İki büyük usta Bordeaux'dan sonra Paris'te buluştu

İki büyük usta Bordeaux'dan sonra Paris'te buluştu

Dünya yılıyla yaşlarının toplamı 165 olan iki büyük usta, piyanist Martial Solal ile saksofoncu Dave Liebman 2016 yılında buluştuklarında ortaya çıkan standart yorumlarını "Masters in Paris" albümünde yayınladı.

 

Geçtiğimiz haftalarda salgın yüzünden hayata veda eden Lee Konitz'in 'cazda çalınan herşey yeni olmalı' düsturunu ilke edinmişcesine iki büyük ustanın sevilen caz standartlarına eriştikleri tecrübe ve ustalık rahlesinden getirdikleri yorumlar büyük sanatçıların hayatlarının ileri evresinde üretken olabildiklerinin açık ispatı.

 

Konser kaydı olan albüm iki ustanın kimi zaman şakacı takılmalarıyla, kimi zaman klasik cümleleri eğip bükerek oluşturdukları yeni cümlelerle belli ki bize bestelerin yüz yıldır aşınmış yollarında eski ayak izlerini takip etmek yerine kendi patikalarında yeni ayak izleri oluşturmayı tercih etmişler.

 

Bazen birinin diğerini yalnız bıraktığı, bazen eğlenceli düetler oluşturdukları ama herkesin iyi bildiği parçaların kendi yapılarını bize mutlaka takip ettirerek parçadan koparmayan icralar hem tecrübeli cazseverler hem caz müzisyenleri için iyi bir dinleme vaad ediyor.

 

Unutmadan son not... İkilinin yine benzer formatta bir önceki albümü de sanatçıların Bordeaux'da verdikleri konserin kaydı idi ki bu albüm 2017 yılında "Masters in Bordeaux" adıyla yayınlanmıştı. Bunu bitirince onu dinlemeye geçmenizi tavsiye ederiz.

 

Cazkolik.com / 09 Mayıs 2020, Cumartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.