Klasik müzikte yayınlanan yeni albümler

Klasik müzikte yayınlanan yeni albümler

Alain Lefèvre: Opus 7: Préludes

 

Fransız asıllı Kanadalı piyanist ve besteci Alain Lefèvre hayali bir müzikal romanın karakterlerini anlattığı yeni albümü "Opus 7: Préludes"ü yayınladı. Ülkesinde çok satan bir klasik piyanist olan Lefèvre besteciliğini bu tarz projelerle zenginleştirmeye çalışan bir sanatçı.

 


 

Freiburger Barockorchester, Şef: Gotfried von der Goltz: Beethoven: Symphony No. 7 - The Creatures of Prometheus

 

Barok repertuvar konusunda uzman kemancı ve orkestra şefi Gotfried von der Goltz'in yeni çalışması Freiburg Barok Orkestrası ile kaydettiği Beethoven'in 7. Senfonisi oldu. Beethoven'in 1811 ile 1812 arası Bohemia'nın kaplıca bölgesi Teplice'de iken bestelediği dört bölümlü senfoni Beethoven tarafından Kont Moritz von Fries'a adanmış bir eserdi. Bu dört bölümlü senfoninin ardından albümde yer alan ikinci eser ise yine Beethoven'ın "The Creatures of Prometheus" isimli bestesidir. Eser, 1801 yılında bale müziği olarak bestelenmişti. İlk gösterimi 28 Mart 1801 yılında Viyana Burgtheater'da gerçekleşmiş, ardından, 1808 yılında New York'ta gerçekleşmişti. Bu eserin bir özelliği de Beethoven'in Amerika topraklarında gerçekleştirilen ilk eseri olması yanında Beethoven'ın da tek uzun metrajlı bale bestesi olmasıdır.

 


 

Benjamin Grosvenor: Liszt

 

Henüz 28 yaşındaki İngiliz klasik müzik piyanisti Benjamin Grosvenor bugüne kadar Diapason d'Or ve Gramophone Award dahil 3 ödül kazanmış ve 5 albüm kaydetmiş bir sanatçı, Yeni neslin öne çıkan ismi daha önce Chopin'in piyano konçertolarını seslendirdiği bir albüm yayınlamıştı. Bu kez sanatçı Liszt'in piyano sonatı yanında 4 farklı eserini daha seslendirdiği albümü yeni çıkan klasik albümler arasında yerini aldı.

 


 

Antoine Tamestit, Cédric Tiberghien, Matthias Goerne: Brahms: Viola sonatas, Op. 120-Zwei Gesänge, Op. 91

 

Fransız kemancı Antoine Tamestit ve piyanist Cédric Tiberghien ile Alman bariton Matthias Goerne Brahms'ın keman sonatı ile yine Brahms'ın vokal, keman ve piyano için yazdığı iki şarkıyı seslendirdikleri yeni albümleri bugün itibariyle yayınlandı. Friedrich Rückert'in 1884 yılında bestelediği şiirden yapılan bestenin tam adı "Zwei Gesänge für eine Altstimme mit Bratsche und Klavier" diye geçer ve sık kaydedilen bir eser değildir. Bu açıdan da piyano/keman/ses üçlüsünün ilgi çeken bir albümü olarak görülebilir.

 


 

Düsseldorfer Symphoniker, Şef: Adas Fischer, Solistler: Tünde Szabóki (Soprano), Nadine Weissmann (Mezzo Soprano)

 

Ünlü Macar şef Adam Fischer yönetimindeki Düsseldorf Senfoni Orkestrası'nın sopranolar Tünde Szabóki ve Nadine Weissmann ile kaydettiği Gustav Mahler'in ünlü Diriliş Senfonisi 6 yılda yazılmış klasik müzik tarihinin büyük eserlerinden biriydi. Tüm zamanların en ünlü senfonileri arasında adı sıkça geçen bu eserin zaman içinde yapılmış kayıtlar arasında öne çıkacak bir kayıt olabileceği belirtiliyor.

 


 

Markus Becker: Solitude Haydn Piano Works II

 

Klasik müzikte yeni albümlere dair haberin son albümü Avrupa klasik ödülü ECHO'yu 3 kez kazanmasının yanısıra caz üzerine doğaçlamalarıyla da tanınan Alman piyanist Markus Becker'in "Solutide" isimli çalışması. Sanatçının albüme Solitude yani Yalnızlık adını vermesinin nedeni salgın zamanı içine girdiğimiz ruh halini yansıtması amacıyla seçilmiş. Bu isimi seçmenin Hayd'ın ruh haliyle de ilgili olduğunu belirtiyor Becker. Haydn'ın izole olmaya özen gösterdiği yaşamının bestelerine de yansıdığı belirtiliyor.

 

Cazkolik.com / 19 Şubat 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.