Keith Jarrett'tan albüm müjdesi

Keith Jarrett'tan albüm müjdesi

Keith Jarrett adını duyunca heyecanlanmayan cazsever yoktur.

 

Her ne kadar büyük piyanist son yıllarda kritik sağlık sorunları yaşayarak piyanosundan uzak kalsa da o her zaman Keith Jarrett'tır ve şu an yeniden konserlere, stüdyolara dönemeyecek olmasına rağmen dinleyicisinin beklentisini canlı tutmayı başarıyor. Tabii firması ECM'in de katkısı önemli.

 

 

Jarrett'ın 2016 Bordeaux konseri 30 Eylülde albüm olarak çıkacak

 

 

Hayranları büyük sanatçıyı acaba yeniden canlı izleyebilecek mi sorusu belirsizliğini korurken yakın zamanda gerçekleştirdiği konserlerin yayınlanıyor olması teselli oluyor.

 

Jarrett, Bordeaux konserinden kısa süre önce Münih ve Budapeşte'de idi. Bu iki konserin kayıtları da çıktı, firma şimdi Bordeaux konserini piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

 

Jarrett'ın doğaçlama solo piyano konserlerinin caz tarihinde tartışılmaz yeri vardır. Bu konserlerin arasında bazıları daha öne çıkar. O gece konseri izleyen eleştirmenlerin bir kısmı Bordeaux konserinin de sanatçının yaratıcı dehasının çarpıcı bir örneği olduğunda hem fikir. Bir eleştirmenin tabiriyle 'Jarrett'ın anlık icat ettiği formların konsantre parlaklığı başka hiç kimsede yok'.

 

Aynı döneme denk gelen Münih, Budapeşte konserleri dinleyiciden büyük ilgi gördü, o dönem istim üstündeki sanatçının Bordeaux konserinin de aynı ilgiyi göreceğinden şüphe yok. Aynı tarihlerde başka şehirlerde de konser verdiyse eğer belki onlar da yayın sırasını bekliyordur.

 

 

 

Keşke Jarrett'ın İstanbul konseri de albüm olsaydı

 

 

Büyük sanatçının şehirlerin adıyla yayınladığı albümler o şehirleri de onurlandırıyor. Cazseverlerin zihnindeki Köln şehri sanatçının kariyerinin en önemli solo kayıtlarından biri olan 1974 tarihli kült konserle özdeştir. Jarrett keşke albümün kapağında İstanbul yazan bir albüm yayınlasaydı.

 

Bir temenni olmakla birlikte pek akılcı ve mümkün yanı yok. Sanatçının son İstanbul konseri akustik olarak elverişsiz Haliç kongre merkezinde yapılmıştı. Hem konser Jarrett'ın yayınlamaya karar vereceği bir performans olması gerek, hem konser şartlarının uygunluğu önemli. Bu fikre en yakın ihtimal AKM o tarihte henüz tamamlanmış olsaydı ve kayıt olarak Jarrett'ın da onay vereceği bir konsere imza atılmış olsaydı acaba olur muydu? Bu bir hayal tabii ve artık gerçekleşmesi imkansız bir hayal.

 

Keith Jarrett Trio'nun 2012 yılındaki İstanbul konserine dair Cazkolik yazılarına alttaki linklerden ulaşabilirsiniz:

 

Keith Jarrett Trio'nun 2012 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında verdiği konserin izlenimlerini Sevin Okyay kaleme almıştı. Bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Keith Jarrett Trio'nun 2012 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında verdiği konserin izlenimlerini arkadaşımız Fatih Erkan kaleme almıştı. Bu linkten okuyabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 06 Ağustos 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.