bir kedi ayaklarıma sürtünerekten geçerdi

 

...

 

Sanırım hiçbir şeyin öyle pek tamamlanmadığı
Bir çağda yaşıyordum. Ve bütün eksik kalmaların
Sessiz ve ünü olmayan bir tanığıydım ben

 

Cansever'in şiirini isim seçen Pesüs çıkış albümü "Balkonda Deniz"in ilk single çalışması "Eşik"i Kazandibi Records firmasından yayınladı.

 

Elektrik piyano, soprano ve tenor saksafonun neyi tasvir ettiği belirsiz bir ses kümesi gibi "Eşik". Saksofon ve trompetli zengin nefesli kombinasyonu gitar, piyano ve kimi efektlerle tamamlanıyor.

 

Mehmet Korkmaz ve Yiğit Tornacı tarafından yazılan "Eşik"in kaydında trompette Kıvılcım Konca, saksafonda Özgün Tuncer, davulda Necmi Taşkıran, elektrikli piyanoda Yiğit Tornacı, elektrik gitar ve efektlerde Mehmet Korkmaz yer almış. Mix çalışması Mehmet Korkmaz tarafından yapılan "Eşik"in mastering çalışmasını Pieter Snapper Babajim İstanbul stüdyolarında yapmış.

 

Cazkolik.com / 27 Kasım 2022, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.