Haziranda gerçekleşecek Akra Caz Festivali programı açıklandı

Haziranda gerçekleşecek Akra Caz Festivali programı açıklandı

Bu yaz beşinci kez gerçekleşecek Akra Caz Festivali caz müziğin dünyaca ünlü isimlerini Antalya'da ağırlayacak.

 

Modern ve klasik cazın yanı sıra caz müziği, funk, rock, latin, soul ve elektronik tarzları da bünyesinde harmanlayan festival renkli bir müzikal yelpazeyle izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

 

Festivalde bu yıl sahne alacak sanatçılar ve gruplar arasında tenor saksofonun yeni nesil Stan Getz'i kabul edilen Igor Butman, Fantine, sesiyle Türk müzikseveri büyüleyen Imany, Akra Jazz Band, Kokoroko, Deli Bakkal, Türk cazseverin segilisi China Moses, gitar ustası Önder Focan Group, muhteşem bir flamenko toplulu Antonio Lizana Flamenco Ensemble, caz gitarın büyük ustası Neşet Ruacan Quartet, August, Kick The Switch, Afroloji, Onat Murat Trio, Mark Eliyahu, Esra Kayıkçı Band, klasik müziğin uluslararası yıldız ismi Fazıl Say, Bülent Evcil ve sunucu olarak da Yekta Kopan.

 

Akra Hotels tarafından düzenlenen ve Türk Hava Yolları’nın ulaşım sponsoru olduğu festival, 03-18 Haziran 2022 tarihleri arasında, Akdeniz’in ve Beydağları’nın eşsiz manzarası eşliğinde Akra Hotels‘in açık hava sahnesinde gerçekleşecek.

 

Biletler, yurt içi ve dışından Biletix gişelerinden ve biletix.com adresinden alınabilir.

 


 

 

Tenor saksofonun dünyaca ünlü ustası Igor Butman 3 Haziran akşamı festivalin açılış konserine imza atacak

 

 

 

Festivalin daimi konukları arasında yer alan Igor Butman, Moskova Caz Orkestrası’yla birlikte, yine Fantine’nin solistliğinde yeni repertuvarlarıyla 03 Haziran tarihinde festivalin açılışını yapacak.

 

(Arkadaşımız Leyla Diana'nın önceki sene caz devi Igor Butman ile yaptığı röportajı buradan okuyabilirsiniz)

 


 

 

Imany Antalya'ya geliyor

 

 

 

Derin sesi, ruhu, folk ve blues esintili besteleriyle, dinleyicilerine farklı ruh hallerini bir arada yaşatan Fransız soul divası Imany, 04 Haziran tarihinde cover şarkılardan oluşan yeni albümü “Voodoo Cello” ile festivalde yer alacak bir diğer isim.

 

Imany konseri öncesinde Antalyalı müzisyenlerden oluşan Akra Jazz Band sahnede olacak.

 


 

 

Caz funk müziğin özgün topluluğu Kokoroko kaçmaz

 

 

 

Adeta bir Afrobeat ve caz füzyonu yaratan, Afrika köklerini Londra ilhamıyla buluşturan ve birbirinden özgün müzisyenlerden oluşan Kokoroko’nun konseri ise 08 Haziran’da.

 

Kokoroko öncesinde ayrıca; caz, funk ve fusion odaklı parçalarında hem modern müziğe hem de nostaljik izlere yer veren “Deli Bakkal” sahne alacak.

 


 

 

China Moses ile Antalya'da unutulmaz bir gece

 

 

 

Festivalin bir diğer konuğu ise soul müziğin yetenekli sesi China Moses. Henüz 16 yaşındayken ilk teklisi “Time”ı çıkaran, yorumladığı efsanevi caz ve blues şarkıları ile tüm dikkatleri üzerine toplayan China Moses 10 Haziran’da izleyicilerle buluşacak.

 

China Moses konseri öncesi, caz müziğin usta ismi gitarist Önder Focan grubuyla birlikte festival sahnesinde olacak.

 


 

 

Olağanüstü bir Flamenko topluluğu geliyor; Antonio Lizana Flamenco Ensemble

 

 

 

Saksafon ve flamenko vokalini tek vücutta buluşturan ve caz ile flamenko arasında olağanüstü bir köprü kurmayı başaran Antonio Lizana, flamenko dansçıları ve şarkıcılarından oluşan Flamenco Ensemble ile 11 Haziran’da festival sahnesinde olacak.

 

Antonio Lizana konseri öncesi Türkiye’nin ünlü caz müzisyenlerinden Neşet Ruacan, quartetiyle birlikte festival sahnesinde yer alacak bir diğer isim.

 


 

 

Akra Caz Festivali genç caz müzisyenlerini "Akra Genç Caz" konserleriyle destekliyor

 

 

 

Akra Caz Festivali, genç müzisyenleri ve toplulukları desteklemek amacıyla festivale yeni bir soluk getiriyor ve genç müzisyenleri “Akra Genç Caz” konserleri ile sanatseverlerle buluşturuyor. Her yıl festival kapsamında geleneksel hale getirilecek konserlere, İKSV ile iş birliği yaparak İstanbul Caz Festivali kapsamındaki Genç Caz+ yarışmasına katılan ve sahne alan grupların yanı sıra Antalya’dan da bir grup davet edilecek. 14 Haziran’da gerçekleşecek “Akra Genç Caz” gecesinde bu yıl August, Kick The Switch, Afroloji ve Onat Murat Trio sahne alacak.

 


 

 

Türkiye'nin çok sevdiği müzisyenlerden Mark Eliyahu bu kez Antalya için geliyor

 

 

 

Derin melodileri enerjik bir şovla sunan, doğu-batı sentezinin ruhunu, gözyaşını, sevincini vurmalı ve yaylıların uyumunda hissettiren kamança üstadı Mark Eliyahu, 16 Haziran'da festival sahnesinde yer alacak.

 

Mark Eliyahu konseri öncesi Esra Kayıkçı Band izleyici karşısında olacak.

 


 

 

Festivalin kapanış konseri bir festival klasiği haline gelen Fazıl Say'dan

 

 

 

Festival, 17-18 Haziran tarihlerinde dünyaca ünlü piyanist ve besteci Fazıl Say’ın iki konseriyle son bulacak. Sanatçının; Fikret Otyam, Ahmet Say, Yaşar Kemal, Yıldız Kenter, Türkan Saylan, Nejat Eczacıbaşı, Şarık Tara ve Tarık Akan gibi alanında derin izler bırakmış ustalar için bestelediği ve “Portreler” ismini verdiği yeni projesinin dünya prömiyerinin de gerçekleşeceği konserlerde Fazıl Say’a usta müzisyen Bülent Evcil (flüt) eşlik edecek. Bu anlatımlı kapanış konserlerinin eser sunumlarını ise Yekta Kopan gerçekleştirecek.

 


 

Festivali aşağıdaki sosyal medya hesaplarından takip edebilirsiniz;

 

www.akrajazz.com
instagram.com/akrajazz
facebook.com/akrajazz
twitter.com/akrajazz

 

Cazkolik.com / 12 Nisan 2012, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.