"Je t`aime" (Moi Non Plus) ile 1969 yılında girdi hayatımıza, bir daha da çıksın istemedik!

"Je t`aime" (Moi Non Plus) ile 1969 yılında girdi hayatımıza, bir daha da çıksın istemedik!

Lütfen birisi bize doğruyu söylesin! Jane Birkin’i dinlerken yoksa biz aslında hala "Je T’aime"mi mi dinliyoruz? Son albümü "Enfants d’Hiver"ı dinlediniz mi, bir farklılık var mı? Ama biz onu hep seveceğiz... "Je T’aime" diyen o benzersiz lolita sesi sürekli kulağımızda olan Jane Birkin 21 Nisan Salı günü Maslak Show Center’da sevenleriyle buluşacak.

 

Jane Birkin yeniden İstanbul’da

 

Bir çoğumuz onu, Fransız popunun dâhi bestesici Serge Gainsbourg’un şarkılarını seslendirdiği plaklarıyla, bazılarımız ise ’Blow Up’ filminde ünlü İtalyan yönetmen Antonioni’nin kamerası önünde ortaya koyduğu baştan çıkarıcı performansıyla tanıyoruz. Gaingsbourg ile ilk ortak çalışmaları olan ve erotik içeriğiyle 60’lar Fransasında skandal yaratan ’Je t’aime moi non plus’ ile müzik dünyasına adım atan sanatçı, kırk yıla yayılan kariyeri boyunca sayısız albüme imza attı ve Beth Gibbons, Rufus Wainwright, Bryan Ferry, Franz Ferdinand Beck, Yann Tiersen gibi isimlerle ortak çalışmalar gerçekleştirdi ve diğer yandan Jacques Rivette, Jacques Doillon gibi yönetmenlerin filmlerinde başrol oynadı.

 

Sanatçı, 2004 yılında ’Arabesque’ turnesi kapsamında İstanbul’da bir konser vermişti. Bu konserinde ise ağırlıklı olarak Gainsbourg klasiklerini ve son iki solo albümünün öne çıkan  parçalarını yorumlayacak.

 

Jane Birkin kimdir?

 

1946 doğumlu sanatçı, müzik dünyasına adımını henüz 17 yaşındayken attı. Passion Flower Hotel adlı müzikalde sahne alma firsatını yakalayan Birkin provalar sırasında James Bond filmlerinin müziklerine imzasını atan ünlü İngiliz besteci John Barry ile tanıştı ve çift kısa süre sonra dünya evine girdi.?? Jane Birkin bu dönemde sinema tarihinin klasiklerinden biri olarak kabul edilen Blow Up’ta, İtalyan yönetmen Antonioni ile çalışma firsatı yakaladı, belki rolü kısaydı ama oynadığı sahne hiç kuşkusuz sinema tarihinin en kült sahnelerinden biri olarak izleyicilerin hafızalarına kazındı. 1969 yılı sanatçının hayatında dönüm noktası oldu, zira hayatının aşkı ve müzik kariyerinin en büyük destekçisi, Fransanın asi dâhisi Serge Gainsbourg aynı yıl bir film setinde tanıştı ve çiftin 1983’e kadar sürecek birlikteliği de böylece başlamış oldu. Çiftin ilk ortak çalışması ise bugün artık klasik haline gelen ve ilk yayınlandığında cinsel dozu yüksek içeriğiyle Fransa’da olay yaratan ’Je T’aime Moi Non Plus’ oldu.

 

Jane Birkin 1978’de ilk albümü ’Di Doo Dah’i yayımladı, bir yandan da çeşitli filmlerde rol alarak sinema kariyerini devam ettirdi, bu fimlerden biri de Gainsbourg ile birlikte kamera önüne geçtikleri ’Je T’aime Non Plus’ adlı yapım oldu. 70 sonları ve 80 başlarında ’Lolita Go Home’, ’Ex-fan Des Sixties’ gibi başarılı albümlere imzasını atan sanatçı 1983’te Gainsbourg ile olan çalkantılı ilişkisine son verip ünlü Fransız yönetmen Jacques Dillon ile yaşamaya başladı. Serge Gainsbourg 1990’da yayımladığı ’Amours Des Feintes’ albümünü Jane Birkin’e ithaf etti ve bir yil sonra da hayata gözlerini yumdu. Bu Birkin için büyük bir yıkım oldu ve bir süreliğine şarkı söylemeyi bırakacağını açıkladı. Stüdyo ve sahnelerden uzak kaldığı bu donemde sanatçı Uluslararası Af Örgütü ve AIDS’e karşı savaşım veren derneklerin çatısı altında cesitli projelere ve etkinliklere destek verdi. Gainsbourg’un vefatından sonra onun şarkılarını en iyi yorumlayan sanatçı unvanıyla 1996’da 15 farklı Gainsbourg bestesini yeni aranjmanlarla seslendirdiği ve Goran Bregovic, Les Negrettes Vertes gibi sanatçılarla birlikte stüdyoya girdiği ’Versions Jane’ adlı albümü yayınladı. Bir sonraki album ’A La La Negre’de ise Fransız muziğinin önde gelen isimlerinin (Chamfort, Francosie Hardy, MC Solar, Zazi) kendisi için yazdıkları parcalardan oluşuyordu.?? Jane Birkin’in son dönemde en cok ses getiren çalışması ise hiç kuşkusuz Gainsbourg melodilerini Ortadogu, Kuzey Afrika ve Çingene müzik formlarıyla biraraya getirdiği ’Arabesque’ albümü oldu ve bu albümle Birkin kendisine özellikle genç kuşaktan yeni bir dinleyici kitlesi edindi. Birkin’in son iki albümü ’Rendezvous’ ve ’Fictions’ günümüz pop müziğinin  star isimleriyle düetler ve ortak prodüksiyonlar içeren çalışmalardı. Bryan Ferry, Brian Molko, Beth Gibbons, Rufus Wainwright, Neil Hannon, Jonny Marr (The Smiths) Birkin’e bu albümlerde destek veren isimlerden sadece bir kaçı.

 

2007`de Cannes’da ilk yönetmenlik denemesi olan ’Boxes’i izleyici karşısına çıkaran sanatçı son albümü olan ’Enfants Dihiver’i ise geçtiğimiz yıl yayımladı.

 

Cazkolik.com / 18 Nisan 2009, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.